Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на пикочо-половата система Гломерулни болести Гломерулни увреждания при болести, класифицирани другаде Гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата

Гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата МКБ N08.4

от 24 март 2015г., обновено на 08 дек 2022г.
Гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата МКБ N08.4 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Бъбречните гломерули могат да се увредят при различни заболявания.

Това може да се наблюдава при инфекция, различни токсични нокси, ензимни дефекти и други.

Клиничната изява при увреждане на бъбречните гломерули може да бъде разнообразна.

Към гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата спадат тези при амилоидоза, болест на Fabry (-Anderson) и недоимък на лецитин-холестерол-ацилтрансфераза.

Към гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата принадлежи амилоидозата.

Амилоидозата представлява абнормалното натрупване на протеин (амилоид) в междуклетъчното пространство на тъканите и органите (включително и на бъбречните гломерули).

Етиологията за развитието на амилоидоза не е изяснена, но е установена известна зависимост от възрастта (среща се по-често над 40 години), пола (по-често при мъже) и фамилната обремененост.

Клиничната изява на бъбречната амилоидоза протича протрахирано с поява на белтък в урината (протеинурия), артериална хипертония и постепенно прогресира към развитието на хронична бъбречна недостатъчност. При отделяне на голямо количество белтък с урината се развиват хипопротеинемични отоци по лицето и крайниците, събиране на течност в коремната и в плевралната кухина. Слезката и езикът обикновено са с увеличени размери поради натрупания амилоид.

При подозиране на диагнозата и фамилна обремененост може да се извърши ДНК - типизиране или да се извърши бъбречна биопсия. Хистологичната картина на амилоидозата е характерна: виждат се плътни амилоидни отлагания в бъбречните гломерули.

Поради напредващата бъбречна недостатъчност единственото радикално лечение на бъбречната амилоидоза е трансплантацията на здрав бъбрек. Паралелно трябва да се поддържа нормалната хомеостаза на организма, като се приемат медикаменти за понижаване на кръвното налягане, диуретици и други.

Повече за амилоидозата можете да прочетете тук.

Към гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата принадлежи болестта на Фабри (Fabry).

Болестта на Фабри (Fabry) представлява рядък Х-свързан генетичен дефект (около 1: 40 000 души), при който липсва ензимът алфа-галактозидаза А. Поради дефицита му в организма се натрупват сфинголипиди. Наблюдава се натрупването им във всички органи и тъкани (включително и бъбреците), което предизвиква оток и разрастване на ендотелни клетки. 

Клиничната изява на болестта на Фабри започва още от ранно детство. Детето се оплаква от дифузна болка по крайниците и в корема, появява се белтък в урината, артериална хипертония, сърцебиене, прескачане на сърцето, аритмия, катаракта, генерализирана слабост и липса на апетит. Могат да се наблюдават кожни промени под формата на ангиокератоми (малки, неболезнени папули), анхидроза (липса на потене) или точно обратното - хиперхидроза (засилено потене) на даден участък.

За поставяне на диагнозата е необходимо да се снеме добра фамилна анамнеза и да се тестува активността на галактозидазната активност. Попнякога е необходимо да се извърши и бъбречна биопсия.

За лечение на болест на Фабри се използва заместителна терапия с изкуствени ензими- Replagal и Fabrazyme. При тежко бъбречно или чернодробно увреждане пациентът трябва да се подготви за трансплантация.

Повече за болест на Фабри можете да прочетете тук.

Към гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата принадлежи недоимъкът на лецитин-холестерол-ацилтрансфераза.

Недоимъкът на лецитин-холестерол-ацилтрансфераза също е ензимен дефект. При липсата на този ензим свободният холестерол не може да се метаболизира до холестеролови естери. Така свободният холестерол се отлага в различни тъкани и органи (включително и бъбреците).

Клиничната изява на недоимъкът на лецитин-холестерол-ацилтрансфераза включва катаракта, хемолитична анемия, протеинурия, артериална хипертония и прогресираща бъбречна недостатъчност.

Лабораторните промени при това заболяване се характеризират с много ниско ниво на HDL - и свободния холестерол, високи триглицериди и ниско ниво на холестероловите естери. За да се постави диагнозата със сигурност е необходимо да се направи генетичен анализ.

Лечението при дефицита на лецитин-холестерол-ацилтрансфераза е предимно симптоматично- третиране на артериалната хипертония, анемията и бъбречната недостатъчност.

Повече за дефицит на лецитин-холестерол-ацилтрансферазата можете да прочетете тук.

3.0/5 3 оценки

Коментари към Гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата МКБ N08.4

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата МКБ N08.4
    www.framar.bg 
    на 06 July 2025 в 03:15
    Коментирайте "Гломерулни увреждания при други болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата МКБ N08.4"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Отделителна система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 118 дни, 6 часа и 58 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 148 дни, 12 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 дни, 15 часа и 17 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 8 дни, 11 часа и 26 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 10 дни, 4 часа и 8 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 22 дни, 10 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ МАСКА КЕРАТИН 200мл 337871

ЛЮКСЕОЛ МАСКА УКРЕПВАЩА 200мл 335570

ЛЮКСЕОЛ МАСКА П/В КОСОПАД 200мл 337222

КСИЛОМЕТАЗОЛИН капки за нос, разтвор 0.1 % 10 мл

СИНГУЛАР таблетки за дъвчене 4 мг * 28

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:12:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 18:11:15

КЛАЦИД таблетки 250 мг * 10 МАЙЛАН

Коментар на: Нина Пламенова Димитрова от 04 юли 2025г. в 15:30:22

ДЖАРДИНС таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 14:11:26

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival