Други остеохондропатии МКБ M93
Други остеохондропатии характеризират с нарушаване на остеохондралната осификация (костно-хрущялно вкостяване) на епифизарното ядро на вкостяване, влючващо разтройство в хондрогенезата (производството на ставен хрущял) и остеогенезата на първично нормален разтежен процес. Развива се предимно в детската възраст и по време на ускорения разтеж и има хронично протичане.
Предложени са много теории за възникване на други остеохондропатии като по-важни са:
1. Травматична теория - Травмата предизвиква запушването на кръвоностните съдове, кръвоснабдяващи даден участък от ядрото, и той изпада в некроза.
2. Инфекциозна теория - счита се, че заболяването започва след отзвучало инфекциозно страдание и в някои случаи са открити стафилококи.
3. Ендокринна теория
4. Конгенитална теория
5. Микотична теория
6. Емболична, метаболитна теория и други, като в последно време се отдава значение и на диспластична теория.
Поотделно или в комбинация етиологичните фактори въздействат върху кръвоностните съдове и предизвикват исхемия (нарушаване кръвоснабдяване на даден участък), като се появяват трофични промени и некрози в хрущялната и костната тъкан.
Аваскуларните некрози се характеризират със своите специфични 5 стадия, през които задължително минават:
1. стадий - на исхемия и некроза. Ставният хрущял е с променена структура, но дебелината му не е еднаква на определени места. Структурата на гъбестата тъкан на костното ядро се разрушава. В този стадий промените се наблюдават само хистологично (тъканно). На рентгенографично не се установяват промени.
2. стадий на фрагментация - Следствие на нарушената съпротива на засегнатата кост, тя се смачква и фрагментира.
3. стадий на резорбция и всмукване на костните фрагменти от околната здрава тъкан.
4. стадий на реваскуларизация (възтановяване на кръвотока) или възтановителен стадий - Въстановяването на ставата става за сметка на съединително тъканни повлекла и хрущялни елементи, които метапластично се превръщат в костна тъкан.
5. стадий на остатъчни явления (деформираща артроза).
Обикновено болните деца нямат никакви оплаквания и са много добро общо състояние. Първите симптоми са болки на определено място или разпространяваща се, която може да се усили при натоварване. Това води до нарушаване функцията на крайника. Липсват и на каквито и да било интоксикационни промени в организма. Заболяването може да бъде и двустранно.
Диагнозата се поставя рентгенографски на всички стадии на заболяването, с изключение на първият стадий, където се поставя хистологично (стадий на исхемия и некроза).
Други остеохондропатии имат определен и продължителен цикъл на развитие (от 2-5 години), който не се изменя в зависимо това дали се лекува или не заболяването. Целта на терапевтичните мероприятия е да бъдат създадениблагоприятни условия за нормална динамика на патологичния процес и предпазване от деформация на епифизите, особено в периода на фрагментация. Основната цел е да бъде подобрена трофиката в съответната област, като продължителното отбременяване на ставата играе огромна роля.
Оперативните методи на лечение целят стимулиране на кръвоснабдяване на ставата и подобряване на биомеханиката на ставата. Това може да се постигне, чрез продупчване на много места на ставата, с костен или мускулен присадък на артерио-венозното краче, остеотомии (прерязване, отваряне на кост) за подобряване на конгруентността на ставата.
Коментари към Други остеохондропатии МКБ M93