Орбита, неуточнена част МКБ D31.6
Туморите на орбитата са многообразни. Това се дължи на обстоятелството че орбитата е изградена от различни тъкани, от които могат да произлезат и различни по вид тумори. Най-общо, туморите на орбитата се разделят на доброкачествни и злокачествени.
От доброкачествените тумори на орбитата могат да се наблюдават фиброми, ксантоми, липоми, хемангиоми, остеоми, неврофиброми, глиоми, менингиоми, холестетаоми и дермоидни кисти.
Най-често срещаните доброкачествени тумори на орбитата са:
Хемангиом. Това е съдов тумор, който най-често е вроден и може да бъде по формата на капилярен, кавернозен или рацемозен. Обикновено се наблюдава при деца, прораства бавно и има добра прогноза. Нарастването на хемангиома не се отразява върху зрителната острота на болния и движението на очната ябълка.
Дермоидна киста. Това е вроден тумор който се изявява в ранна детска възраст. Обикновено се локализира под веждата, във външния горен квадрант на орбитата. Структурата на кистата отговаря на тази на кожата. Понякога процесът може да се разпрострни към мозъка.
Остеом. Туморът е изграден от зряла костн тъкн. Най-често възниква от фронталната околоносна кухина.
Неврофибром. Това е вроден тумор който се състои от дифузни маси които могат да проникнат в черепната кухина. Лечението му е оперативно, но не е достатъчно ефективно поради това че силно кръви и дава рецидиви, а често пъти претръпява и малигнена деформация (може да прерсне в злокачествен).
Глиом на зрителния нерв. Обикновено заболяват деца и млади хора. Болните се оплакват от понижаване на зрителната острота вследствие на атрофия на зрителния нерв. Туморът може да навлезе и в черепната кухина и да обхвне хизмта и зрителния нерв на другото око.
Диагноза: Диагнозата се поставя от огледа на болния, прави се рентгенография на орбитата. Най-точна диагноза се поставя чрез вземане на биопсичен материал с помоща на който се определя вида на тумора.
Лечение: Лечението на доброкчествените тумори на орбитата е оперативно и се извършва посредсвом проста или костна орбитотомия.
Коментари към Орбита, неуточнена част МКБ D31.6