Уретра МКБ D30.4
Уретрата е част от отделителната система. Основната й задача е да евакуира урината навън от пикочния мехур. При мъжете уретрата участва и в репродуктивната функция, като през нея преминава семенната течност по време на коитус.
Посробна информация за анатомичните особености на уретрата ще намерите в статиите:
»Женски пикочен канал (urethra feminina)
»Мъжки пикочен канал (urethra masculina)
Доброкачествените новообразувания на уретрата могат да произхождат от различни нейни тъкани и жлези. Характерна особеност за тях е, че те не дават метастази. Симптомите на всички заболявания зависят от това в коя част са разположени и какви размери са. Основни симптоми са хематурия, нарушения в процеса на микция (често уриниране или раздвояване на струята). Възможно е да има и вторична бактериална инфекция, която да предизвика болки и парене при уриниране.
Диагноза
Диагнозата първоначално се поставя чрез физикалното изследване и снетата анамнеза, но за нейното клинично потвърждение е необходимо да се направи хистологично изследване. Други често използвани изследвания са уретероскопията и уретерографията.
Лечение
Лечението на туморите е радикално, когато се разположени в дисталните отдели на уретрата се прави широка инцизия, а когато туморът е разположен проксимално се трансуретрална резекция.
Най-често срещаните доброкачествени новообразувания на уретрата включват:
Полип
Уретралният полип се характеризира с неравномерен растеж, който най-често се проявява още при раждането. Този полип най-често се състои от фиброзна тъкан, възможно е да включва някои гладки мускули.
Клинична картина
Клинично се проявява с хематурия и обструкция на уретрата. Уретралните полипи се откриват с цитоскоп или рентгенологично (цистоуретрограма).
Изображение: www.jpedsurg.org
Кондиломи
Кондиломите се причиняват от човешкия папилома вирус (HPV). Вирусът съдържа двуверижна ДНК и е в същата форма като херпес вируса. Тъй като някои кондиломи спонтанно изчезват, както и някои често срещани брадавици е ясно, че голяма роля за инфекцията играе имунната система.
Около 30% от жените, които имат HPV на шийката на матката развиват цервикална дисплазия. Ясно е също, че някои форми на рак на маточната шийка са причинени от същия вирус. Според последни изследвания HPV има около 45 различни вида. От тях 6 и 11 тип включват гениталиите.
Изображение: www.semanticscholar.org
Клинична картина
Клиничният вид на кондиломите е добре известен, обикновено започват като розови или червени отоци, които растат сравнително бързо. Обикновено обрива се появява на топла и влажна повърхност включително по ниските части на корема, по бедрата и аногениталната област. При мъжете се включват долната част на пениса и областта под препуциума.
Кондиломите се лекуват трудно, межди 20 и 90 процента от пациентите се повлияват от терапията, но в много от случаите след 2-3 месеца заболяването претърпява нов тласък.
Карункули
Уретралните карункули са доброкачествени лезии на дисталните части на уретрата. Срещат се предимно при жени в постменопаузална възраст, но са описани и случаи при мъже.
Клинична картина
Клинично карункулите се изявяват като малка червеникава мембрана, която пролабира (излиза) от отвора на уретрата. Симптомите включват често уриниране, хематурия (кръв в урината), болка и възпаление около уретрата. По-често произлизат от задната част на уретрата описват се като месести израстъци на лигавицата и в диаметър могат да достигнат размери от 1 см.
Изображение: https://casereports.bmj.com
Диференциална диагноза
Диференциална диагноза се прави с уретралните дивертикули, карцинома на уретрата, абсцес на периуретралните жлези и уретрален пролапс.
Лечение
Лечението на лезиите е предимно консервативно (правят се бани). До хирургично лечение се стига в случаите, когато диагнозата е несигурна, или когато лезиите са по-големи.
Фибром
Фибромът на уретрата е много рядко заболяване, описани са случаи по-често при жени.
Клинична картина
Клинично се изявява като абнормна маса около външния уретрален отвор. Фиброма е твърд, лобулиран с неправилна форма. Описани са случаи, в които достига размери от 17 см в диаметър.
Лечение
Лечението е хирургично, предприема се след направата на хистологична диагностика. Микроскопски се наблюдават вретеновидни клетки от фибробластен произход,
Лейомиом
Това е доброкачествен тумор от мезенхимен произход, среща се рядко в клиничната практика. Съществуват противоречиви становища около неговото естроген зависимо потенцииране.
Този тип тумор има отлична прогноза, описани са няколко рецидива на такива тумори и нито една злокачествена дегенерация.
Уретралните лейомиоми са редки доброкачествени лезии, възникващи от гладкия мускул на уретрата. Срещат се по-често при жени.
Изображение: www.urologyannals.com
Клинична картина
Симптоматично се проявяват с многократно повтарящи се инфекции на долните отдели на уринарния тракт или с трудност при изпразване на пикочния мехур. Лезиите се откриват най-често по задната стена и в проксималния сегмент на уретрата. Лейомиомите са по-често срещани в репродуктивна възраст (между менархе и менопауза).
Диагноза
Диагнозата се поставя само след хистологично изследване.
Диференциална диагноза
Диференциалната диагноза на уретралния лейомиом включва доброкачествени лезии като уретрален карункул, дивертикули и злокачествени заболявания.
Заглавно изображение: Male anatomy, Female anatomy, Tsaitgaistderivative work andrybak, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Библиография
http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/benign-(not-cancerous)-urethral-lesions
http://njlm.net/article_fulltext.asp?issn=0973-709x&year=2013&month=April&volume=2&issue=1&page=22&id=1968
https://www.vsso.org/index.php/education-new/cancer-information-new/cancer-in-dogs-by-location-new/9-education-1/education/454-urethral-tumors
http://www.pvurology.org/benign-urethral-lesions.php
http://pesquisa.bvsalud.org/oncologiauy/resource/en/wprim-303084
Коментари към Уретра МКБ D30.4