Чревни сраствания [бридове] с непроходимост МКБ K56.5
В рубриката паралитичен илеус и непроходимост на червата без херния се включва и развитието на чревни сраствания [бридове] с непроходимост.
Състоянието най-често се развива след определени хирургични интервенции, като срастванията се формират в хода на постоперативния период, част от нормалните възстановителни процеси.
Обикновено водят до развитие на неспецифични клинични прояви или безсимптомно протичане, но крият риск от тежки усложнения при липса на своевременна медицинска намеса.
Чревни сраствания [бридове] с непроходимост: особености, симптоми
Чревните сраствания могат да бъдат вродени и придобити, като последните най-често се образуват след оперативна интервенция, апендицит или след радиационна терапия.
Обикновено не предизвикват симптоми и дискомфорт, освен при развитието на чревна непроходимост.
Непроходимост при чревни сраствания е форма на чревна непроходимост, която се наблюдава след прекаран перитонит и след лапаротомия по повод различни заболявания, при които се получават сраствания между чревните гънки и между чревните гънки и париеталния перитонеум. Същите впоследствие може да станат причина за чревни запушвания. За това тази форма на чревни сраствания (бридове) с непроходимост се нарича още и перитонеални сраствания (бридове) с чревна непроходимост или адхезивен илеус.
Адхезивният илеус бива първичен (обикновено при наличие на вродени сраствания), следоперативен (ранен и късен) и рецидивираш, който обикновено също е вид следоперативен.
За ранен адхезивен илеус се говори, когато той е настъпил до третата седмица от извършването на лапаротомия. Спирането на чревния пасаж до това време е предизвикано от пресни фиброзни слепвания и затова не трябва да се бърза с оперативното лечение. Късният адхезивен илеус може да настъпи и след година от прекарването на перитонита или от извършването на лапаротомия.
Отключването на тази форма на илеус се получава обикновено след грешка в диетата или смущения в храносмилането, тежки инфекции, възпаление и други. Характерен белег е метеоризмът, който се появява в началото и има палпируеми раздути чревни гънки с изразена болезненост при палпация на коремната стена. Както и при всеки механичен илеус има коремна болка, гадене, повръщане, задръжка на газове и фекалии.
Ранната консултация със специалист за изясняване причините, довели до симптомите и предприемане на съответните терапевтични мерки, намалява риска от развитие на тежки усложнения.
Поставяне на диагнозата
Поставянето на диагнозата често предизвиква сериозни затруднения и може да наложи провеждането на множество и различни по вид и особености изследвания.
При болни с клинични данни за илеус и с наличен оперативен ръбец поради прекарана лапаротомия и липса на други видими причини за развитието на непроходимостта може да се постави диагнозата ileus per adhaesionem или чревни сраствания (бридове) с непроходимост.
За потвърждаване на диагнозата и отдиференцирането на заболяването от други, протичащи идентично болести, често се налагат разширени лабораторни изследвания и образна диагностика.
Лабораторните изследвания включват проследяване на алкално-киселинното равновесие и електролитния баланс, коагулационния статус и хемопоезата, данни, насочващи към активно възпаление и/или инфекция и други. По преценка на лекуващия лекар може да се назначи и микробиологична диагностика.
От образните методи на изследване се прилагат различни с цел от една страна доказване на чревната непроходимост, а от друга страна за изясняване на причината, довела до непроходимостта, а именно наличието на сраствания. Могат да се назначат ехографско изследване (има слабо информативен характер), рентгенография (нативна или контрастна с използване на бариева каша), компютърна томография (използва се главно за подпомагане на диференциалната диагноза, особено при съмнение за подлежащ неопалстичен процес) и други.
Диференциалната диагноза включва различаване от всички други видове чревна непроходимост и свързаните с тях състояния, както и със заболявания в областта с инфекциозен, възпалителен или неопластичен характер.
Лечение при чревни сраствания с непроходимост
Терапевтичният подход при отделните пациенти, диагностицирани с чревни сраствания (бридове) с непроходимост, се определя строго индивидуално, като редица фактори оказват значение при избора на лечение (възраст и общо състояние на пациента, развитие на усложнения, наличие на други заболявания).
Особеността на адхезивния илеус е тази, че всяко ново отваряне на корема е подготовка за следващо отваряне, всяка нова лапаротомия предизвиква нови адхезии.
При този илеус, ако консервативното лечение даде още в началото подобрение, може да се провежда с по-голяма настоятелност, отколкото при другите видове механичен илеус, което обаче следва да се преценя при всеки отделен пациент в зависимост от тежестта на клиничната картина и диагностичните находки. Ако болен, при когото се постави диагнозата адхезивен илеус, има данни и за странгулация, оперативното лечение не трябва да се забавя.
Консервативното лечение включва най-общо реанимационни мероприятия за стабилизиране на пациента, симптоматични средства (обезболяващи, противовъзпалителни средства, ензимни препарати, рехидратация и други) и други в зависимост от неговото състояние.
Към ефикасното консервативно лечение често се прибавя и дефибринизиращото лечение (физиотерапия в комбинация с кортикостероидни медикаменти), като особеностите в индивидуалния терапевтичен план се съобразяват при всеки отделен пациент.
При липса на ефект от консервативните мерки, както и при наличие на данни за тежки увреждания и по преценка на лекуващия медицински екип се преминава към оперативно лечение. При възможност се избират техники с минимално инвазивен характер, като целта е предпазване от поява на нови адхезии в хода на отстраняването на наличните.
Прогнозата при чревни сраствания [бридове] с непроходимост се определя строго индивидуално, като всяко забавяне в диагностиката и лечението се асоциира с повишен риск от развитие на различни по вид и тежест усложнения и пряко оказва влияние върху прогнозата.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/intestinal-obstruction/symptoms-causes/syc-20351460
https://www.summitmedicalgroup.com/library/adult_health
https://en.wikipedia.org/wiki/Adhesion_(medicine)
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/adhesion-general-post-surgery#1
Коментари към Чревни сраствания [бридове] с непроходимост МКБ K56.5