Ерозио и ектропион на шийката на матката МКБ N86
› Причини
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Ерозиото и ектропиона на шийката на матката принадлежат към така наречените доброкачествени лезии на шийката на матката. Те представляват промяна на епитела, който нормално покрива частта на маточната шийка във влагалището. С други думи плоският епител се заменя с цилидричен. В мединската литература и в специализираните учебници по акушерство и гиннекология термините ерозио и цервикална ектопия са взаимно заменяеми. В някои от по-старите учебница ектопията се означава като ендоцервикоза.
Матката е част от вътрешните полови органи на жената. Тя има няколко части – маточна шийка, тяло на матката и дъно. Маточната шийка от своя страна има две части:
- portio vaginalis (ектоцервикс) – покрит с многослоен плосък невроговяващ епител;
- pars supravaginalis.
Цервикалният канал е покрит от еднореден цилиндричен епител, който секретира алкална слуз, богата на муколизахариди и фруктоза. Тази част се означава като ендоцервикс.
За да се разбере какво точно представляват ерозиото и ектропиона е необходимо да се знае какъв е нормалният епител във влагалището, ектоцервикса и цервикалния канал. Оргиналният плосък епител е разположен върху маточната шийка и влагалището. Той е гладък и равномерно розов. Не се установяват остатъци от цилидричен епител, устия на жлези или Наботиеви кисти. При приложение на оцетна киселина не се оцветява в бяло, а след лугол се обагря в кафяво. Цилиндричният епител се намира в ендоцервикса. Когато се намира върху ектоцервикса състоянието се означава като церивикална ектопия или така наречената ерозия. Ерозията на шийката на матката в никакъв случай не представлява язва. Тя е участък от епитела, който е с променена за мястото си структура.
Изображение: Barbara L. Hoffman, MD, John O. Schorge, MD, Karen D. Bradshaw, MD , Lisa M. Halvorson, MD, Joseph I. Schaffer, MD, Marlene M. Corton, MD; Williams GYNECOLOGY third edition
Причини
Ерозиото и ектропионът на шийката на матката могат да бъдат вродени и придобити. Вродената ерозия на шийката на матката се наблюдава през първите няколко дни от живота. Тя се дължи на високите нива на естрогени в новоденото, които са следствие от преноса на естрогени през плацентата от майката. Когато нивата на естрогените намалеят, вроденото ерозио на шийката на матката спонтанно отшумява.
Придобитото ерозио може да се дължи на следните фактори:
- хормонални промени в организма на жената – нормалната структура на ендо и екзоцервикса е пряко свързана снивата на естрогени в организма. Когато естрогените са много цилиндричният епител замества плоския. Това се наблюдава много често по време на бременност или при пациентки на хормон-заместителна терапия.
- инфекции на женската полова система – първичните инфекции са изключени като причина за възникване на ерозио и ектропион. Наличието на ерозио и ектропион е предпоставка за развитието на хронични цервицити, защото цилидричният епител е много по податлив на травма или инфекция.
Прочетете повече тук
» Промени в организма на жената по време на бременноста
Патогенеза
В активната фаза на ерозията границата между цилиндричният и плоският епител се измества на вън от оста. Така се образува зоната на трансформация или зоната, в която цилиндричният епител заменя плоският. В зависимост от начина, по който се осъществява промяната с енаблюдават няколко вида ектопия:
- плосък тип – замененият епител е подреден в един слой;
- фоликуларна ектопия – замененият епител се вгъва навътре и заема по-голяма площ;
- папиларна ектопия – замененият епител се вгъва навътре и на вън.
Изображение: DC DUTTA’s TEXTBOOK OF GYNECOLOGY
По време на оздравителните процеси границата между плоския и цилиндричният епител постепенно се връща към първоначалното си място. Възможно е промененият епител на се замени с плоскоклетъчна метаплазия на цилиндрични клетки. По време на оздравителния процес плоският епител може да запуши отводящите канали на жлезите. Това може да доведе до възпрепятстване на тяхната секреция -> образуване на ретенционни кисти -> ovula Nabothi. Процесът на замяна от плосък епидел се означава като епидермизация.
Ектропиона представлява извиване на устните на матката навън и нагоре. Той най-често е следвие от хроничен цервицит. При него се наблюдава удебеляване на цервикалната лигавица с подлежащ оток. Удебелените тъкани са склонни да се изтласкват през външната ос към зоната на най-малко съпротивление. Устните на шийката на матката се изтласкват нагоре и навън, като се разкрива червеният на цвят ендоцервикс, който може да бъде объркан е ерозио.
Симптоми
Много често при наличие на ерозио или ектропион на шийката на матката не се наблюдават симптоми. В някои случаи оплакванията, която предизвикват гинекологичния преглед и поставянето на диагноза са следните:
- вагинално течение – наличието на повече секретиращи жлези мможе да доведе до засилване на вагиналното течение повече от нормалното.
- контактно кървене след секс или по време на бременност;
- симптоми на тазова възпалителна болест – болка ниско в корема и таза, диспареуния (болка по време на полов контакт)
Прочетете повече тук:
Изображение: E.J. Ma yea ux Jr, MD, J. Thoma s Cox, MD; Modern colposcopy: Textbook and atlas
Диагноза
Диагнозата се поставя на базата на гинекологично изследване и колпоскопия:
- Колпоскопия – представлява ендоскопски метод за орглед на епитела на органите на долния генитален тракт (маточна шийка, влкагалище, вулва, перинеум, анус). Колпоскопът на гинеколога е като лупата на дерматолога. Съвременните апарати за колкоскопия предоставят възможност за документация и дигитализация на образите. Колпоскопското излседване се извъшва след приложението на три хистомимични проби – с оцетна киселина, с луголов разтвор и с метиленово синьо. Всяко колпоскопско изследване проуча състоянието на оригиналния плосък и цилиндричен епиле, идентифицира предишната и настоящата граница и разположената между тях зона на трансформация (епидермизация)
Повече за колпоскопията прочетете тук:
- Биопсия - при хистологично изследване папилите могат да попадната в профилен или в напречен пререз. Повърхността на епитела е покрита с нормален ендоцервикален епител – еднореден, високоцилиндричен. Цитоплазмата съдържа слуз. Жлезите на цервикания канал или на ектопичния участък могат да врастнат дълбоко в мускулната стена на шийката. Многослойният плосък епител в зоната на епидермизация се плъзга върху ектопията под формата на клин, който повдига цилиндричния епител и го отделя от стромата. В началото той заедма два три реда и притежава белези на незрялост (липса на гликоген). В областта на ектопията често се наблюдава хиперплазия на резервните клетки.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на цервикалната ектопия (ерозио) се прави със следните състояния:
- ектропион – устните на маточната шийка са издадени навън;
- ранен карцином – има улцерации;
- туберкулозна язва.
Лечение
Всички случаи на ерозио трябва да бъдат подложени на цитологично излседване. Симптоматичните случаи могат да се лекуват със следните методи:
- ако ерозиото се причинява от приема на хормонални контрацептиви, е необходимо да се премине към бариерна контрацепция;
- може да се предприеме диатермокоагулация и СО2 лазер.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Ерозио и ектропион на шийката на матката МКБ N86
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320298
https://www.webmd.com/cancer/cervical-cancer/cervical-ectropion
https://www.jostrust.org.uk/information/cervix/cervical-ectropion#:~:text=Cervical%20ectropion%20happens%20when%20cells,cervical%20erosion%20or%20cervical%20ectopy.
проф. Ангел Димитров, „Гинекология“
Божил Василев, „Биопсична диагностика на акушеро-гинекологичните заболявания“
E.J. Ma yea ux Jr, MD, J. Thoma s Cox, MD; Modern colposcopy: Textbook and atlas
Barbara L. Hoffman, MD, John O. Schorge, MD, Karen D. Bradshaw, MD , Lisa M. Halvorson, MD, Joseph I. Schaffer, MD, Marlene M. Corton, MD; Williams GYNECOLOGY third edition
DC DUTTA’s TEXTBOOK OF GYNECOLOGY
Коментари към Ерозио и ектропион на шийката на матката МКБ N86