Други уточнени увреждания на пикочния мехур МКБ N32.8
Към други уточнени увреждания на пикочния мехур спадат различни състояния, които не са включени в други заболявания към медицинската класификация на болестите.
Други уточнени увреждания на пикочния мехур включват калцираният и контрахираният пикочен мехур.
Калцираният пикочен мехур представлява натрупване на калциеви соли в стената му. Това състояние се дължи на различни заболявания, между които:
- шистозоматоза (билхарциоза);
- карцином на пикочния мехур;
- туберкулоза на пикочния мехур;
- амилоидоза;
- дълготраен прием на циклофосфамид и други.
Клиничната изява при пациенти с калциран пикочен мехур съвпада с тази на основното заболяване. Обикновено оплакванията включват болка и парене при уриниране, затруднено уриниране, задръжка на урината, промяна в цвета на урината, поява на кръв в урината и други.
Вкалцяванто се доказва най-вече с нативна рентгенография на малкия таз, може да се направи и компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс. Самата етиологична диагноза се поставя след цистоскопия (оглеждане на стената на пикочния мехур с цистоскоп), биопсия и други специфични изследвания.
Лечението е различно в зависимост от конкретното заболяване, довело до калциране на пикочния мехур. При засягане на голяма част от стената му, или ангажиране на сфинктерите на уретрата трябва да се предприеме хирургично лечение.
Други уточнени увреждания на пикочния мехур включват могат да бъдат от различно естество, като едно от тях е контрахиран пикочен мехур.
Състоянието, при което мускулатурата на пикочния мехур е почти постоянно свита, се означава като контрахиран пикочен мехур.
Може да се дължи на някое от следните заболявания:
- неврологични заболявания, като болест на Паркинсон, мозъчен инсулт, мозъчен тумор, множествена склероза;
- захарен диабет;
- бъбречна недостатъчност;
- инфекция на отделителната система (пиелонефрит, цистит, уретрит);
- вродена малформация на пикочния мехур;
- наличие на камъни в пикочния мехур;
- тумор на пикочния мехур;
- шистозоматоза (билхарциоза);
- прием на голямо количество алкохол или кофеин и други.
Клиничната изяава при пациенти с контрахиран пикочен мехур включва полакиурия (често уриниране), никтурия (ставане през нощта за да се уринира), инконтиненция на урината (невъзможност за задържане на позива за уриниране) и други.
За да се докаже контрахираният пикочен мехур, както и причината за появата му са необходими редица клинични тестове. Прави се бактериологично изследване на урината, с ехография се проследява наличието на остатъчна урина в пикочния мехур. Други образни методи за изследване са микционната урография, компютърната томография, ядрено-магнитен резонанс и други. При подозиране на неврологична увреда се прави електромиограма.
Лечението при пациенти с контрахиран пикочен мехур в различно в зависимост от основното заболяване. Може да бъде медикаментозно или оперативно.
Симптоми и признаци при Други уточнени увреждания на пикочния мехур МКБ N32.8
- Безсъние
- Кръв в урината
- Високо кръвно налягане
- Повишена окосменост по тялото
- Безплодие
- Неволно изпускане на урина
Коментари към Други уточнени увреждания на пикочния мехур МКБ N32.8