Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Психични и поведенчески разстройства Разстройства на личността и поведението в зряла възраст Психологични и поведенчески разстройства, свързани със сексуалното развитие и насоченост Разстройство на сексуалните взаимоотношения

Разстройство на сексуалните взаимоотношения МКБ F66.2

от 28 дек 2012г., обновено на 08 дек 2022г.
Разстройство на сексуалните взаимоотношения МКБ F66.2 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Продукти
Библиография
Коментари

Трудностите във взаимоотношенията със сексуалните партньори са често срещани и възникват по много причини. Разстройството на сексуалните взаимоотношения е състояние, при което човек има трудности във формирането или поддържането на сексуална връзка поради своята полова идентичност или сексуална ориентация.

Резултатите от проучвания предполагат, че привличането или интимната връзка със същия пол може да бъде важен междуличностен проблем за приблизително 1/3 от мъжете и жените.

Световната здравна организация описва разстройство на сексуалните взаимоотношения по следния начин:

Половата идентичност или сексуалната ориентация (хетеросексуални, хомосексуални или бисексуални) са отговорни за трудностите във формирането или поддържането на връзка със сексуален партньор.

Хетеросексуалност

Хетеросексуалността е романтично привличане, сексуално привличане или сексуално поведение между лица от противоположния пол. Като сексуална ориентация хетеросексуалността е "траен модел на емоционални, романтични или сексуални привличания" за хора от противоположния пол. Тя също се отнася до чувството за идентичност на човек, свързано с него поведение и заемане на място в общността. Хетеросексуалността се възприема като правилна сексуална ориентация.

Наред с бисексуалността и хомосексуалността, хетеросексуалността е една от трите основни категории сексуална ориентация. В културите повечето хора са хетеросексуални и хетеросексуалната активност е най-често срещаният тип.

хетеросексуалност

Учените не знаят точната причина за сексуалната ориентация, но те предполагат, че тя е причинена от сложно взаимодействие на генетични, хормонални и влияния на околната среда. Не се разглежда като собствен избор. Въпреки че нито една теория за причината за сексуалната ориентация все още не е получила широка подкрепа, учените се придържат към биологично обосновани теории.

Терминът хетеросексуален или хетеросексуалност обикновено се прилага при хора, но хетеросексуалното поведение се наблюдава при всички бозайници и при други животни, тъй като е необходимо за репродукцията.

Хомосексуалност

Хомосексуалността е романтично привличане, сексуално привличане или сексуално поведение между хора от един и същи пол. Като сексуална ориентация хомосексуалността е "траен модел на емоционални, романтични или сексуални привличания" за хора от същия пол.

Наред с бисексуалността и хетеросексуалността, хомосексуалността е една от трите основни категории сексуална ориентация. Учените не знаят какво определя сексуалната ориентация на индивида, но те теоретизират, че това е причинено от сложно взаимодействие на генетични, хормонални и влияния на околната среда и не го разглеждат като самостоятелен избор.

Въпреки че никоя теория за причината за сексуалната ориентация все още не е получила широка подкрепа, учените предпочитат биологично насочените. Има значително повече доказателства в подкрепа на несоциалните, биологични причини за сексуална ориентация, отколкото социалните, особено за мъжете.

Няма съществени доказателства, които да предполагат, че родителството или ранна детска възраст играят роля по отношение на сексуалната ориентация. Докато някои хора смятат, че хомосексуалната активност е неестествена, научните изследвания показват, че хомосексуалността е нормална и естествена разновидност в човешката сексуалност и сама по себе си не е източник на отрицателни психологически ефекти. Няма достатъчно доказателства в подкрепа на използването на психологически интервенции за промяна на сексуалната ориентация.

Най-често срещаните термини за хомосексуалните хора са лесбийки за жени и гей за мъже. Трудно е да се изчисли процентът на хората, които са гей или лесбийки, и делът на хората, които са в еднополови романтични отношения или са имали сексуални преживявания от еднополов характер по различни причини. Много хомосексуалист не демонстрират открито интересите си поради предразсъдъци или дискриминация. Хомосексуалното поведение е документирано и при много видове животни, различни от човека.

Тези връзки са еквивалентни на хетеросексуални отношения в психологическо отношение. Хомосексуалните връзки и деяния са били осъждани през цялата история, в зависимост от формата, която са приели и културата, в която са възникнали. От края на 19 век съществува глобално движение към свобода и равенство за гейовете, включително въвеждането на законодателство за борба с тормоза за защита на хомосексуалните тийнейджъри в училище, законодателство, гарантиращо недискриминация, равна способност за военна служба , равен достъп до здравни грижи, равна способност за осиновяване и родителство и установяване на равнопоставеност на брака.

