Други случаи на недоносеност МКБ P07.3
В рубриката други случаи на недоносеност са включени състояния, при които има раждане при срок на бременността над 28, но под 37 гестационни седмици или над 196, но под 259 дни.
Етиологията на тези състояния показва, че се касае най-често за причини, водещи до преждевременно раждане като ранни и късни токсикози на бременността, отлепване на плацентата, ранно пукване на околоплодния мехур, аномалии на матката, цервикална недостатъчност, инфекции, травми, декомпенсация на хронични заболявания.
Клиниката се характеризира с белези на хипотрофия и функционална неразвитост на детския организъм. Налице е смутена адаптация на новороденото. Децата се причисляват към така наречената група новородени с повишен риск поради честите усложнения основно в ранния неонатален период водещи до висока заболеваемост и смъртност.
Децата са с малки телесни размери - тегло под 2500 грама, малък ръст - под 45 см, диспропорция на телесните части - главата изглежда голяма, а крайниците и тялото малки, голямата и малката фонтанела са високо отворени, затварянето на голямата фонтанела може да стане късно. Костите особено на черепа са меки, податливи на натиск, ноктите не достигат върха на пръстите. Ушният хрущял е мек, ушите не са отлепени от черепа. Поради слабо представената подкожна мастна тъкан по лицето очите изглеждат големи, изпъкнали.
Кожата на новороденото е тънка, розова, с прозиращи кръвоносни съдове, суха и лющеща се, ланугото (космената покривка) е обилно представена. Подкожната мастна тъкан е слабо развита, нарушена е топлопродукцията, има хипотермия.
От прегледа на половата система се забелязва отново неразвитието й, което при момичетата се демонстрира с това че големите лабии не покриват малките, а при момчета десцензусът (слизането) на тестисите не е слезнал в скроталната торбичка.
Има нарушено разпределение на кръвния ток особено към мозъка, което в съчетание със смутена хемокоагулация предразполага за развитие на характерните за недоносените мозъчни кръвоизливи в субарахноидалното пространство и мозъчните вентрикули. Висока е пропускливостта на кръвно-мозъчната бариера, което предразполага към честа патология от церебралната система.
Детето се ражда с хипоксия, която може да персистира следващите часове. Несъвършена е координацията между дишане и има епизоди на апнея - спиране на дишането с бради- и тахипнея (забавяне и учестяване на дишането).
От персистиращата хипоксия (намалено кислородно съдържание в кръвта) затварянето на междупредсърдния канал и артериалния канал е затруднено и има данни за ляво-десен шънт, който при продължително персистиране може да доведе до сърдечна недостатъчност.
Храненето е затруднено поради дискоординация между дишане и гълтане с често повръщане, трудно сукане и изразходване на голямо усилие при кърменето. Ензимната функция на храносмилателните ензими е ниска активност и е нарушено по различни механизми усвояването на хранителни вещества.
Диференциална диагноза се прави с други състояния водещи до недоразвитие на плода.
Диагнозата на други случаи на недоносеност се поставя след преглед от акушер-гинеколог и неонатолог. Важно е определянето на термина, което ориентировъчно може да стане чрез формулата на Негеле - от първата дата на последната редовна менструация се изваждат 3 месеца и се прибавят седем дни. Друг метод е определяне на височината на фундус утери - размер на матката. Най-точно е ултразвуковото определяне на гестационната възраст, където освен нея следва ежемесечно да се следят основните показатели за растеж и развитие на плода, количество околоплодна течност, състояние на плацентата.
При раждането още в родилната зала се нанасят в картона основните показатели на новороденото - тегло, ръст, обиколка гръден кош, обиколка глава, имало ли е усложнения по време на раждането и спрямо изчисления термин дали детето е родено преди термина.
Лечението на други случаи на недоносеност се състои предимно в поддържане на адекватни условия за улесняване адаптацията на новороденото към условията на външната среда. Важно е ранното захранване на кърмачето с кърма, при противопоказания или невъзможност първите дни кърменето на детето може да се отложи до възстановяване на състоянието.
Коментари към Други случаи на недоносеност МКБ P07.3