Епифизна (пинеална) жлеза МКБ D35.4
Епифизата е малка жлеза, намираща в трето мозъчно стомахче. Тя има маса около 0,1 г.. Жлезата функционира като ендокринен орган и произвежда хормона мелатонин. Епифизата се развива през втория месец на бременността като дивертикул в диенцефалния покрив на третото мозъчно стомахче.
Туморите на епифизата се получават от клетки, разположени в и около епифизната жлеза. Около 1% от всички мозъчни тумори възникват в епифизата. Има около 17 вида тумори, които могат да се развият в тази област, като някои от тях са доброкачествени. Причината за туморите на епифизата не е изяснена.
Основната структурна клетка на епифизата е пиноцит. Епифизата е богато инервирана със симпатикови нервни влакна. При стимулиране от симпатиковите нерви, епифизата започва да произвежда хормони които имат регулаторни ефекти върху лутеинизиращия хормон и фоликулостимулиращ хормон.
Епифизата е невроендокринен трансдюсер, който синхронизира освобождаването на хормоните с циркадиалните ритми на организма.
Доброкачествени тумори на епифизата са:
- пинеоцитомът
- кисти на епифизата
Клинична картина
Най-честите симптоми, които се причиняват от туморите в тази област са: гадене, повръщане, гърчове, главоболие, смущения в паметоввата функция и визуални промени.
По отношение на последните, те могат да доведат до невъзможност за фокусиране на погледа върху определен предмет, диплопия (двойно виждане) и др.
Възможно е пациентите да се оплакват от обща слабост загуба на сетивността на крайниците. Пациентите изпитват липса на координация и затруднение при ходене. Наблюдават се смущения в слуха: пищене, звънене и бучене в ушите.
Сънливостта е също често срещан симптом. При някои пациенти се наблюдава промяна в начина на изразяване, също така са възможни и промени в личността и поведението. Паметовата функция също е нарушена.
Повишеното вътречерепно налягане, може да доведе до спешно състояние и да изисква хирургична намеса.
Пинеоцитом
Пинеоцитомът е относително доброкачествен тумор на епифизата, които има добра прогноза. При образно изследване те се изобразяват като добре ограничен тумор с размери под 3 см. Пинеоцитомът може да се срещне във всяка възраст, но най-често е при възрастни (20-60 годишни). Пинеоцитомите се срещат по-често при жени.
Както при всички останали туморни маси на епифизата клиничното представяне ма туморът е обструктивният хидроцефалус в резултат на повишеното налягане заради запушването на акведукта. Повишаването на налягането може да доведе до парализа на погледа известна като синдром на Паринауд.
Изображение: Nephron, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Образно изследване
Образът при ЯМР или компютърна томография на тези тумори е добре ограничен от околната тъкан, имат вид на киста или хеморагия (кръвоизлив).
Микроскопски пинеоцитомът е изграден от малки клетки, подобни на нормалните пиноцити, подредени на пластове. Пинеоцитомът няма отделна кръвно-мозъчна бариера и като такива се виждат при контрастно изследване.
Обикновено пинеоцитомите са бавно развиващи се и добре очертани тумори. Възможно е да бъдат твърди. Понякога диференциалната диагноза е затруднена поради приликата на тумора с кистата на епифизата.
Лечението на пинеоцитомът оперативно и прогнозата при пълната му резекция е много добра.
Съобщава се 5 годишна преживяемост при 86% от пациентите.
Изображение: www.uclahealth.org
Кисти на епифизата
Кистите са други много често срещани доброкачествени новообразувания на епифизата. Обикновено кистите са безсимптомни и в голяма част от случаите се откриват случайно. На тези тумори се обръща повече внимание поради трудното им различаване (при образна диагностика) от муковисцидозните тумори, особено когато кистите са по-големи.
Те обикновено се срещат като единична киста в епифизата. Срещат се най-често във възрастта 20-30 години, като жените са по- предразположени към заболяването (съотношение 3:1).
По-голямата част от случаите с кисти на епифизата са асимптоматични, кистите са с размер по-малък от 1 см. Когато размерите са по- големи симптоматиката е предизвикана от притискането на тумора в околните тъкани и повишаване на вътречерепното налягане.
Изображение: www.sciencedirect.com
Кистите на епифизата са изградени от три концентрични слоя.
- Вътрешен слой: тънка фибриларна глиална тъкан, която често съдържа хемосидерин.
- Среден слой: паренхим на епифизата със или без калцификация.
- Външен слой: тънка фиброзна съединителна тъкан.
Тъй като кистите се срещат предимно при млади жени, се предполага, че хормоналните промени играят роля в тяхното формиране. С напредване на възрастта, кистите при тези жени претърпяват обратно развитие (намаляват размерите си). При мъжете тези киста запазват своя обем.
Кистите обикновено са изпълнени с течност, съдържаща протеини, понякога е възможно в кистата да се наблюдава и хеморагия (кръвоизлив).
Стените на кистите нямат добре диференцирана кръвно-мозъчна бариера и при контрастно изследване те стават добре видими.
Изображение: https://radiopaedia.org
Диагноза
Диагностиката на тези тумори се извършва чрез направата на ЯМР (най-често) и компютърна томография.
Диагностицирането на мозъчните тумори често е затруднено, защото симптоматиката, с която се проявяват, е подобна на други патологични (болестни) състояния. Освен това симптомите се развиват бавно, в продължение на много време. Главоболието е важен симптом, то се проявява поради разрастването на тумора и натискът, който оказва масата върху околната тъкан.
Лечението на тумора е предимно хирургическо, действия се предприемат след направата на образни изследвания и хистологична диагностика.
Лечение
В повечето случаи с този доброкачествен тумор на епифизата не е необходимо лечение. При направено проучване на 32 пациенти с кисти на епифизата, проследявани от 6 до 9 години, на 24 души от изследваните кистите остават със същите размери, при 3 случая има нарастване на кистата, а при останалите те се смаляват.
Когато кистата е с размери над 10-12 мм тя трябва да се проследява внимателно, защото е суспектна за пинеоцитом.
Диференциална диагноза на заболяването се прави с:
- Пинеоцитом;
- Епидермоидна киста;
- Субарахноидална киста;
- Мозъчни метастази
Заглавно изображение: Life Science Databases (LSDB), CC BY-SA 2.1 JP, via Wikimedia Commons
Библиография
https://radiopaedia.org/articles/pineocytoma
http://ic.steadyhealth.com/benign-pineal-tumor
https://radiopaedia.org/articles/pineal-cyst
http://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/pineal-gland-cysts-are-common-but-dont-normally-cause-headaches/
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/cncr.20849/pdf
http://www.columbianeurosurgery.org/conditions/pineal-region-tumors/
Коментари към Епифизна (пинеална) жлеза МКБ D35.4