Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата Затлъстяване и други разстройства поради прехранване Други видове прехранване Синдром на мегадози витамин B6

Синдром на мегадози витамин B6 МКБ E67.2

от 16 юли 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Синдром на мегадози витамин B6 МКБ E67.2 - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари

Витамин В6 е микроелемент, необходим на организма. Витамин В6 се отнася до множество химически подобни съединения, от които пиридоксинът е най-често срещан и е съединението, открито в търговските витаминни добавки. Тялото използва витамин В6 в множество ензимни реакции, включително производство на невротрансмитери, метаболизъм на аминокиселини, метаболизъм на глюкозата, метаболизъм на липидите, синтез и функция на хемоглобина и генна експресия. Приемът на витамин В6 от храната е средно около 1,9 милиграма/ден. Приемът на хранителни източници на пиридоксин няма да причини токсичност. Единствените съобщени случаи на токсичност на витамин В6 са от терапевтично дозиране на добавки или ятрогенни.

Витамин В6 е водноразтворим витамин, който има важно значение. Храните, които са най-богати на витамин В6 са банани, кафяв ориз, яйца, говеждо месо, ядки, пиле, овесени ядки. Както всички витамини витамин В6 има много важно значение за човешкия организъм.

Повече информация може да прочетете тук:

  • Витамин В6 (пиридоксин)

Синдром на мегадози витамин B6 е рядко срещано състояние, което се характеризира с абнормено количество витамин B6 в човешкия организъм. Синдромът е известен още като хипервитаминоза В6, токсичност на витамин В6 и излишък на витамин В6.

Епидемиология

Приемът на витамин В6 е терапевтична възможност за различни медицински състояния. Пиридоксин се използва в надтерапевтични дози като антидот за лечение на припадъци вследствие на предозиране на изониазид. Използва се в терапевтични дози при хиперемезис гравидарум и предозиране на изониазид. Той се използва като хранителна добавка от непрофесионалната общественост за различни възприемани ползи за здравето, включително сутрешно гадене, сърдечно-съдови заболявания, предменструален синдром, депресия и синдром на карпалния тунел. Доказателствата за ефикасност за много от тези употреби са смесени.

Добавките с витамин В6 без рецепта са най-вероятният виновник за пациентите, приемащи ниво на пиридоксин над препоръчаната безопасна доза. Често пациентите не знаят, че високите дози пиридоксин могат да бъдат вредни. Един илюстративен доклад за случай описва пациент, който се явява в здравно заведение с периферна невропатия, и той съобщава, че приема добавки с витамин В комплекс петдесет пъти над дневната препоръчителна доза в продължение на десет години.

Етиология

Докато витамин В6 е водоразтворим, той има период на полуразпад 25–33 дни и се натрупва в тялото, където се съхранява в мускулите, плазмата, черния дроб, червените кръвни клетки и се свързва с протеините в тъканите.

Общата допълнителна форма на витамин В6, пиридоксин, е подобна на пиридин, която може да бъде невротоксична. Пиридоксинът има ограничен транспорт през кръвно-мозъчната бариера, обяснявайки защо централната нервна система е щадена. Клетъчните тела на моторните влакна са разположени в гръбначния мозък, което също е ограничено от кръвно-мозъчната бариера, обясняващо защо двигателното увреждане е рядко. Дорзалните коренови ганглии обаче са разположени извън кръвно-мозъчната бариера, което ги прави по-податливи.

Пиридоксинът се превръща в пиридоксал фосфат чрез два ензима, пиридоксал киназа и пиридоксин 5'-фосфат оксидаза. Високите нива на пиридоксин могат да инхибират тези ензими. Тъй като пиридоксал фосфатът е активната форма на витамин В6, това насищане на пиридоксин може да имитира дефицит на витамин В6.

Клинична картина

Преобладаващият симптом при синдром на мегадози витамин B6 е периферната сензорна невропатия, която се проявява като изтръпване и парене (парестезия) в крайниците на пациента от двете страни на тялото му. Пациентите могат да изпитват нестабилност на походката, нарушена координация (атаксия), неволеви мускулни движения (хореоатетоза), повишена чувствителност към сетивни стимули, включително фоточувствителност (хиперестезия), нарушено кожно усещане (хипестезия), изтръпване около устата, и стомашно-чревни симптоми. Съобщава се и за кожни лезии. Синдромът на мегавитамин-В6 може също да допринесе за синдрома на паренето в устата. Потенциалните психиатрични симптоми варират от тревожност, депресия, възбуда и когнитивни дефицити до психоза.

Тежестта на симптомите изглежда зависима от дозата (по-високите дози причиняват по-тежки симптоми) и продължителността на прием на витамин В6 преди началото на симптомите изглежда обратнопропорционална на приеманото ежедневно количество (колкото по-малка е дневната доза, толкова по-дълго ще са необходими, за да се развият симптомите). Възможно е също така някои индивиди да са по-податливи на токсичните ефекти на витамин В6 от други. Съобщава се за синдром на мегавитамин-В6 в дози до 24 милиграма/ден.синдром на мегадози витамин b6

Симптомите могат да зависят и от формата на витамин В6, приеман в хранителните добавки. Предполага се, че витамин В6 в добавките трябва да бъде под формата на пиридоксал или пиридоксал фосфат, а не пиридоксин, тъй като се смята, че те намаляват вероятността от токсичност. Изследване на тъканни култури обаче показа, че всички витамини от групата B6, които могат да се превърнат в активни коензими (пиридоксал, пиридоксин и пиридоксамин), са невротоксични при подобни концентрации. Не се съобщава, че консумацията на големи количества витамин В6 от храната причинява неблагоприятни ефекти.

Ранното диагностициране и спиране на приема на витамин В6 може да намали заболеваемостта от синдрома.

Диагноза

Клиничният отличителен белег на синдром на мегадози витамин В6 е атаксия, дължаща се на сензорна полиневропатия. Извършват се кръвни изследвания, за да се изключат други причини и да се потвърди повишено ниво на витамин В6 с отсъствие на хипофосфатазия. Изследването обикновено не показва признаци на двигателен дефицит, дисфункция на вегетативната нервна система или увреждане на централната нервна система, въпреки че в тежки случаи може да възникне двигателно и вегетативно увреждане. Когато се изследват, пациентите обикновено имат намалени рефлекси (хипорефлексия), като намалена реакция при извършване на рефлексен тест за глезена. Изследванията на нервната проводимост обикновено показват нормална двигателна проводимост, но намаляват амплитудите на големите сензорни вълни в крайниците. Проучванията с иглена електромиография обикновено не показват признаци на денервация.

Синдромът на мегадози витамин В6 се характеризира главно с дегенерация на аксони на дорзални коренни ганглии и клетъчни тела, въпреки че засяга и тригеминалните ганглии се класифицира като сензорна ганглионопатия, дължаща се на ангажираност на тези ганглии. При електродиагностичното тестване има характерни, не дълги зависими аномалии на сензорните потенциали за действие, които се появяват в световен мащаб, вместо дистално намаляване на амплитудите на сензорния нерв. Мегавитамин-В6 синдромът е предимно голяма невропатия, характеризираща се със сензорна загуба на позицията на ставите, вибрации и атаксия. Въпреки че има характеристики на невропатия с малки влакна в тежки случаи, когато има нарушение на болката, температурата и вегетативните функции.

Диференциална диагноза

Диференциалната диагноза на токсичността на витамин В6 е широка и включва дефицит или токсичност на други витамини, включително витамин В12, тъй като симптомите са сходни. Други причини за периферна невропатия заслужават внимание и включват:

  • захарен диабет
  • автоимунни нарушения (лупус)
  • хронично чернодробно заболяване
  • краен стадий на чернодробно заболяване
  • ХИВ/СПИН
  • хипотиреоидизъм
  • лаймска болест
  • лимфом
  • моноклонална гамопатия
  • сифилис
  • порфирия
  • лекарства (амиодарон, дигоксин, литий, изониазид) и токсини (тежки метали, етанол, органофосфати)

Историята на експозицията и времевият ход ще помогнат да се разграничат много от тези етиологии. Допълнителни лабораторни тестове и изследвания на скоростта на нервна проводимост също могат да бъдат полезни.

Лечение

Основното лечение на синдрома на мегадози витамин В6 е спирането на приема на допълнителен витамин В6.Физикална терапия, включително вестибуларна рехабилитация, се използва при опити за подобряване на възстановяването след спиране на приема на витамин В6.Лекарства като амитриптилин са използвани за подпомагане на невропатична болка.

В експериментални тестове, използващи животни, невротрофичните фактори, по-специално невротрофин-3, са показали, че потенциално обръщат невропатията, причинена от токсичността на витамин В6.

