Неорганично разстройство на съня, неуточнено МКБ F51.9
Нарушенията в съня включват проблеми с качеството, времето и количеството сън, които водят до проблеми с функционирането и дистрес през деня. Независимо дали са причинени от здравословен проблем или от прекалено количество стрес, те стават все по-често срещани. Могат едновременно да допринесат или да изострят състояния на психичното здраве или да бъдат симптом на други заболявания.
Сънят е основна потребност на човека и е от решаващо значение както за физическото, така и за психическото здраве. Има 2 вида сън, които обикновено се случват по образец в 3 до 5 цикъла на нощ:
- REM (бързо движение на очите) – периодът, в който най-много се сънува
- Non-REM – включва периодът на най-дълбок сън
Количеството сън, от което се нуждае всеки, варира в зависимост от възрастта и от човек на човек. За повечето възрастни е необходимо около 7 до 9 часа спокоен сън всяка вечер. Много от хората обаче не получават достатъчно сън. Близо 30% от възрастните си осигуряват по-малко от 6 часа сън всяка вечер, а само около 30% от учениците в средното училище получават поне 8 часа. Това е предпоставка за развитие на неорганично разстройство на съня, неуточнено.
Физиологичната необходимост от сън, спрямо възрастта, е:
- бебе (4-11 месеца) – 12-15 часа
- деца (1-2 години) – 11-14 часа
- предучилищна възраст (3-5 години) – 10-13 часа
- дете в училищна възраст (6-13 години) – 9-11 часа
- тийнейджър (14-17 години) – 8-10 часа
- млад възрастен (18-25 години) – 7-9 часа
- възрастен (26-64 години) – 7-9 часа
- възрастен в старост (65+ години) – 7-8 часа
Сънят помага на мозъка да функционира правилно. Недостатъчното количество или некачественият сън има много потенциални последствия. Най-очевидните притеснения са умората и намалената енергия, раздразнителността и проблемите с фокусирането върху конкретни задачи. Възможността за вземане на решения и настроението също могат да бъдат засегнати. Проблемите със съня често съществуват със симптоми на депресия или тревожност. От друга страна, те могат да изострят депресията или тревожността.
Всеки човек понякога изпитва проблеми със съня, така че е изправен пред въпроса дали затрудненията му са незначителни, преминаващи рутинно, или признак на по-сериозно неорганично разстройство на съня, неуточнено. Сред симптомите, на които трябва да се обърне внимание, спадат:
- Чувство на раздразнителност или сънливост през деня.
- Изпитване на затруднение да поддържа будно състояние, когато седи неподвижно, гледа телевизия или четете.
- Заспиване или чувство на непосилна умора по време на шофиране.
- Трудности с концентрацията.
- Околните често казват на болния, че изглежда уморен.
- Скоростта на реакция е забавена.
- Проблеми с контрола на емоциите.
- Изпитва необходимост от сън през деня.
За поставяне на диагноза разстройство на съня, лекар първо ще направи физически преглед и ще събере информация относно симптомите и медицинската история. Също така ще поръча различни тестове, например:
- Полисомнография: изследване на съня, което регистрира нивата на кислород, движенията на тялото и мозъчните вълни, за да се определи какво точно е нарушено в съня.
- Електроенцефалограма: изследване, което разглежда електрическата активност на мозъка и открива всички потенциални проблеми, свързани именно с тази дейност.
- Генетични изследвания: използва се кръвен тест, който обикновено се успява да постави диагноза на нарколепсия и други основни състояния, които могат да причинят проблеми със съня.
Тези тестове често са от решаващо значение при определяне на правилния курс на лечение. Терапевтичните методи на повечето нарушения на съня включват:
- Промени в начина на живот. Повечето хора знаят, че кофеинът може да допринесе към нарушения в съня, но се случва и при употребата на алкохол и тютюнопушене. Първоначално алкохолът потиска нервната система, което помага на човек да заспи, но ефектите изчезват след няколко часа и те се събуждат. Никотинът е стимулант, който ускорява сърдечната честота и мисленето.
- Физическа дейност. Редовната аеробна активност помага на хората да заспят по-бързо, да прекарват повече време в дълбок сън и да се събуждат по-рядко през нощта.
- Хигиена на съня. Много експерти смятат, че хората подлежат на „обучение“ за това как да спят по-добре. Добрата "хигиена на съня" е терминът, който често се използва за включване на съвети като поддържане на редовен график за сън и събуждане, използване на спалнята само за спане и поддържане на предразполагаща обстановка (тъмна без компютър или телевизор).
- Техники за релаксация. Медитация, йога, упражненията за дълбоко дишане и прогресивното мускулно отпускане, могат да противодействат на тревожността и натрапчивите мисли.
- Когнитивно-поведенческа терапия. Тъй като хората с безсъние са склонни да мислят над това защо не заспиват, когнитивнито-поведенческите техники им помагат да променят негативните очаквания, вдъхват им увереност над това, че могат да спят спокойно.
Корекциите на начина на живот могат значително да подобрят качеството на сън, особено когато се правят заедно с медицински процедури. Болният може да помисли над опции като:
- включване на повече зеленчуци и риба в диетата и намаляване приема на захар
- намаляване на стреса и тревожността чрез упражнения
- създаване и спазване на рутина преди лягане
- пиене на по-малко вода преди сън
- ограничаване на приема на кофеин, особено в късния следобед или вечер
- намаляване на употребата на тютюн и алкохол
- ядене на по-малко количество въглехидратни храни преди лягане
Лягането и събуждането по едно и също време всеки ден също може значително да подобри качеството на съня. Въпреки че когато човек е изморен, се изкушава да спи през почивните дни, това затруднява събуждането и заспиването по време на работната седмица.
Последиците от неорганично разстройство на съня, неуточнено могат да бъдат толкова разрушителни, че вероятно засегнатият ще потърси методи за незабавно облекчение. За съжаление, дългосрочните случаи отнемат малко повече време за разрешаване. Ако обаче човек се придържа към плана си за лечение и редовно общувате с лекаря си, ще постигне скорошни и добри резултати.
Библиография
https://www.psychiatry.org/patients-families/sleep-disorders/what-are-sleep-disorders
https://www.health.harvard.edu/newsletter_article/sleep-and-mental-health
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/sleep-disorder
https://www.webmd.com/sleep-disorders/default.htm
https://www.healthline.com/health/sleep/disorders#diagnosis
https://www.helpguide.org/articles/sleep/sleep-disorders-and-problems.htm
Коментари към Неорганично разстройство на съня, неуточнено МКБ F51.9