Друга миелоидна левкемия МКБ C92.7
Към групата друга миелоидна левкемия се отнасят малигнени клонални неопластични заболявания, които засягат костния мозък. Дължат се на прекъсване в развитието на хемопоетичните клетки в даден етап от тяхното развитие.
Патологичните клетки се разпространяват в кръвта, костния мозък, често ангажират черния дроб и слезката. Обикновено водят до нарушения в нормалното протичане на хемопоезата.
Могат да възникнат във всяка възраст, без значими разлики в честотата между мъжете и жените.
Като отключващи и провокиращи се разглеждат наличието на генетична предиспозиция и фамилност, йонизираща радиация, предишни хематологични нарушения, вредни фактори от околната среда, професионална експозиция на пестициди, бензол и други, употреба на химиотерапевтични агенти и наркотици и други.
Клиничната изява на симптоматиката при това състояние при отделните пациенти варира от безсимптомно протичане до остра изява на тежки функционални нарушения.
Най-често се наблюдават анемия, тромбоцитопения, неутропения и свързаните с тях прояви:
- бледа кожа и лигавици
- лесна уморяемост и слабост
- световъртеж
- бързо образуване на синини
- кървене от венците, носа
- чести инфекции
- редукция на телесното тегло
- органомегалия
По-рядко се наблюдават обривни единици по кожата, промени по ноктите, засягане на скелета.
За поставяне на диагнозата е необходимо извършване на редица тестове, което при някои пациенти може да е многократно, поради диагностични затруднения. Пълната кръвна картина с диференциално броене, натривката от периферна кръв и химичния профил показват характерните за миелоидните левкемии промени.
Необходимо е извършване на аспирационна биопсия на костен мозък и имунофенотипизиране и определяне на хистологичните особености на получения материал.
Компютърната томография и ядрено-магнитният резонанс се прилагат при съмнения за засягане на вътрешните органи.
В диференциалната диагноза е необходимо да се имат предвид остра лимфобластна левкемия, хронична миелоидна левкемия, миелодиспластичен синдром, първична миелофиброза, апластична анемия, някои лимфоми.
Лечението на пациенти с друга миелоидна левкемия се състои в интензифицирани курсове на комбинирана полихимиотерапия. При млади пациенти, отговарящи на определени критерии, може да се приложи автоложна трансплантация на костен мозък.
Прогнозата се определя в зависимост от множество различни фактори, като с най-голяма тежест са възрастта и общото състояние на пациента, разпространението на процеса и терапевтичния отговор към проведеното лечение.
Симптоми и признаци при Друга миелоидна левкемия МКБ C92.7
- Главоболие
- Коремна болка
- Умора
- Усещане за отпадналост
- Повишена телесна температура
- Недостиг на въздух
Коментари към Друга миелоидна левкемия МКБ C92.7