Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други болести на кръвта и кръвотворните органи Други болести на кръвта и кръвотворните органи Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи

Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи МКБ D75.8

от 31 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Автор: Теодора Славова
Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи МКБ D75.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Лечения
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Лечения
Библиография
Коментари

Към рубриката „Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи“ се отнасят състоянията:

  • Миелофиброза
  • Хепарин индуцирана тромбоцитопения
  • Тромбоцитоза

Миелофиброза

Миелофиброзата представлява злокачествено новообразувание на костния мозък. По своята същност се диференцира като клонално разстройство, произтичащо от неопластична трансформация в хемопоетичните стволови клетки. Първичната миелофиброза се категоризира като хронично, миелопролиферативно разстройство, отличаващо се с:

  • Анемия
  • Фиброза на костния мозък
  • Екстрамедуларна хематопоеза
  • Хепатомегалия
  • Спленомегалия

Първичната миелофиброза е рядко срещана, с годишна честота от 0,5-1,5 случая на 100 000 души(проучването се отнася за САЩ). За европейските държави честотата и е 1 случай на 100 000 годишно. Заболяването се среща по-често при европеидната, отколкото при негроидната раса, а повишена степен на разстройството се отбелязва при евреите.

Миелофиброза възниква тогава, когато в стволовите клетки на костния мозък има наличие на мутации, като не е известно какво ги причинява. Обикновено при пациенти се наблюдава засягане предимно на кръвотворната система. Установени са няколко генни мутации при хора с миелофиброза в гените JAK2-киназа, CALR и MPL. Те не са специфични за заболяването, тъй като такива мутации се срещат и при други хематологични заболявания като първична тромбоцитоза.

Въпреки неясната етиология на заболяването, някои фактори могат да увеличат риска от появата му като:

  • Възраст – миелофиброзата обикновено се установява при хора над 50 години, въпреки че може да бъде засегната всяка възрастова група, при деца се среща през първите три години от живота
  • Излагане на радиация – хората, изложени на високи нива на радиация са с повишен риск от развитието на миелофиброза, както и от всички злокачествени новообразувания
  • Работа с толуол и бензен
  • Налично хематологично заболяване – полицитемия вера, есенциална тромбоцитемия и други. Миелофиброзата възниква като усложнение на основното заболяване

Развитието на състоянието обикновено протича бавно, а в ранните си стадии пациентите не съобщават за признаци или симптоми. На по-късен етап се появяват:

  • Чувство на умора
  • Чувство на слабост
  • Диспнея(задух), подари наличната анемия
  • Болка в корема, в областта на ляво подребрие, поради настъпващата спленомегалия
  • Треска
  • Повишен риск от кървене и тромбози
  • Болка в костите

Усложненията, които възникват вследствие на миелофиброзата, се свързват с:

  • Поява на портална хипертония заради спленомегалията и възможно кървене от варици на хранопровода
  • Поява на екстрамедуларна хематопоеза, т.е. производство на кръвни клетки извън костния мозък. Това позволява бързото метастазиране на неопластичния процес.
  • Наличие на тромбоцитопения – в хода на заболяването броят на тромбоцитите значително пада, респ. се уврежда и тяхната функция. Тромбоцитопенията е причината за лесния риск от кървене.
  • Развитие на остра миелоидна левкемия

При физикалния преглед на пациента хепатомегалията е характерна находка и присъства в до 70% от случаите, спленомегалия също може да има. Други находки при физикалния преглед са наличието на петехии и екхимози, лимфаденопатия, признаци на портална хипертония. Други методи на изследване, които могат да се приложат, са пълната кръвна картина, CRP, изследване на желязо, генетични изследвания за установяване мутации в JAK2 V617F, компютърна томография и други.

Диференциална диагноза може да се направи с хронична миелоидна левкемия, есенциална тромбоцитоза, миелодиспластичен синдорм, полицитемия вера и др. Преживяемостта след диагностицирането с миелофиброза е между 3,5 и 5,5 години.

Хепарин индуцирана тромбоцитопения

Хепарин индуцирана тромбоцитопения

Хепарин индуцираната тромбоцитопения(ХИТ) е състояние, придобито в хода на лечението с хепарин. В резултат се наблюдава парадоксално повишаване съсирваемостта на кръвта. Известни са два типа ХИТ- тип 1, който е с представяне първите два дни след терапия с хепарин, и тип 2, който е имуно-медииран и се установява 4 до 10 дни след терапия с хепарин, като може да доведе до тромботични усложнения. В медицинската практика терминът хепарин индуцирана тромбоцитопения се отнася до тип 2 ХИТ.

Патогенезата на заболяването се състои в атакуването на организма от антитела, разпознаващи комплекси от тромбоцитен фактор 4(PF4) и хепарин. По своята химична структура PF4 представлява белтък, който се съдържа в тромбоцитите и се отделя при нужда в големи количества на местата, където става тяхната активация. PF4 има по-голям афинитет към хепарина, отколкото към останалите молекули, в резултат се образува комплексът PF4-хепарин. Този комплекс от своя страна се явява имуногенен за организма и в резултат се осъществява активация на В-лимфоцитите с производство на имуноглобулини(IgG), което води до активация и агрегация на тромбоцитите, респ. увеличаване производството на тромбин, повишена консумация на тромбоцити и повишена съсирваемост на кръвта.

Клиничните прояви на ХИТ се асоциират с наличието на тромбоцитопения, т.к. процентът на тромбоцитите спада над 50%, времево съвпадение между проявите на тромбоцитопения и тромбоза с приложението на хепарин, и тромбозата, която се явява и най-тежко усложнение на хепарин индуцираната тромбоцитопения и водеща причина за смърт. Обикновено се наблюдават в по-голямата част от случаите венозни, отколкото артериални тромбози. Като редки прояви се считат венозната гангрена, кожната некроза и т.н. Освен чрез горепосочените клинични прояви на ХИТ, диагнозата задължително се поставя на база наличието на анти- PF4-хепарин антитела. Те се доказват или чрез имунологични методи, или чрез тест за активация на тромбоцитите.

Лечението на хепарин индуцираната тромбоцитопения се състои в преустановяване приема на хепарин и провеждане на заместителна терапия с друг вид антикоагулант. Не се прилага синтром(антагонист на витамин К), тъй като възниква риск от появата на венозна гангрена на крайниците поради спада в нивата на протеин С. Разрешени за употреба са само два препарата – директен тромбинов инхибитор аргатробан и антитромбин-зависим инхибитор на фактор Ха.

Тромбоцитоза

Тромбоцитоза се нарича състоянието, при което броят на тромбоцитите надхвърля 450 000 за микролитър кръв, т.е. повишение на тромбоцитите, като състоянието е по-често срещано, за разлика от тромбоцитопенията, която отразява спада на тромбоцитите под 150 000.

Различават се два вида тромбоцитоза – първична(есенциална тромбоцитоза), която е свързана с наличието на дефектен ген и вторична(придобита) тромбоцитоза, вследствие на някакво предшестващо заболяване. Повече за състоянието есенциална тромбоцитоза може да прочетете на:

» Есенциална тромбоцитоза

Вторичната, наричана също реактивна тромбоцитоза, е по-често срещана в медицинската практика, за разлика от първичната. Причинява се основно от новообразувания, различни инфекции, дефицит на желязо, спленектомия, саркоидоза, ревматоиден артрит, хемолитична анемия и т.н.

Хората с тромбоцитемия често нямат симптоми, които да алармират за състоянието. При вторичната тромбоцитоза на преден план излиза симптоматиката на първичното заболяване, вследствие на което е възникнала тромбоцитозата. При есенциалната тромбоцитоза може да се наблюдава клиничната картина на главоболие, световъртеж, гръдна болка, обща слабост, изтръпване на крайниците и други.

Тромбоцитоза се установява на базата на пълна кръвна картина, като изследването трябва да се повтори след опреден от лекуващия лекар период, за да се потвърди или отхвърли диагнозата, тъй като броят на тромбоцитите може да бъде висок за кратко време поради някои състояния като възстановяване от сериозна кръвозагуба, остра инфекция, интоксикация с алкохол и т.н.

Лечението на тромбоцитозата зависи от това дали е есенциална или придобита. При придобитата тромбоцитоза се прилага етиологична терапия върху първичната патология, а при есенциалната се изискват лечебни мероприятия тогава, когато пациентът съобщава за тромботични инциденти и кървене в миналото, възраст над 60 години, наличие на сърдечна патология като клапен порок, сърдечна недостатъчност и брой на тромбоцитите, по-голям от 1 милион на микролитър кръв.

 

Изображения: freepik.com

4.2/5 5 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи МКБ D75.8

  • Умора
  • Повишена телесна температура
  • Недостиг на въздух
  • Загуба на тегло
  • Увеличен черен дроб
  • Увеличен далак
Всички

Лечение на Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи МКБ D75.8

  • Витамин Б12 добавка

Библиография

www.mayoclinic.org/diseases-conditions/thrombocytosis/diagnosis-treatment/drc-20378319

emedicine.medscape.com/article/1357846-overview

emedicine.medscape.com/article/197954-overview

Коментари към Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи МКБ D75.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи МКБ D75.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:44
    Коментирайте "Други уточнени болести на кръвта и кръвотворните органи МКБ D75.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 70 дни, 6 часа и 26 мин.

6000 ПРИЧИНИ ЗА ДЕЙСТВИЕ - ПОДКРЕПА НА ПАЦИЕНТИТЕ С РЕДКИ БОЛЕСТИ - 2025

преди 100 дни, 11 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 48 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 48 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival