Мозъчна амилоидна ангиопатия (Е85.-ї) МКБ I68.0
Мозъчна амилоидна ангиопатия представлява състояние, което се харектеризира с отлагане на бета-амилоид в медиата и адвентицията на малките и от среден калибър артерии (и по-рядко вени) на мозъчната кора и лептоменингите. Това може да се наблюдава при всяко едно състояние, при което има натрупване на амилоид в мозъка и не се асоциира със системна амилоидоза. Мозъчната амилоидна ангиопатия представлява един от морфологичните белези на болестта на Алцхаймер, но се среща и в мозъка на по-възрастни пациенти, които са неврологично здрави.
Повечето случаи на мозъчна амилоидна ангиопатия (E85) са спорадични, въпреки че различни проучвания са установили наличието на известна генетична предиспозиция. Амилоидните щети върху медиата и адвентицията на кортикалните и лептоменингеалните съдове, водят до задебеляване на базалната мембрана, стеноза на съдовия лумен и фрагментиране на вътрешната еластична ламина. Това води до образуване на фибриноидна некроза и микроаневризми, които предразполагат към кръвоизливи. Мозъчна амилоидна ангиопатия води до мозъчни и малкомозъчни промени като кръвоизливи, левкоенцефалопатия, малки корови исхемични инфаркти и формиране на плаки.
Клиничните симптоми при мозъчна амилоидна ангиопатия включват болка, повръщане, припадъци и симптоми на деменция. Главоболието е най-често срещаният симптом като неговата локализация зависи от локализацията на процеса. Повръщане се наблюдава при 30-40% от пациентите, а гърч се наблюдава при 16-36%. Гърчовете обикновено са парциални. По време на физикалния преглед, в зависимост от локализацията, може да се установи нарушено съзнание, контралатерала хемипареза, загуба на сетивност, афазия, апраксия, хомонимна хемианопсия, апраксия, халюцинации и други.
Диагнозата се поставя с помощта на компютърна томография, магнитен резонанс или ангиография на мозъчните съдове. В диференциално диагностичен план трябва да се имат предвид кръвни дискразии, бронхогенен карцином, хориокарцинома, хипертония, малигнен меланом, съдови малформации, кардиоемболичен инсулт, мозъчни аневризми, травма на главата, постравматична епилепсия и други.
Лечението на мозъчна амилоидна ангиопатия се състои в овладяване на настъпилия кръвоизлив и повлияване на другите последствия от заболяването.
Коментари към Мозъчна амилоидна ангиопатия (Е85.-ї) МКБ I68.0