Овариална бременност МКБ O00.2
Бременност, при която плодът се развива в яйчника на жената се нарича овариална бременност.
Извънматочната бременност е описана за първи път в 963 г. пр. Хр. от арабски лекар хирург Албуказис. Това показва, че това рядко срещано състояние е известно още от древни времена.
Овариалната бременност е около 0,5%-3% от всички ектопични бременности с честотата около 1:7000 до 1:40 000 раждания.
Като цяло тя е много рядко срещано състояние, което се диагностицира трудно и се лекува по специфичен начин.
Най-чести причини за овариална бременност са:
- Прекарани възпалителни процеси на яйчниците.
- Перитонит.
- Полово преносими заболявания (гонорея, хламидиаза).
- Яйчникови тумори.
- Цикатрикси и адхезии в малкия таз.
- Параовариални кисти, които да фиксират тръбата и да пречат на перисталтиката й.
- Ендометриоза.
- Увреждането на функцията на фимбриалния апарат на тръбата.
Овариалната бременност бива:
- Първична - при наличие на ектопичен ендометриум в яйчника (ендометриоза).
- Вторична - възниква след тубарен аборт.
Клиничната картина при овариална бременност не е много специфична. Овариалната бременност протича с болка, аменорея, кървене от гениталиите, което най-често е кафеникаво, зацапващо бельото, оскъдно, възможно е да се развие хемоперитонеум (събиране на кръв в перитонеума). Пациентката може да се оплаква от главоболие, общо неразположение, гадене, напрежение в гърдите, повишаване на температурата.
За диагнозата овариалната бременност основно значение имат оплакванията на бременната жена - болка в корема, гадене, аменорея, която невинаги е задължителна, зацапващо кръвотечение от гениталиите, биологичните и имунологични проби за бременност.
Диференциална диагноза на овариалната бременност се прави с торзио на овариална киста, маточен аборт – кървенето е преди болката, която е със спастичен характер, руптура на жълтото тяло - прогресиращо кървене и болка, остър салпингит, остър апендицит.
При всяка пациентка в репродуктивна възраст с картина на остър корем или тежка вътрешна хеморагия в диференциалнодиагностичния план обезателно трябва да влиза в съображение и ектопичната бременност.
Лечение на овариална бременност:
-
Необходимо е да се направи гинекологичен преглед и инструментално изследване на бременната (ултразвуково изследване). Съвременните ултразвукови апарати са в състояние да визуализират интраутеринния плоден сак 25 дни след закъснението на менструацията. Липсата на плоден сак в маточната кухина при положителни проби за бременност и особено установяването на плоден сак извън маточната кухина правят диагнозата окончателна. Възможно е да се установи при ултразвуковото и кръвната колекция в Дъгласовото пространство.
Лапароскопията с най-голяма категоричност осигурява диагнозата на ектопичната бременност. Естествено към този метод се пристъпва само в диагностично трудни случаи.Консервативно-медикаментозно с метотрексат в дози 0,1mg кg за 24 часа (прилага се рядко). - Оперативно-лапаротомия, оваректомия (операция, при която се премахва яйчника, в който се развива плода).
Профилактиката на овариалната бременност се състои в предпазване от възпалителни заболявания на гениталиите и от нежелани бременности.
Прогнозата е благоприятна при ранно поставяне на диагнозата от лекар и при необременена фертилна анамнеза (тазововъзпалителна болест, тазови операции, нередовни месечни цикли) и вземане на необходимите мерки за прекъсване на бременността. Рецидивите на ектопична бременност са чести.
Коментари към Овариална бременност МКБ O00.2