Конюнктива МКБ D31.0
Най-честите доброкачествени тумори на конюнктивата са от епителен произход: плоскоклетъчен папилом, епителни кисти, левкоплакия и кератоакантом. От тях кератоакантомът има много бързо развитие, достига до големина на грах и е с хлътнал пъп в центъра.
Плоските папиломи често рецидивират и имат склоност да прерастват в злокачествени процеси.
Левкоплакията е леко надигната белезникава плака, с повърхностно вроговяване и отиващи към нея кръвоносни съдове и спада към преканцерозите. Към доброкачествените тумори спадат и пигментните и кистични невуси.
Пигментните невуси имат кафеникав цвят и могат да се развият навсякаде по конюнктивата, докато кистичните невуси имат желатинозен изглед и се развиват в областта на лимба.
Фибромът, липомът и хемангиомът са друг вид доброкачествени тумори, които имат произход от меките тъкани на конюнктивата и се наблюдават сравнително рядко.
От хориетомите на конюнктивата най-чести са дермоидът на лимба и липодермоидът.
Дермоидът на лимба представлява вродено образувание, което има вид на малък, кръгъл, плътен, белезникав тумор. Често по повърхността му има косми. Състои се от различни съставки на нормалната кожа.
Липодермоидът е също вроден тумор и се разполага най-често по горната повърхност на конюнктивата. Има жълтобелезникав цвят и мека консистенция. Туморът може да прорастне назад към орбитата и има склоност да обхване очнодвигателните мускули и слъзната жлеза.
Лечение: Леченито на всички доброкачествени тумори е оперативно.
Коментари към Конюнктива МКБ D31.0