Извънматочна бременност, неуточнена МКБ O00.9
Извънматочната бременност е имплантация и развитие на оплодената яйцеклетка извън ендометриума в матката.
Описана е за първи път от арабския лекар Албуказис през 963г. Ектопичната (извънматочната) бременност засяга жени във фертилната възраст между 23 и 26 години (50%) и над 30 години (27%). Обикновено оплождането (сливането на мъжкита и женска полова клетка) се осъществява в ампуларната част на маточната тръба. След това оплодената яйцеклетка (зигота) се придвижва към маточната кухина - процес, който продължава около 5 - 7 дни и се внедрява в нейната лигавица (ендометриум) - процес, наречен имплантация на яйцеклетката.
Причините за извънматочна бременност са:
- възпалителни заболявание на женските полови органи: салпингити - възпаление на маточните тръби, довели до тубарни адхезии (сраствания), оофорити - възпаление на яйчниците;
- половопреносими заболявания - хламидийни инфекции, гонорея;
- туморни процеси - миоми, овариални кисти, яйчникови тумори;
- ендометриоза (наличие на ендометриална лигавица извън маточната кухина на нетипично място);
- използване на вътрематочни песари (спирали);
- конгенитални (вродени) аномалии на половите органи;
- при ин витро оплождане (при въвеждане на яйцеклетката под високо налягане може да бъде вкарана в тръбата);
- фактори от спермата (високо простаглангиново ниво);
- хирургични интервенции в областта на малкия таз и корема.
Извънматочната бременност бива:
- Тубарна бременност - развитието на плода в маточната тръба;
- Абдоминална бременност - развитие на плода в коремната област;
- Овариална бременоост - развитие на плода в яйчника;
- Цервикална бременност - развитие на плода в цервикса (шийката) на матката;
- Бременност в рудиментарен рог на матката;
Симптомите при извънматочна бременност са болки ниско в корема, които не са остри, гадене , аменорея (липса на менструация), повръщане, метеоризъм (наличие на газове в червата), констипация (запек), диария, понякога има кървене от вагината, силно учестена сърдечна дейност със сърдечна честота над 100 удара в минута, понижено артериално налягане, бледа, студена и изпотена кожа, нарушение в съзнанието, което може да бъде от леко до пълна загуба на съзнанието, намалена бъбречна функция, която може да стигне и до пълно прекратяване отделянето на урина.
Движенията на фетуса са болезнени. При масаж върху предполагаемата матка не се усеща втвърдяване на маточната стена, което се среща при развитие на нормална бременност с развитие на плода в матката.
Диагнозата на извънматочна бременност се прави чрез изследване на човешки хорионгонадотропин, който присъства задължително в урината на всички бременни жени. Наличието му говори за бременност, но не дава отговор за това дали бременността е нормална или ектопична.
Използва се ултразвук, като обикновено в рамките на 5-6 гестационна седмица чрез този метод се визуализира плодният сак. Ако при изследването той не се установи в маточната кухина и тестът за бременност е положителен, има съмнения за извънматочна бременност. В областта на маточната тръба се визуализира т.н. "тубарен пръстен".
Лапораскопията е най-сигурния начин за доказване на ектопичната бременност. Лапароскопията се прилага основно в случаите на неясна и несигурна диагноза.
Диференциална диагноза се прави с апандисит, салпингит (възпаление на маточните тръби), руптура на жълтото тяло, бременност, маточен аборт, ранна бременност, торзия (завъртане) на овариална киста, аднексиална формация.
Лечението на тези състояние е предимно оперативно.
Коментари към Извънматочна бременност, неуточнена МКБ O00.9