Аневризма на белодробна артерия МКБ I28.1
Състояние, което се характеризира с патологично разширение на стената на белодробния кръвоносен съд, се нарича аневризма на белодробната артерия. Аневризмата придобива торбовидна форма и съдовата стена изтънява значително, поради което има опасност от руптура (разкъсване).
Причините за възникване на аневризма на белодробната артерия са свързани с отслабване структурата на стената на кръвоносния съд. В някои случаи причини за настъпване на заболяването са вродени дефекти в стената на кръвоносния съд. Предишни операционни интервенции или медицински процедури, причиняващи нараняване или дефект в белодробната артерия, по-късно във времето също може да доведат до развитие на белодробна аневризма.
Клиничната картина при аневризма на белодробната артерия дълго време може да продължи без наличие на оплаквания. Често като първа изява на аневризмата е масивен кръвоизлив, поради руптура на кръвоносния съд. Кръвоизлива предизвиква оплаквания от страна на пациента като задух, кашлица, кръвохрак, промяна в кръвното налягане, болка в гърдите, но може и да не силно изразена.
Диагнозата на заболяването аневризма на белодробната артерия се поставя след добре проведен физикален и инструментален преглед. При перкусия на гръдния кош се установява притъпление, а при аускултация се наблюдава отслабено до липсващо везикуларно дишане. От инструменталните изследвания най-точна информативна стойност има компютърната томография.
Лечението при аневризма на белодробната артерия е хирургично. Оперативната интервенция изисква спешна намеса, при която се отстранява аневризмата и се поставя съдова протеза.
Симптоми и признаци при Аневризма на белодробна артерия МКБ I28.1
- Безсимптомно протичане на заболявания
- Затруднено дишане
- Синкаво оцветяване на кожата и лигавиците
- Наличие на барабанни пръсти
- Повишен брой кръвни клетки
- Хипоксемия
Коментари към Аневризма на белодробна артерия МКБ I28.1