Освен при изключително високи дози витамин В6, неврологичната дисфункция се подобрява след прекратяване на приема на витамин В6 и обикновено, но невинаги, отшумява в рамките на шест месеца. В случаи на остри високи дози, например при хора, получаващи дневни дози от 2 грама витамин В6 на килограм телесно тегло, симптомите могат да бъдат необратими и допълнително да причинят псевдоатетоза.

В непосредствените 2–6 седмици след спиране на приема на витамин В6, пациентите могат да получат прогресия на симптомите, преди да започне постепенно подобрение. Това е известно като "синдром на отнемането" и се среща при други токсични невропатии. Зависимост от вещество витамин В6 може да съществува в дневни дози от 200 милиграма или повече, което прави възможен ефект на отнемане на лекарството при прекратяване.

Изображения: freepik.com

3.3/5 8 оценки

Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО

СУПРАДИН ЕНЕРДЖИ филмирани таблетки * 30 BAYER
32.80лв.

СУПРАДИН ЕНЕРДЖИ филмирани таблетки * 30 BAYER

АБОФАРМА ВИТАМИНИ  А - Z  таблетки  * 60
31.20лв.

АБОФАРМА ВИТАМИНИ А - Z таблетки * 60

Актуален
ВИТАРАЛ таблетки * 30
19.40лв.

ВИТАРАЛ таблетки * 30

АБОФАРМА ВИТАМИНИ A - Z таблетки * 30
19.00лв.

АБОФАРМА ВИТАМИНИ A - Z таблетки * 30

ВИТАМИН А + С + Е + СЕЛЕН + ЦИНК ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
7.00лв.

ВИТАМИН А + С + Е + СЕЛЕН + ЦИНК ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР

МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР
5.80лв.

МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20 БИОФАР

СУПРАВИТ МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20
7.60лв.

СУПРАВИТ МУЛТИВИТАМИНИ ефервесцентни таблетки * 20

МУЛТИВИТАМОЛ бонбони 50 г
7.20лв.

МУЛТИВИТАМОЛ бонбони 50 г

НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90
18.39лв.

НЕОФОЛИК МЕТА таблетки 0.4 мг * 90

АБОФАРМА МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА ДЕЦА таблетки за смучене * 30
15.00лв.

АБОФАРМА МУЛТИВИТАМИНИ И МИНЕРАЛИ ЗА ДЕЦА таблетки за смучене * 30

Актуален
МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B6 таблетки * 30 ВАЛМАРК
17.80лв.

МАГНЕЗИЙ + ВИТАМИН B6 таблетки * 30 ВАЛМАРК

СУПРАВИТ ЗА ДЕЦА ефервесцентни таблетки * 20
7.40лв.

СУПРАВИТ ЗА ДЕЦА ефервесцентни таблетки * 20

Библиография

https://emedicine.medscape.com/article/819426-workup
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK554500/
https://en.wikipedia.org/wiki/Megavitamin-B6_syndrome
https://www.msdmanuals.com/professional/nutritional-disorders/vitamin-deficiency-dependency-and-toxicity/vitamin-b6-toxicity


Коментари към Синдром на мегадози витамин B6 МКБ E67.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Синдром на мегадози витамин B6 МКБ E67.2
    www.framar.bg 
    на 21 May 2025 в 06:52
    Коментирайте "Синдром на мегадози витамин B6 МКБ E67.2"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 152 дни, 7 часа и 9 мин.

Витамин PP /витамин B3, ниацинамид, никонамид/ чист 99 % на прах.

преди 715 дни, 17 часа и 50 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 4 дни, 18 часа и 57 мин.

Какво представлява прозяването

преди 9 дни, 9 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 9 дни, 10 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 9 дни, 10 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

УЕЙТ УЪРЛД CLA КОНЮГИРАНА ЛИНОЛОВА КИСЕЛИНА капсули * 180

АВЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50+ 400 мл

СНБ СПРЕЙ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ЗАГРУБЯЛА КОЖА 100 мл

ГАРДЪН ОФ ЛАЙФ ПРОБИОТИК ЗА ЖЕНИ капсули * 30

СНБ НЕЙЛ ЗАЗДРАВЯВАЩА ТЕРАПИЯ ЗА НОКТИ С ХЕКСАНАЛ 15 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 17:04:53

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 16:45:10

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:41:17

НАТУРСЛИМ ХИДРОШЕЙП капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 20 май 2025г. в 16:37:50

ИРИТО РЕГЕНЕРИРАЩ КРЕМ 75 мл

Коментар на: Елена от 20 май 2025г. в 14:19:53
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival