Долен крайник МКБ C76.5
В рубриката злокачествено новообразувание с други и неточно определени локализации се отнася и засягането на долен крайник.
Подробна информация за анатомичното устройство на долен крайник може да прочетете при:
Неоплазмите със злокачествен характер в тази област са изключително редки. Малко по-често срещани са сред представителите на женския пол, особено след 50 годишна възраст.
В зависимост от клетките, от които водят своето начало, се делят на тумори на кожата, на меките тъкани и на скелета.
С най-ниска честота са кожните тумори, представени от меланом, базално-клетъчен и плоскоклетъчен карцином.
Клиничната симптоматика се състои в уплътняване, зачервяване и оток, като е възможно и образуване на язви и некроза на част от тъканта. Повърхността на кожата обикновено е променена, често се палпират малки твърди възелчета.
От туморите на костите и меките тъкани най-често се срещат саркоми, особено хондросарком, остеогенен сарком, липосарком, фибросарком. По-рядко се развива сарком на Ewing, синовиален сарком, злокачествен шваном.
Характерен за тях е сравнително бърз растеж, твърда консистенция, силна болезненост. Могат да доведат до промяна в походката, трудности при изкачване на стълби.
Диагнозата на туморите на долен крайник се базира на информацията от клинични и инструментални изследвания.
Физикалният преглед насочва към наличието на туморен процес и помага за разграничаването му от травма или възпаление на областта.
Рентгенография на крака има особено голяма диагностична стойност относно точната локализация, размерите на лезията, ангажирането на съседни структури. Извършването на биопсия е наложително за отдиференциране на доброкачествените от злокачествените лезии.
Лечението е основно хирургично и се състои в частична резекция или радикална ампутация на долен крайник. Лъчетерапия се прилага за профилактиране от последващ рецидив на карцинома.
Коментари към Долен крайник МКБ C76.5