Постинфламаторна хиперпигментация МКБ L81.0
Процес на повишено натрупване на пигмент в кожата след възпаление се определя като постинфламаторна хиперпигментация. Пигментацията може да бъде последствие от различни кожни заболявания или от терапевтични интервенции. Кожната хиперпигментация може да дължи на:
- Алергични реакции
- Механични травми
- Медикаментозно индуцирана - антималарийни лекарства, клофазимин, тетрациклин, лекарства за лечениена неоплазми
- Фототоксични реакции
- Възпалителни заболявания (лихен планус, лупус еритематодес, атопичен дерматит)
- Изгаряне на кожата
Състоянието може да се развие и след лечение с различни методи:
- Ултразвук
- Радиочестотен източник
- Фотоемисионни диоди
- Видима светлина
- Микродермабразио
Тъй като хиперпигментацията се наблюдава при известни, предшестващи заболявания, постинфламаторната хиперпигментация е известна още като придобита меланоза. Меланоза се дефинира като тъмно оцветяване на кожата поради натрупване на пигмента меланин.
Епидемиологичните данни разкриват, че няма взаимовръзка между възрастта на пациентите и проявите на заболяването. Също така не е установена и полова зависимост. Но постинфламаторна хиперпигментация е отговор при дерматит, предимно при монголоидната и негроидната раса.
При патогенетичното развитие на постинфламаторната хиперпигментация се установява епидермална или дермална меланоза. Възпалението на кожата се следва от освобождаване и метаболизиране на арахидонова киселина. Получават се простагландини, левкотриени и други субстанции. Тези медиатори на възпалението повишават активността на имунните клетки и меланоцитите. Като резултат се стимулира синтезата на меланина и отлагането му в кератиноцитите. От друга страна, дермална меланоза възниква, когато при възпаление се разруши stratum basale и освободения меланин се поеме от макрофагите.
Постинфламаторна хиперпигментация клинично се презентира с хиперпигментирани кожни лезии. Разпространението на тези лезии зависи от локализацията на възпалителния процес. Цветът им варира от светло кафяв до черен като по правило цветът е по-тъмен, когато лезиите съдържат дермален меланин.
При пациенти, които имат нарушения на базално-клетъчния слой на епидермиса, постинфламаторната хиперпигментация протича по-тежко. Подобни нарушения се наблюдават при лихеноидни дерматози или лупус еритематодес.
Акантозис нигриканс, първична недостатъчност на кората на надбъбреците, лихен планус, мелазма и много други са част от заболяванията, включени към диференциалния спектър на постинфламаторна хиперпигментация.
За целите на правилната диагноза на заболяването са важни анамнестичните данни за сегашни или хронични заболявания, както и фамилни заболявания. Лекарят трябва да се информира за предшестващи въздействия върху кожата, например като слънчеви бани, излагане на изкуствено лъчение, травми на кожата и други.
Към диагностичните мероприятия при постинфламаторна хиперпигментация се включва и кожна биопсия, разкриваща епидермална или дермална меланоза.
Лечението е продължителен процес и отнема 6-12 месеца, за да се постигне желаната депигментация. Най-важната част от терапевтичния режим е използването на продукт със SPF 15 (слънцезащитни продукти).
Принципно всички терапевтични опции повлияват единствено епидермалната меланоза, без да оказват ефект при дермалната.
Локално се прилагат:
- Хидроквинон е ароматно органично съединение, което включено в състава на лекарства има разграждащ ефект върху меланина и действа депигментизиращо.
- Третиноин е фармацевтичната форма на ретиновата киселина. Намалява образуването на микрокомедони. Третионинът има омедонолитично, ексфолиативно и кератолитично действие.
- Кортикостероиди - лекарствени препарати с основен, противовъзпалителен ефект.
- Лазерна терапия - извършва се посредством използването на квантови генератори на електромагнитни вълни (лазери). Лазерната терапия има различни ефекти върху организма - повишава метаболизма на клетките, усилва се кръвотока и се стимулира микроциркулацията в третираната област.
Лезиите при постинфламаторна хиперпигментация имат тенденция да станат по-тъмни и по-забележими с излагане на слънце, затова широкоспектърни слънцезащитни продукти са важна част от лечението и грижата за кожата.
Заглавно изображение: freepik.com
Симптоми и признаци при Постинфламаторна хиперпигментация МКБ L81.0
- Повишената пигментация
- Хиперпигментация при дете
- Повишена пигментация на пръстите
- Повишена пигментация на ноктите
- Повишена пигментация на зърното
- Повишена пигментация на белезите
Коментари към Постинфламаторна хиперпигментация МКБ L81.0