Подостра комбинирана дегенерация на гръбначния мозък при болести, класифицирани другаде МКБ G32.0
В рубриката подостра комбинирана дегенерация на гръбначния мозък при болести, класифицирани другаде се включват заболявания, които се характеризират със субакутна комбинирана дегенерация, засягаща задните и странични колони на гръбначния мозък.
Етиологията на заболяването включва дефицит на витамин В12.
Патоанатомично се установяват огнища на демиелинизация в засегнатите структури.
Подробна информация за недоимък на други уточнени витамини от група B можете да прочетете тук:
Клиниката на подостра комбинирана дегенерация на гръбначния мозък при недоимък на витамин В12 се характеризира с постепенно начало. Пациентите забелязват необичайни симптоми от страна на крайниците - най-често долните под формата на парестезии - неприятно усещане за мравучкане със загуба на сетивност. Налице са данни за:
- сетивна симетрична дистална полиневропатия, по-силно изразена в долните крайници
- нарушения в дълбоката сетивност и вибрационния усет, поради засягане на задните стълбци и пирамидните пътища
- парези - централни или периферни
- енцефалопатия - налице са психопатологични симптоми - от органичен психосиндром до органична психоза и деменция
- мускулна слабост, спастицитет на мускулите
- нарушения на зрението - от намалена острота до неврит на оптичния нерв
При физикално изследване се установяват:
- ахилова арефлексия
- хиперрефлексия на другите сухожилни и надкостни рефлекси
- положителни патологични рефлекси - от групата на Бабински и Росолимо
- лезии на черепно-мозъчни нерви
- тазово-резервоарни нарушения
Диференциална диагноза се прави с дефицит на други витамини, енцефалопатия от друг характер, ХИВ-асоциирана симптоматология и др.
Диагнозата подостра комбинирана дегенерация на гръбначния мозък при болести, класифицирани другаде се поставя обикновено на база характерната клиника и след изключване на други причини за състоянието. Необходим е преглед от невролог, допълнителни изследвания - определяне серумното ниво на витамин В12 - установяват се поднормени стойности (референтни стойности за витамин В12 са 200-900 pg/ml), на малонова и метилмалонова киселина, на фолиева киселина, тест на Шилинг, пълна кръвна картина с диференциално броене, а при нужда и с костномозъчна натривка за диагностициране на мегалобластна или друг тип злокачествена анемия. Данните от ядрено-магнитния резонанс показват усилен сигнал от бялото вещество в гръбначния мозък предимно в задните стълбци и спиноталамичните пътища.
Лечението е субституиращо - в острия период се прилага мускулно витамин В12 ежедневно. Обикновено в рамките на една - две седмици започва възстановяване - първо се подобряват психичните и полиневропатичните симптоми. В хроничния стадий витамин В12 се прилага два пъти седмично в рамките на година.
Прогнозата като цяло е оптимистична при ранно начало на лечението - клиниката е напълно реверзибилна, при късно лечение има само частично възстановяване.
Коментари към Подостра комбинирана дегенерация на гръбначния мозък при болести, класифицирани другаде МКБ G32.0