Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на пикочната система

Злокачествени новообразувания на пикочната система МКБ C64-C68

от 07 окт 2014г., обновено на 08 дек 2022г.
Злокачествени новообразувания на пикочната система МКБ C64-C68 - изображение
  • Инфо
  • Видове
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Видове
Коментари
Свързаност

Пикочната (отделителна) система представлява съвкупност от органи, които осъществяват непрекъсната екскреция на отпадни продукти от обмяната на веществата и извеждането им извън организма с урината. Основният орган в тази система е бъбрекът. Той е чифтен орган, изграден по принципа на сложна тръбеста жлеза със специфично устройство на кръвоносните съдове.

Урината, която се отделя от бъбрека, преминава през бъбречните чашки (calyces renales majores et minores), бъбречното легенче (pelvis renalis, pyelon), пикочопровода (ureter) и достига до пикочния мехур (vesica urinaria). От него урината се извежда от организма периодично посредством пикочния канал (urethra), който показва полови особености: при мъжа е той е дълъг и служи за провеждане и на продукти на половите жлези, докато у жената той е къс и се отваря в предверието на влагалището.

Подробна информация относно анатомично устройство на пикочна система може да прочетете при:

  • Отделителна система (systema urinaria)

Злокачествени новообразувания на пикочната система са образувания със злокачествен характер, с локализирано огнище (първично или вторично) в органите на пикочната система.

Туморите на бъбрека засягат предимно зрялата възраст, с пик на заболяемостта между 50-70 години. Паренхимните новообразувания на бъбреците съставлява 2-3% от всички тумори и 10-15% от неоплазиите на отделителната система.

Етиологията на туморите на пикочна система в повечето случаи е неуточнена. Рисковите фактор за възникване на неопластичен процес включват: тютюнопушене, затлъстяване, високо кръвно налягане, дългосрочно диализа, синдром на von Hippel-Lindau, професионална експозиция (в производство въглища и експозиция на азбест, кадмий) и мъжки пол.

Клиничната картина на рака на бъбреците включва следните симптоми: кръв в урината (хематурия), постоянна болка лумбална област от съответната страна, наличие на туморна маса в областта на корема, повишена температура, загуба на тегло и обща отпадналост.

Подробна информация за злокачествено новообразувание на бъбрека може да прочетете при:

  • C64 Злокачествено новообразувание на бъбрека, с изключение на бъбречното легенче

Неоплазиите на бъбречно легенче и чашки са по-редки от тези на бъбречния паренхим и пикочния мехур. Най-често се диагностицират след 60-годишна възраст, като преварира при мъжкия пол. Всички са със злокачествен характер, проявяват склонност към инфилтративен растеж и разпространение в отдалечени органи. Обикновено са с папиларна структура и възникват от епитела на пиелона и бъбречните чашки.

Един от основните симптом на заболяването е появата на внезапна и болезнена хематурия (70-80%). При образуване на кръвни съсиреци възниква коликообразна бъбречна болка. На по-късен етап може да се палпира увеличен бъбрек, настъпва задръжка на урина с развитие на инфекция. Общото състояние е увредено.

Подробна информация за злокачествено новообразувание на бъбречното легенче може да прочетете при:

  • C65 Злокачествено новообразувание на бъбречното легенче

Малигнените неоплазии на уретерите се срещат сравнително рядко. Протичането им е скрито и се диагностицират късно. По-често боледуват мъже, като преварира след 60 г.

Етиологията на тези тумори не е установена. Среща се по-често при болни с Бълканска нефропатия, при бъбречнокаменна болест и хронични инфекции на легенчето и уретера. Всички тумори на уретера със злокачествени и мога да възникнат от мускулния слой (сарком и миксосарком) или от епитела (папиларни и непапиларни).

Клиничното протичане в началото на заболяването е дискретно и често се комбинира с други патологични процеси в бъбрека, уретерите и пикочния мехур. Първоначален симптом е поява на хематурия, без други оплаквания. По-късно възникват дизурия, болки похода на съответния уретер, микционни смущения. Кървенето на тумора и формирането на съсиреци е предпоставка за задръжка на урина над образуванието и поява на хидронефроза. При вторично възникнала уроинфекция болката се усилва, появява се фебрилитет и втрисане.

Подробна информация за злокачествено новообразувание на уретера може да прочетете при:

  • C66 Злокачествено новообразувание на уретера може да прочетете при:

Към злокачествени новообразувания на пикочната система се отнасят и новообразуванията на пикочния мехур. Всички тумори на този орган са злокачествени, съставляват 3-5% от неоплазиите при човека и приблизително 50% от туморите на пикочо-половата система. Заболяват най-често хора на възраст над 50 години. Мъжете боледуват четири пъти по-често от жените.

Етиологията на малигномите на пикочен мехур остава неуточнена, но значение се отдава на възпалителни процеси в органа, тютюнопушенето, задръжката на урина, при хиперхолестеролемия, интоксикация с тежки метали и индустриални канцерогени.

Клиничната картина се характеризира със строга зависимост между оплакванията и степента на развитие на заболяването. Основен симптом на туморите на пикочен мехур е поява на хематурия. Хематурията може да бъде обилна, с наличие на съсиреци, инициална, в крайна порция урина или тотална. В началото е неболезнена, но на по-късен етап се явяват болки при уриниране. В късните стадии, поради разпад на тумора и инфекция, урината става кървава и гнойна.

Подробна информация за злокачествено новообразувание на пикочния мехур може да прочетете при:

  • C67 Злокачествено новообразувание на пикочния мехур

В рубриката злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на пикочните органи се включват тумори на уретра и парауретрални жлези.

Подробна информация за тези тумори може да прочетете при:

  • C68 Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на пикочните органи
3.0/5 6 оценки

Видове Злокачествени новообразувания на пикочната система МКБ C64-C68

  • C64 Злокачествено новообразувание на бъбрека, с изключение на бъбречното легенче
  • C65 Злокачествено новообразувание на бъбречното легенче
  • C66 Злокачествено новообразувание на уретера
  • C67 Злокачествено новообразувание на пикочния мехур
  • C68 Злокачествено новообразувание на други и неуточнени части на пикочните органи (БЪБРЕЦИ)

Коментари към Злокачествени новообразувания на пикочната система МКБ C64-C68

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Злокачествени новообразувания на пикочната система МКБ C64-C68
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 09:29
    Коментирайте "Злокачествени новообразувания на пикочната система МКБ C64-C68"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Пикочно-полова система
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Проблем с храносмилателната система или нещо друго

преди 2520 дни, 21 часа и 14 мин.

За имунна система - Сладко от черен Бъз-Бъзак лек-чудо и при вируси, по д-р П. Димков

преди 2539 дни, 22 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 21 часа и 33 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 12 часа и 34 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 12 часа и 45 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 12 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival