Криоглобулинемия МКБ D89.1
Криоглобулините са протеини, които нормално се откриват в серума и преципитират при ниски температури. Реакцията е обратима при затопляне на кръвта. Образуват се непрекъснато в организма и се разграждат от клетките на ретикулоендотелната система. Натрупването им се дължи на увеличена продукция или намалено отстраняване. Нормалната им концентрация е до 10 микрограма/ml. Сигнификантното увеличени на криоглобулини в серума води до клинично изявена симптоматика, а състоянието се нарича криоглобулинемия. То не се унаследява. Среща се по-често при жени, като се изявява най-вече във възрастта след 40-50 години.
Различават се няколко типа криоглобулинемия:
1. Тип I или проста криоглобулинемия - причинява се от моноклонални имуноглобулини, обикновено IgM, по-рядко IgG, IgA или леки вериги.
2. Тип II и III или смесена криоглобулинемия - наличие на ревматоидни фактори, които са IgM и по-рядко IgG или IgA. Тези фактори образуват имунни комплекси с Fc-фрагмента на поликлоналните IgG. Повечето тип II криоглобулини са IgM - IgG комплекси. Ревматоидният фактор е моноклонален (при тип II) и поликлонален (при тип III) криоглобулини. Тип II и III съставляват около 80 % от всички криоглобулини.
Криоглобулинемия често се съчетава с друго придружаващо заболяване. В случаите, когато такова не се открива, се говори за есенциална (идиопатична) криоглобулинемия. Криоглобулинемията, която се съчетава с различни заболявания, се нарича вторична криоглобулинемия.
Криоглобулинемия се среща при:
- лимфопролиферативни заболявания - мултиплен миелом, макроглобулинемия на Waldenstrom;
- хронични възпалителни заболявания - чернодробни, инфекциозни болести, съединителнотъканни заболявания;
- инфекции - вирусни (хепатит А, В, С, Epstein - Bar вирус, CMV), бактериални (стрептококови инфекции, сифилис, Лаймска болест, Ку-треска, бруцелоза), гъбични, паразитни (малария, токсоплазмоза);
- автоимунни заболявания - системен лупус еритематозус, ревматоиден артрит, синдром на Сьогрен, васкулити;
- бъбречни заболявания - пролиферативен гломерулонефрит.
Патогенезата на криоглобулинемия се характеризира със следното - при изстудяване криоглобулините се утаяват, при което кръвоносните съдове се запушват и се появяват нарушения в кръвоснабдяването на различни тъкани и органи. Тип I се свързва със скрито лимфопролиферативно заболяване - мултиплен миелом, макроглобулинемия на Waldenstrom, хронична лимфолевкоза. Може да се получи хипервискозитет, заради високите нива на циркулиращи моноклонални криоглобулини, което води до обструкция на съдовете.
Тип II и III се асоциират със системен лупус еритематозус, синдром на Сьогрен, хронични чернодробни заболявания и вирусни инфекции - хепатит С. Наблюдава се повишена B-клетъчна пролиферация, особено на клетките, секретиращи ревматоиден фактор. Тъканното увреждане е резултат от отлагането на имунни комплекси и активирането на комплемента.
Клинично, криоглобулинемията се проявява след излагане на студ. В някои случаи клиничните прояви се развиват веднага, а в други след месеци. Тъй като тип I криоглобулините не активират лесно комплемента, пациентите с тип I са асимптоматични, докато нивото на криоглобулинемията не се повиши дотолкова, че да причини хипервискозитетен синдром. Поради тази причина при тип I клиничните симптоми са свързани с хипервискозите и тромбози - наблюдава се акроцианоза, ретинни хеморагии, феномен на Рейно, криоглобулинемична пурпура, артериални тромбози.
Тип II и III криоглобулинемия често се презентират като криоглобулинемичен васкулит с рекурентна пурпура на долните крайници, гломерулонефрит и периферна невропатия. Другите симптоми на криоглобулинемичен васкулит се разнообразни и зависят от органите, които са засегнати. Наблюдават се симптоми като затруднено дишане, умора, болки в ставите, мускулни болки, феномен на Рейно, кожни язви.
При тип II и III е характерно засягането на ставите - артралгии на проксималните интерфалангеални стави, метакарпофалангеалните стави, колене, глезени. Срещат се още миалгии, бъбречно увреждане, кожни васкулити и периферна невропатия.
Кожните изменения се срещат предимно по долните крайници - представени са от макули, папули и улцерации.
Бъбречни прояви - мембранопролиферативният гломерулонефрит е най-чест при смесената криоглобулинемия. Изолираната протеинурия и хематурия са по-чести от нефротичен синдром или остра бъбречна недостатъчност. Бъбречното увреждане е едно от най-сериозните усложнения на криоглобулинемията и се наблюдава 3-5 години след поставяне на диагнозата.
Белодробни прояви - приблизително половината от болните имат диспнея, кашлица, плеврални болки.
Неврологичните прояви са по-чести при тип II и III, като по-често се засягат сетивните нерви.
При някои болни се установява хепатомегалия и коремна болка, дължаща се вероятно на васкулит на мезентериалните съдове.
Диференциална диагноза се прави със синдром на Рейно, болест на Бургер, атеросклероза.
Лечението на криоглобулинемия се определя от клиничното състояние и придружаващото заболяване. При развитие на хипервискозитетен синдром се извършва плазмафереза. При наличие на малигнено заболяване се прилага химиотерапевтично лечение. Автоимунните заболявания изискват приложение на преднизон, циклофосфамид.
Профилактичните мерки при болни с криоглобулинемия се състоят избягване на изстудявания, носене на ръкавици, чорапи и избягване контакт със студена вода. При възможност се препоръчва смяна на климата.
Коментари към Криоглобулинемия МКБ D89.1
Ирена Генчева
Към какъв лекар специалист трябва да се обърна за определяне на заболяването и назначаване на лечение? Имам кожни синини по крайниците и главоболие, и това се обостря от някои храни
Здравейте! Криоглобулинемията може да засегне много области на тялото. Хората с криоглобулинемия се лекуват от ревматолози, дерматолози, хематолози, офталмолози, нефролози, невролози и кардиолози. Вашият личен лекар ще прецени към какъв специалист да Ви насочи в зависимост от Вашите доминиращи симптоми.
Към какъв лекар специалист трябва да се обърна за определяне на заболяването и назначаване на лечение? Имам кожни синини по крайниците и главоболие, и това се обостря от някои храни