Ентероптоза МКБ K63.4
Към други болести на червата се включва и развитието на ентероптоза (висцероптоза, изпадане на червата, дуоденален пролапс, пролапс на интестиналния тракт). Състоянието показва относително ниска честота сред общата популация, като в повечето случаи не води до развитие на характерни прояви и може да се диагностицира случайно или при развитие на усложнения или обостряне на други подлежащи заболявания на интестиналния тракт.
Ентероптоза: особености, симптоми
Ентероптозата или висцероптозата представлява заболяване, при което се намира общо спадане на коремните органи и по-конкретно на червата, които могат да достигнат до малкия таз. Ентероптоза е пролапс или спадане (преместване) на червата надолу.
Заболяването най-общо може да бъде вродено и придобито, като точната етиология невинаги може да бъде установена. Обикновено се дължи на разхлабване на прикрепващия апарат на червата и другите органи.
Описва се по-често сред представителите на нежния пол, като предразполагащи фактори са бременност, по-слабо телосложение, по-малка мускулна маса и други. Често пъти се явява последствие на различни подлежащи коремни тумори, асцит (събиране на течност в коремната кухина), бързо отслабване, предшестваща оперативна намеса. Понякога разхлабването на прикрепящия апарат се среща у хора с астеничен хабитус, без наличие на други подлежащи рискови фактори. В много случаи спадането на коремните органи се получава при бързо отслабване на коремните стени или при смущения в инервацията.
Клинично ентероптозата дава оплаквания от постоянно дърпане в областта на гръбначния стълб. Освен това болните се оплакват от тъпи болки по целия корем, понякога от коликообразни болки, по-често коремен дискомфорт, лесна уморяемост, често запек и постоянно отслабване.
Диагностика и лечение при ентероптоза
Поставянето на диагнозата при пациентите с ентероптоза включва комплексна оценка на находките от различните методи на изследване.
Обикновено диагнозата се поставя въз основа на анамнестичните данни (информация за наличие на евентуални рискови фактори, бързо отслабване, бременност и други), клиничната картина, обективното физикално изследване и рентгеновото изследване, като се откриват характерни находки. Рядко (главно при наличие на подозрения за друго подлежащо заболяване и диагностични затруднения поради противоречиви находки) може да се наложи провеждането на задълбочени изследвания (компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други).
Терапевтичният подход при пациентите с висцероптоза се определя индивидуално в зависимост от наличието на симптоми, причиняващи дискомфорт, тяхната тежест и интензивност, наличието на други подлежащи заболявания, общото състояние на пациентите.
Терапията бива най-общо консервативна (ефективна при голям процент от пациентите) и оперативна (в редки случаи при определени показания).
Обикновено лечението се състои в тонизиране и общо подсилване на организма и коремните мускули, лечебна гимнастика, лечебни масажи. Носенето на бандаж се препоръчва в случаите, когато радикалното лечение поради някакви причини е противопоказано.
В зависимост от признаците на заболяването може да се назначат различни симптоматични лекарства и хранителни добавки за подобряване комфорта на пациентите. Сама по себе си медикаментозната терапия не може да доведе до желаните резултати.
В тежки случаи, развитие на различни по вид усложнения, липса на ефект от консервативното лечение и по преценка на лекуващия лекар необходимо може да бъде оперативно лечение.
Профилактиката срещу развитие на ентероптоза включва редовна и съобразена със състоянието на пациентите физическа активност (включително лечебна физкултура), витаминни добавки, лечение на подлежащите заболявания и други.
Прогнозата като цяло е добра, рядко се наблюдава развитие на сериозни усложнения и тежки последици.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Visceroptosis
https://www.henriettes-herb.com/eclectic/ellingwood1/enteroptosis.html
https://digitalcommons.unmc.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1322&context=mdtheses
https://pubs.rsna.org/doi/10.1148/15.2.223
https://radiopaedia.org/articles/gastroptosis
Коментари към Ентероптоза МКБ K63.4