Доброкачествено новообразувание на окото и неговите придатъци МКБ D31
Окото е част от зрителния анализатор на човека. Здрителната система се състои от три части: периферна, проводникова и централна. Към пефирерната се отнасят очната ябълка и придатъците й: клепач, слъзен апарат, конюктива, орбита и двигателен апарат. Проводниковата част зрителните пътища, а централната се състои зрителни центрове в тилната част на главния мозък. Доброкачествените новообразувания в окото и неговите придатъци могат да се развият от всяка тъкан, участваща в изграждането на тези структури. Характерното за доброкачествените новообразования е, че те нарастват бавно на големина и не метастазират. Богатото разнообразие от тъкани в окото и неговите придатъци определя и разнообразието от доброкачествени новообразувания.
В окото и неговите придатъци най-честите доброкачествени новообразувания са:
Фибром, ксантом, хемангиом, остеом, дермоидна киста, неврофибром, глиом на зрителния нерв, папилом, невус, ретенционни кисти, левкоплакия
Причините за разивтие на доброкачествени новообразувания все още не са окончателни изяснени. Предполагат се няколко фактора водещи до развитие им: травми, наследственост.
Хеманиома представлява съдов тумор, който най-често е вроден. Хемангиома може да бъде: капилярен, кавернозен и рацемозен. Чест е при деца. Развива се бавно най-често в орбитата. Има добра прогноза. Нарастването му на големина не води до увреждане на зрителната острота и движението на очните ябълки.
Дермоидната киста представлява вроден тумор, най-често се развива в горната част на орбитата. Разрастването мна дермоидната киста може да доведе до увреждане на костта на орбитата и кистата да се разпространи в мозъка.
Неврофибром е вроден тумор обикновено съчетан с неврофибром на кожата и петна тип „кафе с мляко”. Разива се в орбитата, може да проникне в черепната куфина. Лечението му е оперативно, но не е достатъчно ефективно тъй като може да се получи силно кървене и злокачествена трансформация.
Глиом на зрителния нерв се наблюдава при деца и млади хора. Характеризира се с екзофталм, понижаване на зрителната острота, поради настъпилата атрофия на зрителния нерв
Папилом може да се развие в клепача и в конюктивата. Той е с плоска основа и краче. Папилама е преканцероза и може да дегенерира в плоскоклетъчен карцином.
Невуса е пигментно доброкачествено новообразование. Развива се в на клепача. Може да бъде плосък, туберозен или покрит с косми.
Клиниката на доброкачествените новообразувания се определя от броя, вида, големината и локализацията на новообразованието. Обикновено симптоматиката се определя от притискане на околните структури. В резултат на това може да намалее зрителната острота, да се появи екзофталм. В някои други случаи оплакванията на индивиди с доброкачествено новообразувания на очните придатъци са от естетично естество. Някои доброкачествени новообразувания са преканцерози, от които може да се развие карцином. Например папиломите могфат да дегенерират в плоскоклетъчен карцином.
Диагнозата на доброкачествените новообразувания в окото и неговите придатъци се поставя с помощта на офталмоскопия, екзофталмометрия, ехография, рентгенография и компютърна томография.
Трябва да се диференцират от злокачествено новообразувания на окото и неговите придатъци – меланом, плоскоклетъчен и базоцелуларен карцином, ретинобластом.
Лечението на доброкачествените новообразувания в окото и неговите придатъци е оперативно.
Коментари към Доброкачествено новообразувание на окото и неговите придатъци МКБ D31