Последици от субарахноидален кръвоизлив МКБ I69.0
Последици от субарахноидален кръвоизлив е състояние, което възникване след преживян кръвоизлив в субарахноидалното пространство. Субарахноидалният кръвоизлив се дефинира като изтичане на кръв в субарахноидалното пространство - между меката и твърдата мозъчна обвивка.
Субарахноидалният кръвоизлив може да се получи вследствие на травма или спонтанна руптура на мозъчна аневризма. Симптомите включват силно главоболие, често придружено от гадене и повръщане. В някои случаи може да се стигне и до нарушения на съзнанието. При навременна диагностика и адекватно лечение, сериозни последици от субарахноидален кръвоизлив могат да липсват.
Диагнозата се поставя чрез образни изследвания - магнитен резонанс, компютърна томография на главата. Лечението може да бъде консервативно или хирургично, в зависимост от локализацията на кръвоизлива и неговите размери.
Повече информация за субарахноидален кръвоизлив можете да намерите тук:
Епидемиология
Според преглед на 51 проучвания от 21 страни, средната честота на субарахноидален кръвоизлив е 1,9 на 100 000 индивида всяка година. Проучванията, проведени в Япония и Финландия, показват по-високи показатели за съответно 22,7 и 19,7, поради причини, които не са напълно разбрани.
Въпреки че групата на хората, изложени на риск от субарахноидален кръвоизлив, е по-млада от популацията от инсулт, рискът има тенденция да се увеличава с възрастта. Младите хора са много по-малко изложени на риск от хората на средна възраст (0,1 или 10% относителен риск) от субарахноидален кръвоизлив. Рискът продължава да нараства с възрастта и е 60% по-висок при много възрастни пациенти (85 години), отколкото при тези между 45 и 55 години. Рискът от субарахноидален кръвоизлив е с около 25% по-висок при жените над 55 години, отколкото при мъжете на същата възраст, вероятно отразяващи хормонални промени, които са резултат от менопаузата, като намалени нива на естроген.
Генетиката може да играе роля в предразположението на индивида към заболяването. Рискът се увеличава три до пет пъти при роднини от първа степен на хора, страдащи от субарахноидален кръвоизлив. Факторите на начина на живот обаче са по-важни при определянето на общия риск. Тези рискови фактори са: тютюнопушене, хипертония и прекомерен прием на алкохол.
Краткосрочни последици
Субарахноидалният кръвоизлив често се свързва с лош резултат. Смъртността е между 40% и 50%, но тенденциите за оцеляване се подобряват. От преживелите хоспитализация повече от една четвърт имат значителни ограничения в начина си на живот и по-малко от една пета нямат никакви остатъчни симптоми. Забавянето в диагностицирането на незначителен субарахноидален кръвоизлив (погрешното внезапно главоболие за мигрена) допринася за лошия резултат. Факторите, открити при прием, които са свързани с по-лош резултат включват:
- по-тежка неврологична степен
- систолна хипертония
- предишна диагноза инфаркт или субарахноидален кръвоизлив
- чернодробно заболяване
- повече кръв и по-голяма аневризма при първоначалното компютърна томография
- местоположение на аневризма в задната циркулация
- по-голяма възраст
Факторите, които носят по-лоша прогноза по време на болничния престой, включват поява на забавена исхемия в резултат на вазоспазъм, развитие на интрацеребрален хематом или интравентрикуларен кръвоизлив (кървене във вентрикулите на мозъка) и наличие на треска на осмия ден от приема.
Така нареченият "ангиограма-отрицателен субарахноидален кръвоизлив" е субарахноидален кръвоизлив, който не показва аневризма при ангиография, носи по-добра прогноза от субарахноидален кръвоизлив с аневризма, но все пак е свързан с риск от исхемия, повторно кървене и хидроцефалия. Перименцесфалният субарахноидален кръвоизлив (кървене около мезенцефалона в мозъка) обаче има много нисък процент на повторно кървене или забавена исхемия и прогнозата за този подтип е отлична.
Съществуват и скромни доказателства, че генетичните фактори влияят върху прогнозата при субарахноидален кръвоизлив. Например наличието на две копия на ApoE4 (вариант на гена, кодиращ аполипопротеин Е, който също играе роля при болестта на Алцхаймер) изглежда увеличава риска от забавена исхемия и по-лош резултат. Появата на хипергликемия (високи кръвни захари) след епизод на субарахноидален кръвоизлив създава по-висок риск от лош резултат.
Дългосрочни последици
Неврокогнитивните симптоми като умора, нарушения на настроението и други свързани симптоми са често срещани последствия. Дори при онези, които са направили добро неврологично възстановяване, често се наблюдават тревожност, депресия, посттравматично стресово разстройство и когнитивно увреждане. 46% от хората, които са прекарали субарахноидален кръвоизлив, имат когнитивно увреждане, което влияе върху качеството им на живот. Над 60% съобщават за чести главоболия.
Аневризматичният субарахноидален кръвоизлив може да доведе до увреждане на хипоталамуса и хипофизната жлеза, две области на мозъка, които играят централна роля в хормоналната регулация и производство. Повече от една четвърт от хората с предишен субарахноидален кръвоизлив могат да развият хипопитуитаризъм (недостатъци в един или повече от хипоталамо-хипофизните хормони като растежен хормон, лутеинизиращ хормон или фоликулостимулиращ хормон).
Дългосрочните последици от субарахноидален кръвоизлив в мозъка могат да се изразят в отслабване на интелектуалните способности, главоболие, ортостатичен световъртеж и развитие на вторична форма на хипертония. Понякога нивото на вътречерепното налягане се повишава, което е много трудно да се коригира. По-негативни последици могат да възникнат при травматично увреждане на големи мозъчни съдове. Особено внимание трябва да се обърне при диагностициране на субарахноидални кръвоизливи на фона на фрактура и разцепване на етмоидната кост на носа. Той има пореста структура, в резултат на което при фрактури фрагменти могат да попаднат в субарахноидалната мембрана.Те причиняват постоянно дразнене на менингеалните структури. Възниква асептично възпаление.
Диагноза
Както при всяко друго заболяване, основата на диагнозата е оценката на клиничната картина, включително оценка на тежестта на заболяването.
В допълнение към задълбочения медицински преглед се извършват компютърна томография на главата, кръвни изследвания и изследване на цереброспиналната течност, която често е равномерно оцветена с кръв, и ксантохромна течност.
Лечение
Субарахноидалният кръвоизлив обикновено изисква наблюдение и методи за лечение на интензивна медицина.
Терапията следва преди всичко неспецифичните цели за стабилизиране на общото състояние. От дихателна страна трябва да се избягва хиперкапния (повишаване на CO2 в кръвта поради неефективно дишане), тъй като това може да доведе до повишено вътречерепно налягане. Въпреки това, механичната хипервентилация също трябва да се избягва, тъй като тя може да намали вътречерепното налягане за кратко време чрез церебрална вазоконстрикция, но свързаната с това намалена перфузия може да доведе до исхемична мозъчна паренхимнекроза.
Целевите процедури при последици от субарахноидален кръвоизлив:
- избягване на повтарящо се кървене
- лечение на хидроцефалия
- профилактика и лечение на вазоспазъм
Заглавно изображение: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
ЛИПАНТИЛ капсули 200 мг * 30
ЛИПАНТИЛ СУПРА таблетки 160 мг * 30
Библиография
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%83%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD %D0%BE%D0%B5_%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%BB%D0%B8%D1%8F%D0%BD%D0%B8%D0%B5#%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%BD %D0%BE%D0%B7
http://www.prostodoctor.com.ua/spravochniki/bolezni/id/626
https://academic.oup.com/brain/article/124/8/1671/479993
https://en.wikipedia.org/wiki/Subarachnoid_hemorrhage#Prognosis
Коментари към Последици от субарахноидален кръвоизлив МКБ I69.0
ема
След САХ от аневризма на средна мозъчна артерия в ляво или аневризма на предна комуникатна артерия след успешна операция какви могат да бъдат нарушенията на мозъка.Само емоционални смущения ли?Ако може отговорете ми,ще Ви бъда благодарна!
След САХ от аневризма на средна мозъчна артерия в ляво или аневризма на предна комуникатна артерия след успешна операция какви могат да бъдат нарушенията на мозъка.Само емоционални смущения ли?Ако може отговорете ми,ще Ви бъда благодарна!