Дефицит на пурин-нуклеозид-фосфорилаза [PNP] МКБ D81.5
Изключително рядък тежък комбиниран имунодефицит, който се дължи на мутация на PNP (purine nucleoside phosphorylase) гена, локализиран в хромозома 14. Симптоматика се развива само при хомозиготните индивиди, тъй като дефицитът се унаследява по автозомно-рецесивен начин.
Ензимът пурин-нуклеозид-фосфорилаза катализира превръщането на инозин и дезоксиинозин в хипоксантин и гуанин, и дезоксигуанозин в гуанин. В резултат на имунния дефицит се натрупват токсични метаболити - dGTP, потиска се синтезата ДНК в лимфоцитите, развива се токсично увреждане на Т-лимфоцитите и Т-клетъчна дисфункция. За разлика от дефицита на аденозиндезаминаза (друго нарушение на метаболизма на пурините), при дефицит на пурин-нуклеозид-фосфорилаза [PNP] е налице минимално нарушение на В-клетъчната функция.
Клиничната симптоматика се изявява най-често след първата година от живота. Понякога състоянието остава безсимптомно до 5-6 годишна възраст. Характерни са рецидивиращи инфекции, причинени най-често от гъбички или херпес вируси. Нарушената пуринова обмяна води до промени в поведението и забавяне на развитието на децата. Появяват се неврологични аномалии - атаксия, дизартрия.
Дефицит на пурин-нуклеозид-фосфорилаза често се характеризира с развитието на автоимунни заболявания - лупус-еритематозус, автоимунна хемолитична анемия, идиопатична тромбоцитопенична пурпура.
При физикален преглед се открива слабо развита периферна лимфоидната тъкан - лимфните възли, тонзили и аденоиди. Черния дроб и далака обикновено са с нормална големина, но могат да са увеличени при пациенти с придружаваща хемолитична анемия или лимфом. При новородени, рентгенографията на гръден кош демонстрира малка тимуса сянка.
Имунологично се наблюдава тежка Т-клетъчна дисфункция - намален брой Т-лимфоцити, намалена пролиферация на Т-лимфоцитите (лимфопения и значително намаление на CD3 + Т-клетки (<15%)). Т-клетъчната функция е запазена при раждането, но прогресивно намалява с възрастта. В-лимфоцитите са засегнати в по-малка степен. Хуморалният имунитет се характеризира с нормален брой В-клетки и плазматични клетки, нормално антитялообразуване и нормална, може и повишена концентрация на имуноглобулините. Антителният отговор към имунизации и инфекциозни патогени е потиснат.
Диагнозата се потвърждава с оценка на активност на пурин-нуклеозид-фосфорилаза в еритроцитите, лимфоцити и фибробласти. Ниските нива на пикочната киселина в серума са суспектни за дефицит на пурин-нуклеозид-фосфорилаза, но не и дефицит на аденозиндезаминаза (ADA).
Лечението на дефицит на пурин-нуклеозид-фосфорилаза [PNP] включва терапия на различните рецидивиращи инфекции с подходящите антибиотични препарати. Правени са опити за костномозъчна трансплантация, които не са особено успешни, поради реакцията на отхвърляне. Препоръчва се извършването на частично обменно кръвопреливане, което очиства временно организма от токсичните метаболити и води до клинично подобрение.
Коментари към Дефицит на пурин-нуклеозид-фосфорилаза [PNP] МКБ D81.5