Неонатален синдром при майка, болна от диабет МКБ P70.1
Рубриката неонатален синдром при майка, болна от диабет, включва хипогликемия при новороденото, която се дължи на метаболитните нарушения при майката. Хипогликемията засяга около 20-25% от децата на майки с диабет.
Бебетата, родени от майки с нарушен глюкозен толеранс, са с повишен риск от заболеваемост и смъртност, свързана със следните състояния:
- респираторен дистрес;
- аномалии в растежа на детето;
- вродени малформации;
- хипогликемията;
- вторична полицитемия;
- хипокалцемия, хипомагнезиемия и други.
Хипогликемията при новороденото може да се прояви в рамките на първите няколко часа от живота на бебето. В повечето случаи е асимптоматична, но може да включва:
- раздразнителност;
- апатия;
- лошо хранене;
- хипотония и други.
Хипогликемията се причинява от хиперинсулинемия поради хиперплазия на бета клетките на панкреаса на плода, настъпила в резултат на хипергликемията в майчиния организъм. След раждането непрекъсната доставка на глюкоза към новороденото е спряна и се развива хипогликемия. Стимулирането на феталното освобождаване на инсулин от майчината хипергликемия по време на раждането значително увеличава риска от ранна хипогликемия. Перинаталният стрес също може допълнително да подпомогне развитието на хипогликемия, поради освобождаване на катехоламини и изчерпването на гликогена.
За поставянето на диагнозата значение има подробната анамнезата и лабораторните изследвания. Резултатите от кръвната картина показват понижено ниво на глюкозата, нерядко има железен дефицит, електролитни нарушения
Лечението на неонаталния синдром при майка, болна от диабет, се състои във вливане на глюкозни разтвори, а при продължително задържаща се хипогликемия може да се приложи и хидрокортизон. Терапията се прилага до нормализиране на кръвната захар у новороденото.
Коментари към Неонатален синдром при майка, болна от диабет МКБ P70.1