Вътречерепен и вътрегръбначен абсцес и гранулом МКБ G06
Вътречерепен и вътрегръбначен абсцес представлява ограничен в гръбначния или главен мозък гнойно-възпалителен процес, причинен от различни, най-често бактериални патогени, проникнали в нервната система.
Вътречерепен и вътрегръбначен гранулом е локализирано в гръбначния или главен мозък клетъчно струпване с белези на хроничен, най-често специфичен възпалителен процес.
Етиологията на вътречерепен и вътрегръбначен абсцес и гранулом включва паразити, аеробни бактерии (стрептококи, стафилококи, ентеробактерии) и анаеробни бактерии (живеещи в безкислородна среда). Особено място в генезата на вътречерепния и вътрегръбначен гранулом заема инфекцията с киселинно устойчивия анаероб Микобактериум туберкулозум при дисеминираните форми на туберкулоза.
Подробна информация за бактериални, вирусни и други инфекциозни агенти можете да прочетете тук:
Пътят на проникване на инфекцията в мозъчното вещество може да бъде:
- хематогенно-дисеминиран - от отдалечени гнойно-септични огнища
- по съседство - при възпаление на средното и вътрешното ухо, мастоидния израстък, синусите, от зъбен произход или след травма и операции
Клиниката на вътречерепен и вътрегръбначен абсцес и гранулом протича с постепенно разгръщане на симптоматиката. Доминират общоинфекциозните прояви като отпадналост, температура, главоболие, болки в мускулите, повишена раздразнимост, към които се прибавят общомозъчни симптоми, поради повишеното вътречерепно налягане - главоболие, повръщане, оток на зрителната папила, гърчова симптоматика.
При ограничаване на огнището отокът намалява за сметка на развиващия се некротичен процес в засегнатата мозъчна тъкан и на преден план излиза огнищна мозъчна симптоматика - контралатерални хемипарези (намалена двигателна активност, засягаща крайниците от срещуположната страна на увредата в мозъка), темпорални прояви (зрителни, слухови и мирисни халюцинации), малкомозъчни симптоми (с нарушения в движенията). След капсулиране на абсцеса или развитието на гранулома, клиниката е на пространствозаемащ процес, като симптоматиката зависи от локализацията на процеса.
Диагнозата на вътречерепните и вътрегръбначните абсцеси и грануломи се поставя на базата на анамнестичните данни - травма в областта на главния или гръбначен мозък, контакт с туберкулозно болен или предшестващ инфекциозен процес. Диагнозата се потвърждава от лабораторните изследвания на биологични течности - ликворният анализ показва при капсулирания абсцес предимно увеличаване на лимфоцити като израз на хронифициране на процеса, или се открива белтъчно-клетъчна дисоциация. Особено показателни са рентгенографията, ехографията, компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс.
Лечението в началните етапи се състои в приложение на високи дози комбинации от няколко антибиотика, а при формиране на абсцесната кухина и наличие на клинична симптоматика, лечението е оперативно.
Прогнозата е сериозна, леталитетът (смъртността) варира - средно е около 10%, а в 30% от случаите има остатъчни явления.
В рубриката вътречерепен и вътрегръбначен абсцес и гранулом са разгледани:
Вътречерепен абсцес и гранулом
Вътрегръбначен абсцес и гранулом
Екстрадурален и субдурален абсцес, неуточнен
Коментари към Вътречерепен и вътрегръбначен абсцес и гранулом МКБ G06