Респираторни нарушения при други болести, класифицирани другаде МКБ J99.8
В рубриката респираторни нарушения при други болести, класифицирани другаде са разгледани следните състояния:
Респираторни нарушения при амебиаза
Амебиазата е протозойна инфекция, причинена от Entamoeba histolytica, която засяга главно стомашно-чревния тракт на човека. В някои случаи, обаче могат да възникнат и респираторни нарушения.
Белодробната амебиаза, без засягане на черния дроб, се проявява спорадично в резултат на хематогенно разпространение от основното огнище в дебелото черво.
Плевропулмонална амебиаза настъпва в 2-3 % от пациентите с инвазивна амебиаза и често е свързана с чернодробен абсцес. Белодробно заболяване, без засягане на черния дроб е изключение.
Симптомите при респираторна амебиаза са висока температура, кашлица и болки в гърдите и в горен десен квадрант на корема. При някои пациенти заболяването може да протече с респираторен дистрес и шок. Хемоптизата и гнойната експекторация насочват към амебиаза. Среща се и белодробен абсцес без засягане на черния дроб, който причинява синдром на горната празна вена.
Диагнозата гръдна амебиаза се предполага при повдигане на едната половина на диафрагмата, хепатомегалия, плеврален излив и базално белодробно засягане. Активни трофозоити на E. Histolytica могат да се докажат в храчка или гноен секрет от плеврата. Микроскопското изследване на проби от изпражнения може да разкрие кисти или трофозоити на амебите. Методът полимеразна верижна реакция (PCR) е точен, бърз и ефективен. Други диагностични тестове са серологичните тестове.
За лечение на гръдна амебиаза метронидазол е медикамент на избор.
Подробна информация за амебен абсцес на белия дроб прочетете тук:
Респираторни нарушения при анкилозиращ спондилит
Анкилозиращият спондилит е хронично мултисистемно възпалително заболяване, което може да се прояви със ставните и екстраставните си симптоми.
Респираторните нарушения при анкилозиращ спондилит могат да засегнат трахеобронхиалното дърво или белодробния паренхим. Респираторните усложнения включват ограничение в гръдната стена, апикална (върхова) фиброцистоза с или без вторична белодробна суперинфекция, спонтанен пневмоторакс и обструктивна сънна апнея. Анкилозиращият спондилит е честа причина за белодробно апикално фиброциститно заболяване, което в повечето случаи се състои от двустранни апикална лезии, много от които са прогресивно срастнали, образуване на кисти и кухини, фиброза и бронхиектазии. Микобактериална или гъбична суперинфекция на кисти и кухини в горния белодробен лоб се срещат често. Прогнозата при тези пациентите се определя главно от наличието, степента и тежестта на суперинфекцията. При пациенти с анкилозиращ спондилит може да се развие рестриктивна вентилаторна недостатъчност.
Рентгенографската находка отразява тежестта на заболяването.
Няколко противовъзпалителни средства като инфликсимаб, етанерцепт, адалимумаб, се използват за лечение на анкилозиращ спондилит. Тяхното въздействие върху белодробните прояви са неясни.
Подробна информация за анкилозиращ спондилит прочетете тук:
Респираторни нарушения при криоглобулинемия
Криоглобулинемията се характеризира с наличието на криоглобулини в серума. Това може да доведе до клиничен синдром на системно възпаление, причинено от криоглобулинсъдържащи имунни комплекси. Най-често се засяга кожата и бъбреците, но в редки случаи могат да настъпят и респираторни нарушения.
Намалява форсирания експираторен дебит.Приблизително 40-50% от пациентите са симптоматични и имат задух, кашлица, плеврална болка. Тежката белодробна болест е рядкост.
Чрез рентгенография се установяват инфилтрати в интерстициума.
Подробна информация за криоглобулинемия прочетете тук:
Респираторни нарушения при споротрихоза
Споротрихозата е гъбична инфекция, причинена от Sporothrix schenckii. Обикновено се засяга само кожата. Рядко обаче могат да бъдат засегнати също костите, белите дробове и централната нервна система. Заразяването с инфекцията обикновено става чрез вдишване на гъбата. В случаите, при които споротрихозата засяга белите дробове, спорите на гъбичките навлизат през дихателните пътища.
Белодробната споротрихоза обикновено се среща при мъже от 30 до 60 годишна възраст, които са имуносупресирани и/или имат хронични заболявания на белия дроб.
Симптомите са неспецифични като при хронично белодробно заболяване.
Диагнозата е трудна и понякога се бави с години.
Успешно лечение се постига с итраконазол.
Подробна информация за белодробна споротрихоза прочетете тук:
Респираторни нарушения при сифилис спадат към респираторни нарушения при други болести, класифицирани другаде.
Сифилисът е инфекциозно системно заболяване, което може да бъде вродено или придобита чрез сексуален контакт или замърсени игли. Сифилис се причинява от спирохетата Treponema pallidum.
Респираторните нарушения при сифилис се срещат главно при вродения сифилис. Бебетата с вроден сифилис развиват дихателна недостатъчност и изискват интензивно лечение.
Диагнозата на вродения пневмонит, причинен от сифилис се поставя чрез рентгенография на гръден кош.
Подробна информация за други симптоми на късен сифилис прочетете тук:
Симптоми и признаци при Респираторни нарушения при други болести, класифицирани другаде МКБ J99.8
- Недостиг на въздух
- Забавен растеж
- Кашлица
- Сухи свиркащи хрипове
- Липса на растеж
- Симптоми на дихателната система
Коментари към Респираторни нарушения при други болести, класифицирани другаде МКБ J99.8