Фистула на слюнчена жлеза МКБ K11.4
Какво е фистулата?
Фистулата представлява вроден или придобит канал, който свързва част от орган или кухина с друга част на тялото. Фистулите на слюнчените жлези почти винаги са свързани с околоушната жлеза или канал, въпреки че подчелюстната жлеза по-рядко се засяга.
Раните в областта на слюнчените жлези обикновено зарастват без усложнения, но при някои пациенти с рани, включващи устната кухина, се стига до формиране на фистула. Фистулата може да комуникира с:
- устната кухина — обикновено не води до симптоми
- околоносните синуси — протича с ринорея
- кожата на лицето — води до изтичане на слюнка по повърхността на кожата
В зависимост от това, дали фистулата е свързана с главния изходен канал или е свързана с паренхима на жлезата, се различават фистули на главния канал и фистули на паренхима. Когато през фистулата изтича цялото количество продуцирана слюнка, се говори за пълна фистула, а когато изтича само част от слюнката – непълна фистула.
Пълните фистули се наблюдават предимно на нивото на изходния канал и твърде рядко са на паренхима. Все пак следва да се има предвид, че в областта на вътрежлезните канални разклонения също могат да се получат пълни фистули.
Причини за появата на фистула
Фистулите на околоушната жлеза са необичайни и са резултат от увреждане на слюнчения канал или паренхима на жлезата. Най-честите причини са следоперативно усложнение или случайна травма. Ранното откриване на нараняване и бързото лечение са важни, тъй като фистулите могат да причинят дискомфорт, както и забавяне заздравяването на раната или инфекция.
Изображение: http://www.scientificanimations.com/, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Образуването на слюнчена фистула след поражение на жлезистия паренхим при проникващо нараняване може да настъпи рано или късно в зависимост от травматичното събитие.
Посттравматичните слюнчени фистули често са резултат от травма в областта на лицето в хода на пътнотранспортни произшествия, при които проникващите наранявания са заради счупени очила, стъкла или други остри предмети.
Клинична картина на фистула на слюнчена жлеза
Пациентите не знаят за съществуването на фистулата и обикновено отиват в лекарския кабинет със следните оплаквания:
- изтичане на водниста течност от лицето, най-често бузата
- подуване
- повишена температура локално
Фистулите, които се отварят в устната кухина, не са свързани с функционални смущения и нямат клинично значение. Обратното, кожните фистули се проявяват с изтичане на слюнка през кожното отвърстие, което обикновено е точковидно, разположено в областта на цикатрикса (белега). Кожата около отвърстието може да бъде зачервена и мацерирана.
Диагноза и лечение на фистула на слюнчена жлеза
Сиалографията (рентгеново изследване на слюнчените жлези) позволява най-пълно и точно да се прецени видът и локализацията на фистулата, да се определи състоянието на главния канал и на вътрежлезните канални разклонения.
Сиалографията при тези болни се извършва с контрастна материя и следва внимателно да се проследи дали след впръскването в канала, контраста изтича през фистулата. При пълни фистули въведената в главния канал контрастна материя не се отделя през фистулния отвор, а при въвеждане на контрастната материя през фистулата (фистулография) не може да излезе през естествения отвор на канала в устата.
При непълни фистули контрастната материя изпълва цялата запазена част от жлезата и канала, както при въвеждането й през канал така и при въвеждането й през фистулата.
Лечението се състои в затваряне на фистулния канал. Може да се наложи и пълно отстраняване на уплътнението на фистулния канал.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%83%D0%BB%D0%B0
https://www.hindawi.com/journals/cris/2012/713148/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4336664/
Коментари към Фистула на слюнчена жлеза МКБ K11.4