Ревматични болести на трикуспидалната клапа МКБ I07
Заболявания на сърдечно - съдовата система, които се характеризират с настъпване на дегенеративни промени на трикуспидалната клапа, вследствие на ревматизма, се наричат ревматични болести на трикусидалната клапа. Пороците на трикуспидалната клапа винаги са съчетани с други клапни лезии. Деформациите на клапните платна и хорди при не са толкова изразени, както при митралните и аортни ревматични клапни пороци, но могат да се наблюдават и тежки промени. Най-чести са комбинираните лезии с превалираща инсуфициенция. С течение на времето дясната сърдечна половина декомпенсира и в големия кръг на кръвообращение прогресират проявите на хроничен венозен застой. Честа находка са аурикуларните тромбози, а при продължителен хроничен венозен застой - флеботромбозите в малкия таз и долните крайници с висок риск от белодробни тромбоемболии.
Причина за развитие на ревматични болести на трикуспидалната клапа е ревматичната болест, която се дължи на бета - хемолитичният стрептокок от група А. Заболяването се предшества от стрептококова инфекция, поразяваща най-често гълтача (фарингит) и небцовите сливици (тонзилит). Общата инфекция на двете анатомични структури се нарича - тонзилофарингит.
Клиничната картина при ревматични болести на трикуспидалната клапа се характеризира със следните симптоми:
- отпадналост и бърза мускулна умора при леки физически натоварвания;
- пулсации в областта на шията;
- дискомфорт в епигастриума и тежест в дясното подребрие.
Диагнозата на заболяването ревматични болести на трикуспидалната клапа се поставя след предварително диагностициране на ревматичната болест. Необходими изследвания за доказване на ревматични болести на трикуспидалната клапа са:
- рентгенография на бял дроб и сърце;
- електрокардиография;
- ехокардиография;
- сърдечна катетеризация.
Диференциална диагноза на ревматични болести на трикуспидалната клапа може да се направи с митрална стеноза и междупредсърден дефект.
Лечението на ревматични болести на трикуспидалната клапа може да бъде консервативно и оперативно. Консервативното лечение цели да ограничи двигателния режим, лекуват се проявите на системен или белодробен венозен застой и овладяване на тахиаритмиите. Оперативното лечение представлява клапно протезиране или комисуротомия.
Видове Ревматични болести на трикуспидалната клапа МКБ I07
Симптоми и признаци при Ревматични болести на трикуспидалната клапа МКБ I07
- Умора
- Недостиг на въздух
- Симптоми на сърцето
- Болка в гръдната област
- Ниско кръвно налягане
- Сърцебиене
Коментари към Ревматични болести на трикуспидалната клапа МКБ I07