хомосексуалност

Бисексуалност

Бисексуалността е романтично, сексуално привличане или сексуално поведение към мъже и жени, или към повече от един. Той може също да бъде определен като романтично или сексуално привличане към хора от всякакъв пол.

Терминът бисексуалност се използва главно в контекста на човешкото привличане за обозначаване на романтични или сексуални чувства към мъжете и жените, а концепцията е една от трите основни класификации на сексуалната ориентация, заедно с хетеросексуалността и хомосексуалност.

Бисексуалната идентичност не е непременно идентична на равно сексуално привличане и на двата пола. Хората, които имат ясно изразено, но не изключително сексуално предпочитание към един пол спрямо другия, също се идентифицират като бисексуални.

Учените не знаят точната причина за сексуалната ориентация, но те теоретизират, че тя е причинена от сложно взаимодействие на генетични, хормонални и влияния на околната среда и не я разглеждат като собствен избор. Въпреки че нито една теория за причината за сексуалната ориентация все още не е получила широка подкрепа, учените предпочитат биологичната хипотеза. Има значително повече доказателства в подкрепа на несоциалните, биологични причини за сексуална ориентация, отколкото социалните, особено за мъжете.

Бисексуалността е наблюдавана в различни човешки общества и на други места в животинското царство в цялата история на света. Терминът бисексуалност обаче, подобно на термините хетеро- и хомосексуалност, е въведен през 19 век.

Сексуалната ориентация сама по себе си не трябва да се разглежда като разстройство.

Много хомосексуални и бисексуални хора преминават през периоди на абстрахиране от своята ориентация в даден момент от живота си. Често психолозите казват, че този процес включва няколко етапа:

  • Първи, в който има осъзнаване на различие от връстниците (сенсибилизация).
  • Втори, в който хората започват да поставят под съмнение своята сексуална идентичност (объркване на идентичността).
  • Трети, в който започват да изследват практически възможността да бъдат гей, лесбийки или бисексуални и да се научат да се справят със стигмата (предположението за идентичност).

Диагноза

Диагнозата разстройство на сексуалните взаимоотношения се поставя след снемане на подробна анамнеза и щателен преглед от съответния специалист. За опитния специалист диагнозата не представлява затруднение.

двойкаЛечение

Изследвания от 70-те години показват, че малцина от пациентите, които се подлагат на терапия, в крайна сметка се женят за човек от противоположния пол. Последните изследвания не позволяват брачните резултати да се отдават на терапията, макар че изглежда, че реконструкцията на идентичност при сексуална ориентация може да помогне на пациентите да развият хетеросексуална ориентация.

Значителен брой мъже и жени се сблъскват с конфликт, след като проявят хомосексуална наклонност в хетеросексуален брак. Терапията може да включва помагане на клиента да се чувства по-комфортно и приемане на еднополовите чувства.

3.8/5 6 оценки

Симптоми и признаци при Разстройство на сексуалните взаимоотношения МКБ F66.2

  • Сексуално предпочитане към транссексуални мъже

Лечение на Разстройство на сексуалните взаимоотношения МКБ F66.2

  • Антидепресанти
  • Медикаменти
  • Психотерапия - Диалектическа поведенческа терапия
  • Хипнозата като метод на лечение

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

АРГИНМАКС ЗА ЖЕНИ каплети * 90 GNC
76.30лв.

АРГИНМАКС ЗА ЖЕНИ каплети * 90 GNC

Библиография

https://en.wikipedia.org/wiki/Sexual_relationship_disorder
https://www.sciencedirect.com/topics/social-sciences/heterosexuality
https://en.wikipedia.org/wiki/Heterosexuality
https://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality
https://en.wikipedia.org/wiki/Bisexuality
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19072677
https://www.who.int/bulletin/volumes/92/9/14-135541/en/

Коментари към Разстройство на сексуалните взаимоотношения МКБ F66.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Разстройство на сексуалните взаимоотношения МКБ F66.2
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 13:09
    Коментирайте "Разстройство на сексуалните взаимоотношения МКБ F66.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 149 дни, 13 часа и 26 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2313 дни, 3 часа и 2 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 1 час и 13 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 16 часа и 14 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 16 часа и 25 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 16 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival