Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм Други болести на кръвта и кръвотворните органи Други нарушения на белите кръвни клетки Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки

Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки МКБ D72.8

от 26 яну 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Редактор: Теодора Славова
Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки МКБ D72.8 - изображение
  • Инфо
  • Симптоми
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Симптоми
Библиография
Коментари

При някои заболявания в хемопоезата настъпват количествени и качествени промени, които наподобяват тези при левкемиите - повишен брой на левкоцитите и промени в диференциалната кръвна картина(ДКК). За разлика от левкемиите, които имат прогресивно развитие, левкемоидните реакции са израз на реактивно функционално състояние на хемопоезата. При левкемоидните реакции пролиферативния процес е резултат на променени регулаторни механизми.

Много често левкемоидните реакции създават диагностични проблеми, особено в случаите, когато е налице цялостно засягане на хемопоезата. Клиничната картина, степента на изразеност, еволюцията и прогнозата зависят от основното заболяване. Левкемоидните реакции са включени в рубриката „Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки“ и в зависимост от доминиращия клетъчен вид биват три типа: миелоцитна, лимфоцитна и моноцитна. Други състояния, които спадат към този параграф, са:

  • Левкоцитоза
  • Лимфоцитоза
  • Лимфопения
  • Моноцитоза
  • Плазмоцитоза

Миелоцитна левкемоидна реакция

Миелоцитната(гранулоцитна) левкемоидна реакция се характеризира с левкоцитоза с умерено олевяване, което се наблюдава при възпалителни заболявания(остър гломерулонефрит, ревматоиден артрит), карцином, бактериални инфекции. Левкоцитоза с различна степен на олевяване в гранулоцитния ред до миелоцити, промиелоцити и миелобласти се наблюдава при сепсис, милиарна туберкулоза, карцином с микро метастази в костния мозък. Тяхното разграничаване от хронична гранулоцитна левкемия(ХГЛ) е силно затруднено.
Левкоцитозата при хронична гранулоцитна левкемия достига 70-100 x 109/l, докато при левкемоидната реакция - до 30-50 x 109/l. При левкемията принципно не се наблюдават морфологични промени в гранулоцитите, а при левкемоидните реакции много често се установяват токсични промени. Еозинофилите и базофилите не са увеличени при левкемоидните реакции. Анемията и тромбоцитопенията са характерни за хроничната гранулоцитна левкемия(ХГЛ), но не и за левкемоидна реакция.

Важен диференциално диагностичен показател е активността на АФ(алкална фосфатаза) в гранулоцитите, която е силно повишена при левкемоидна реакция - над 300-400 условни единици и по-малко от 10 при ХГЛ. Хромозомният анализ при болните(до 95% от тях) от гранулоцитна левкемия установява филаделфийска хромозома.

Лимфоцитна левкемоидна реакция

Лимфоцитните левкемоидни реакции представляват доброкачествени лимфопролиферативни процеси, които преминават за относително кратък период от време(1-3 месеца). Това е най-съществената разлика от лимфомите, при които лимфопролиферативния процес е хроничен, неудържим и неконтролируем.

При инфекциозна мононуклеоза се наблюдава лимфоцитоза, като към края на първата седмица се установява умерена левкоцитоза с абсолютна лимфоцитоза(повече от 50%). Понякога се наблюдава популация от активирани лимфоцити - големи клетки с интензивна дифузна базофилия. Наблюдава се моноцитоза и олевяване на гранулоцитите. В първата седмица е възможна левкопения, която преминава в левкоцитоза с абсолютна лимфоцитоза.

Левкоцитоза

Левкоцитозата представлява увеличен брой на левкоцитите в периферната кръв. Нормалният брой на левкоцитите в периферията е средно 3,5-10,5 x 109/l. Като временно явление левкозата се наблюдава при новородени, у здрави индивиди при тежко физическо натоварване, след нахранване(алиментарна левкоцитоза), при реакции на стрес, бременност и др.

Етиологични фактори, водещи до по-продължителни левкоцитози, са много инфекциозни заболявания(най-често бактериални), възпалителни и некротични процеси, метаболитни разстройства, патологични процеси, свързани с интоксикация(уремия, еклампсия), злокачествени заболявания, остра хемолиза, след спленектомия(оперативни премахване на слезка), нарушени регулаторни механизми на левкопоезата.
Патогенезата на левкоцитозите включва стимулация на левкопоезата и масивно навлизане на левкоцитите в кръвта. В кръвния серум са открити хуморални фактори - левкопоетини, активиращи гранулоцито поезата.

За установяване на функционалното състояние на левкопоезата се определя общото количество на левкоцитите, процентното съотношение на отделните клетъчни видове(левкоцитна формула) и абсолютното им съдържание. В зависимост от увеличението на различни те видове гранулоцити се различават: неутрофилна левкоцитоза(неутрофилия), еозинофилия(еозинофилна левкоцитоза), базофилия, лимфоцитоза и моноцитоза.

Неутрофилията се среща главно при инфекции, причинени от гноеродни микроорганизми(стрептококи, стафилококи, менингококи и др), при инфаркт на миокарда и остра кръвозагуба. Олевяване означава увеличаване на броя на младите форми на неутрофилите(напр. миелицити и метамиелоцити) в периферната кръв. При гнойните инфекциозни заболявания се наблюдава неутрофилна левкоцитоза и олевяване.

Лимфоцитоза

Лимфоцитоза представлява увеличаване броя на лимфоцитите в периферната кръв на 4 x 109/l(при възрастни). Като физиологично състояние се установява при деца в ранна възраст. Различават се абсолютна лимфоцитоза с увеличен абсолютен брой лимфоцити в 1 мкл кръв(над 3000) и относителна - процентното им съотношение в левкоцитната формула се увеличава за сметка на други клетки, но абсолютният им брой е в норма.

Абсолютната(симптоматична) лимфоцитоза се наблюдава при:

  • хронични инфекциозни заболявания(туберкулоза, сифилис);
  • при някои бактериални инфекции(коклюш);
  • най-често при вирусни инфекции - рубеола, грип, вирусен хепатит;
  • инфекциозна мононуклеоза;

Лимфопения

Лимфопенията(лимфоцитопения) е патологично състояние, при което се наблюдава намаление на абсолютното съдържание на лимфоцити в системното кръвообращение. Промените касаят предимно Т-лимфоцитите, представляващи по-голямата част от лимфоцитите в периферната кръв. С намаляването на продукцията на лимфоцити се нарушава съпротивата на организма спрямо инфекции и се увеличава вероятността за развитието на злокачествени новообразувания. Изразени лимфоцитопении се развиват при лъчева болест, туморни процеси, които разрушават лимфоидната тъкан, при продължително лечение с глюкокортикоидни препарати, имуносупресивна терапия, цитостатици.

Моноцитоза

Моноцитозата е състояние на повишени нива на моноцити и се наблюдава при някои остри инфекциозни (коремен тиф) и вирусни заболявания. Главната функция на моноцитите(най-големите бели кръвни клетки) е фагоцитоза. Продължителната моноцитоза е характерна за хронични процеси(туберкулоза, инфекциозна мононуклеоза) и протозойни заболявания(лайшманиоза, малария). Количеството на моноцитите се увеличава при разрушаване на лимфна тъкан(лимфогрануломатоза).

Плазмоцитоза

Плазмоцитоза е наличието на относителен брой на плазмоцити в костния мозък, периферната кръв или друга тъкан. Това състояние може да е резултат на инфекциозни заболявания(морбили, варицела, скарлатина, вирусен хепатит) или признак за разпространението на злокачествено заболяване. Една от причините за развитие на плазмоцитоза е наличието на плазмоцитом(неоплазма), също така мултиплен миелом и кожен B-клетъчен лимфом също са свързани с плазмоцитоза.

 

Изображение: freepik.com

4.4/5 8 оценки

Симптоми и признаци при Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки МКБ D72.8

  • Повръщане
  • Диария
  • Коремна болка
  • Безсимптомно протичане на заболявания
  • Повишена телесна температура
  • Кашлица
Всички

Библиография

Елисавета Наумова, Искра Алтътнкова; "Клинична имунология", издателство "Лице"

www.mayoclinic.org/symptoms/lymphocytosis/basics/definition/sym-20050660

www.nhlbi.nih.gov/health/lymphopenia

Коментари към Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки МКБ D72.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки МКБ D72.8
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 04:52
    Коментирайте "Други уточнени нарушения на белите кръвни клетки МКБ D72.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мога ли да комбинирам Фенистил гел с Алергозан таблетки или други лекарства против алергия?

преди 2067 дни, 16 часа и 31 мин.

Осигурявахте ли настаняване на гостите от други градове за сватбата?

преди 2202 дни, 17 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 16 часа и 56 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 7 часа и 57 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 8 часа и 8 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 8 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival