Перфорация на червата (нетравматична) МКБ K63.1
Към рубриката други болести на червата се включва и развитието на перфорация на червата (нетравматична), обикновено настъпваща под формата на усложнение в хода на прогресията на налични подлежащи интестинални увреждания. Заболяването е рядко описвано в клиничната практика, като протичането му често е неспецифично и може да създаде сериозни диагностични и терапевтични затруднения.
Перфорация на червата (нетравматична): етиология, особености, симптоми
Перфорация на червата представлява нарушаване целостта на чревната стена и излизане на чревно съдържимо към съседни органи или коремната кухина. Перфорация на червата (нетравматична) е нарушаване на целостта на чревната стена, което не се дължи на травма или рана, а на спонтанна перфорация или е резултат от усложнение на друго подлежащо заболяване. Перфорацията води до бактериално замърсяване на коремната кухина и се развива дифузен перитонит, поради което тези усложнения са от особена хирургическа важност и спешност.
Сред основните причини, водещи до перфорация на червата, се включват язва на дванадесетопръстника, апендицит, рак на червата, възпалителни заболявания на червата (болест на Crohn, улцерозен колит), хелминтози, коремен тиф, поглъщане на корозивни материи, наличие на чуждо тяло, провеждане на високодозова лъчетерапия, тежко протичаща интестинална туберкулоза и други, като при част от пациентите причините остават неясни и състоянието се означава като идиопатично. В изключително редки случаи се касае за ятрогенна перфорация, която е резултат от грешка или недоглеждане в хода на определена медицинска интервенция в интестиналния тракт и наличие на благоприятстващи фактори.
Като благоприятстващи развитието на подобно усложнение в хода на друго основно заболяване фактори се считат малнутрицията, ниският имунен статус, наднормено тегло и затлъстяване, злоупотреба с алкохол, тютюнопушене, захарен диабет, провеждане на имуносупресивна терапия (например продължително лечение с кортикостероиди) и други.
Клиничната картина показва известна вариабилност при отделните пациенти, като проявите могат да са умерено тежко проявени или силно изразени, водещи до остро и значително влошаване на общото състояние на пациентите и изискващо спешна медицинска намеса.
Оплакванията на болните не са така ясни, за да насочат вниманието на лекаря към перфорацията на червата. Ето защо разпознаването на усложнението става при много от пациентите на по-късен етап. За това допринася и тежкото общо състояние на болните и наличие на многобройни симптоми със засягане и на други системи от организма.
Настъпва остра, внезапна болка в корема, в началото локализирана на мястото на перфорацията, скоро след това болката става дифузна и обхваща целия корем. Веднага започва гадене, повръщане и хематемеза. По-късни симптоми са повишаване на температурата и втрисане.
При много от засегнатите се наблюдава и задух, сърцебиене, замайване, възможни са и синкопни прояви със загуба на съзнание.
Бързото ориентиране в ситуацията и назначаването на необходимите медицински изследвания и терапевтични процедури намаляват риска от развитие на тежки усложнения, каквито могат да бъдат развитието на перитонит, генерализиране на инфекцията и развитие на сепсис, формиране на абсцес в коремната кухина и други.
Диагностика и лечение при перфорация на червата (нетравматична)
Поставянето на диагнозата при нетравматична перфорация на червата често се оказва предизвикателство и за най-опитните клиницисти във връзка с липсата на специфични прояви, ниската честота и необходимостта от многобройни изследвания за доказване на увреждането.
Клинико-лабораторните находки често са неясни, като анамнезата и клиничният преглед обикновено имат слабо информативно значение и в редки случаи насочват към заболяването. Лабораторните изследвания се назначават за оценка на хемопоезата (данни за анемичен синдром), коагулационния статус, наличие на характерни за тежко възпаление и/или инфекция находки, електролитен баланс, данни за чернодробната и бъбречната функция.
С високо информативно и съответно диагностично значение са резултатите, получени в хода на различните образни и инструментални изследвания. Често се назначават рентгенография (активно се търсят находки на наличие на въздух в абдоминалната кухина), компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс и други, като за диагнозата е необходим цялостен и комплексен оглед на резултатите, получени от всички методи на изследване.
Терапевтичният подход при пациентите, диагностицирани с перфорация на червата (нетравматична), се определя строго индивидуално, като обикновено изисква мерки от спешен порядък.
Почти винаги изисква хирургическа намеса във формата на диагностична лапаротомия и затваряне на перфорация с перитонеална промивка. При наличие на развили се усложнения се извършват необходимите оперативни интервенции за тяхната корекция и възстановяване на анатомичната и функционална цялост на засегнатите структури.
Успоредно на оперативната терапия се назначават подходящи реанимационни мерки, консервативно лечение и общи мероприятия.
Консервативно лечение обикновено включва вливане на интравенозни течности и антибиотици, обезболяващи, противовъзпалителни средства. Налага се парентерално хранене и последващо постепенно захранване едва при възстановяване състоянието на пациентите.
Липсват разработени специфични превантивни мерки за намаляване риска от перфорация на червата, като за намаляване риска от развитие на състоянието като усложнение в хода на друго подлежащо заболяване се препоръчва адекватен контрол и лечение на всички подлежащи болести.
Прогнозата при перфорация на червата (нетравматична) се определя строго индивидуално, като с важно значение е ранното диагностициране на заболяването и назначаване на ефективно лечение.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2408541/
https://www.healthline.com/health/gastrointestinal-perforation
https://www.researchgate.net/publication/24267838_Non-traumatic_perforation_of_the_small_bowel
https://www.surgjournal.com/article/0039-6060(77)90192-1/pdf
Коментари към Перфорация на червата (нетравматична) МКБ K63.1