Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Затлъстяване и други разстройства поради прехранване Други видове прехранване

Други видове прехранване МКБ E67

от 16 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Други видове прехранване МКБ E67 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Видове
Библиография
Коментари

Други видове прехранване представлява състояние, което се характеризира с абнормено приемане на хранителни вещества.

Хипервитаминозата е състояние на необичайно висок прием на витамини, което може да доведе до токсични симптоми. Специфични медицински наименования на различните състояния се получават от участващия витамин: излишъкът от витамин А например се нарича хипервитаминоза А. Хипервитаминозите се причиняват предимно от мастноразтворими витамини (D и A), тъй като те се съхраняват от тялото за по-дълго от водоразтворимите витамини.

Обикновено токсичните нива на витамини произтичат от високия прием на добавки, а не от естествената храна. Токсичността на мастноразтворимите витамини също може да бъде причинена от голям прием на силно обогатени храни, но естествената храна рядко доставя опасни нива на мастноразтворими витамини. Препоръките за диетичен референтен прием от Министерството на земеделието на Съединените щати определят "допустимо горно ниво на прием" за повечето витамини.

Към рубриката други видове прехранване спадат:

  • Хипервитаминоза A
  • Хиперкаротинемия
  • Синдром на мегадози витамин B6
  • Хипервитаминоза D
  • Други уточнени форми на прехранване

Предозирането на витамини може да се избегне, като не се приема повече от нормалното или препоръчаното количество мултивитаминна добавка, и не се поглъщат едновременно множество добавки, съдържащи витамини.

Епидемиология

Почти 60 000 случая на витаминна токсичност се отчитат ежегодно в американските центрове за токсикологичен контрол. Според данните проучване през 2003–2006 година 33% от населението на Съединените щати на възраст над 1 година е приемало мултивитаминна добавка през даден месец. В проучване от 2009 година 56% от потребителите в САЩ казват, че приемат витамини или добавки, а 44% казват, че ги приемат ежедневно.

Благодарение на способността си да се натрупват в тялото, мастноразтворимите витамини имат по-голям потенциал за токсичност, отколкото водоразтворимите витамини. Витамините, съдържащи желязо, са най-токсични, особено при педиатрични остри приема.

Етиология

Като разтворим в мазнини, витамин А се съхранява в различна степен в тялото, което го прави по-вероятно да причини токсичност, когато се приема в излишни количества. За разлика от тях, водоразтворимите витамини обикновено се отделят с урината и се съхраняват само в ограничена степен. Следователно неблагоприятните ефекти се проявяват само когато се приемат изключително големи количества.

Бионаличността на ретинола обикновено е над 80%, докато бионаличността и биоконверсията на каротини (провитамин А) са по-ниски. Те могат да бъдат засегнати от видове, молекулна връзка, количество каротин, хранителен статус, генетични фактори и други взаимодействия.

Докато като цяло тялото усвоява много ефективно ретиноидите и витамин А, липсват механизми за унищожаване на прекомерни натоварвания. По този начин съществува възможност за токсичност, освен ако приемът не е внимателно регулиран.

Витамин А е силно тератогенен по време на бременност, особено през първите 8 седмици с дневен прием над 10 000 IU. Той обаче е и кофактор при растежа на костите.

Каротенемията е резултат от прекомерния прием на предшественици на витамин А в храни, главно моркови. Освен козметичния ефект, каротенемията няма неблагоприятни последици, тъй като превръщането на каротините в ретинол не е достатъчно, за да причини токсичност.

Хипервитаминоза А може да възникне само с приема на ретинол, но не и неговите предшественици - превръщането на каротеноидите в ретинол се регулира според нуждите на организма. Въпреки това, може да се появи силно пожълтяване на кожата (каротенемия) - но не и склерата - ако се приемат повече от 30 милиграма бета-каротини дневно, при което пациентите с недостатъчно активна щитовидна жлеза са особено податливи.

Изотретиноинът, лекарство, използвано за лечение на тежки форми на акне, е тясно свързано с химическата структура на витамин А, което означава, че фармакологията и токсикологията на тези две съединения са сходни. Съобщени са вродени дефекти (когато се приемат по време на бременност), вътречерепна хипертония, депресия и суициди при изотретиноин. Внимателната история на лекарствата, за да се разкрие тази възможност за употреба на изотретиноин, е важна при пациенти с прояви, предполагащи интоксикация с витамин А.

С течение на времето 300-500 милиграма/ден витамин В-6 може да са невротоксични (пациентите с нарушена бъбречна функция могат да бъдат по-податливи). Обикновено не е установена острата токсична доза.

Острата токсична доза за витамин D не е установена. Хроничната токсична доза е повече от 50 000 IU/ден при възрастни. При кърмачета на възраст под 6 месеца 1000 IU/ден може да се считат за опасни. Съществуват обаче големи разлики в потенциалната токсичност за витамин D.

Предозирането на витамин D води до свръхстимулирана абсорбция на калций в червата и абсорбция на калций от костите и следователно до хиперкалциемия и хиперкалциурия. Дългосрочната хиперкалциемия може също да доведе до отлагане на калций в меките тъкани като кръвоносни съдове, сърце, бели дробове, мускули и сухожилия.

Клинична картина

Симптомите на интоксикация могат да се появят след месеци или години на повишен прием на ретинол, което значително надвишава дневната нужда. Трудно е да се определи пределна стойност, над която съществува риск. Тъй като витаминът се натрупва в организма, това зависи от натрупаното количество и физическото разположение. Това трябва да се има предвид и при използване на ретиноиди при терапия на акне. Възможни са следните симптоми:

  • главоболие
  • косопад до алопеция
  • оток на подкожната тъкан на крайниците
  • болки в костите и ставите
  • сухота и сърбеж на скалпа, както и на останалата част от кожата
  • увеличаване на лимфните възли
  • хиперкалциемия
  • хиперлипидемия
  • аменорея
  • повишено вътречерепно налягане

Средно симптомите на предозиране с витамин В6 се появяват след 35 месеца. Симптомите се изразяват под формата на хиперестезия, парестезия, мускулна слабост, скованост и загуба на проприоцепция и вибрация. Реакциите на предозиране са в повечето случаи временни, но в редки случаи с особено високи дози те също могат да доведат до трайно увреждане. Безопасната доза за хората е максимум 10 милиграма дневно. Като цяло, дози между 2 и 10 грама на ден могат да доведат до неврологични разстройства. В редки случаи реакции на непоносимост към слънчева светлина се появяват след прием на високи дози витамин B6. Хипервитаминозата на витамин В6 обаче може да се появи и в контекста на генетично заболяване, хипофосфатазия. В същото време алкалната фосфатаза се понижава като ключов параметър.

Предозирането на витамин D, особено хронично предозиране, може да доведе до следните симптоми:

  • загуба на апетит
  • загуба на тегло
  • повръщане
  • запек
  • коремни спазми
  • високо кръвно налягане
  • болки в мускулите и сухожилията
  • главоболие
  • при деца: постоянно (персистиращо) повишаване на телесната температура, раздразнителност
  • хипопаратиреоидизъм (недостатъчно активни паращитовидни жлези)

Тежкото предозиране на витамин D може да доведе до смърт.

Диагноза

За поставяне на диагноза други видове прехранване трябва да се снеме щателна анамнеза на пациента, физикален преглед и да се направят лабораторните изследвания.

В допълнение към лабораторните изследвания, образните изследвания и електрокардиографията могат да се използват при оценката на пациенти с витаминна токсичност.

Образни изследвания могат да се използват, както следва:

  • рентгенография на скелета - за калцификации при хронична токсичност на витамин А и витамин D
  • рентгенография на горни крайници - за периостични калцификации
  • компютърна томография на мозъка - при наличие на неврологични аномалии
  • изследване на костна минерална плътност - за оценка на ефекта от дългосрочната интоксикация с витамин А върху намаляването на костната плътност и причиняването на остеопороза

Електрокардиография се прави за оценка на ефектите на хиперкалциемия при пациенти с токсичност на витамин D.

Лечение

Лечението при витаминната токсичност обикновено е симптоматично и поддържащо. Приемът на дадения витамин или витамини трябва  да бъде прекратен незабавно. Антиеметиците или антидиаричните лекарства са полезни, ако е необходимо.

Както беше посочено по-рано, пациентите с повишено вътречерепно налягане от токсичност на витамин А може да се нуждаят от лечение с лекарства като диуретици и манитол.

В случаите на токсичност на витамин D, пациентите с тежка хиперкалциемия може да се нуждаят от хидратация, диуретици, стероиди, калцитонин.

4.0/5 4 оценки

Видове Други видове прехранване МКБ E67

  • E67.0 Хипервитаминоза A
  • E67.1 Хиперкаротинемия
  • E67.2 Синдром на мегадози витамин B6
  • E67.3 Хипервитаминоза D
  • E67.8 Други уточнени форми на прехранване

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/819426-medication#5
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypervitaminosis
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/hypervitaminosis
https://de.wikipedia.org/wiki/Hypervitaminose_D


Коментари към Други видове прехранване МКБ E67

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други видове прехранване МКБ E67
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:14
    Коментирайте "Други видове прехранване МКБ E67"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 226 дни, 19 часа и 49 мин.

Какви са полезните приложения на различните видове мащерка?

преди 1922 дни, 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 18 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 19 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 30 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 37 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival