Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на дихателните органи и гръдния кош Злокачествено новообразувание на синусите Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите

Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите МКБ C31.8

от 04 юни 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите МКБ C31.8 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
Инфо
Инфо
Коментари

Околоносните синуси представляват група от четири чифтни, изпълнени с въздух пространства, които ограждат носната кухина (максиларни синуси), разполагат се в челната кост - фронтални синуси, между очниците - решетъчни синуси и намиращите се в тялото на клиновидната кост - сфеноидални синуси. Синусите носят имената на черепните кости, в които се намират. Те се разделят на предна и задна група. Предната група включва максиларните синуси, фронталните синуси, предните и средни клетки на етмоидалните синуси, които се отварят в средния носен ход. Задната група синуси включва задните клетки на решетъчните синуси и клиновидния синус, които се отварят в горния носов ход. Параназалните синуси са постлани от лигавица от респираторен тип, тъй като представляват продължение на носната кухина.

Подробна информация за анатомия на параназални синуси може да прочетете при:

  • Околоносни синуси

Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите включва злокачествени тумори на околоносните кухини, които по място на възникване не могат да бъдат отнесени към една от рубриките - C31.0-C31.3, или излизат извън пределите на посочените локализации.

Злокачествените новообразувания на околоносните кухини се срещат сравнително рядко в западните държави, докато в Япония и страни от Южна Африка заболеваемостта е по-висока. Представляват 3-5% от малигнените тумори на глава и шия. Всяка година Обединеното кралство се диагностицират около 400 нови случаи на рак на околоносните синуси. Този вид рак може да се появи във всяка възраст, но е много рядък при хора под 40.

Етиологията на злокачествените тумори на околоносните синуси, подобно на много други видове рак, не е известна. Рискови фактори представляват хроничните възпаления (синуити), смъркане на емфие, тютюнопушенето, кокаиномания. Известни са професионални вредности при работещи в дървообработваща и мебелна индустрия (вдишване на дървесен прах), никелова, химическа, петролна промишлености, които повишават значително риска от възникване на рак на параназалните кухини.

Приблизително 60-70% от злокачествени тумори на околоносните кухини се срещат в максиларния синус, около 10-15% се появят в решетъчните синуси и значително по-рядко във фронталния и клиновиден синуси.

Най-честият хистологичен вариант на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите е сквамозноклетъчен (плоскоклетъчен) карцином - 70%-80% от случаите. Аденокарциномите представляват 10%-15%, малигнен лимфом се открива в 5% от случаите, а злокачествените меланоми са по-малко от 1%. Други редки хистологични форми на малигнен тумор са: недиференциран карцином, цилиндром, ациноцелуларен карцином, остеосарком, хондросарком, сарком на Юинг, други мекотъкани саркоми. От обонятелните нерви възниква естезионевроепителиоим, който понякога се бърка с недиференциран карцином или лимфом.

Клиничната картина на злокачествените новообразувания на околоносните синуси зависи от хистологичния тип на тумора, локализацията и стадия на туморно развитие. Симптомите, типични за ранните лезии, често приличат на тези при инфекции на горни дихателни пътища и включват запушване на носа, затруднено носно дишане (често едностранно), лицева болка/главоболие, водниста секреция от носа (ринорея), която понякога може да бъде примесена с кръв. Ключовият фактор, който разграничава симптомите на инфекция на горните дихателни от злокачествени лезии, е продължителността на симптомите. При инфекция на горните дихателни пътища симптомите обикновено отзвучава или се подобрява значително за няколко седмици с подходящо лечение, но симптомите, свързани със злокачествено заболяване се персистират продължително.

Най-честите симптоми на рак на околоносните синуси включват:

  • постоянно запушен нос;
  • повтарящи се "инфекции на синусите";
  • кървене без видима причина от носа или околоносните кухини;
  • прогресивна болка и подуване на горната част на лицето и около очите;
  • дислокация (протрузио) и нарушено движение на очните ябълки (окото), замъглено виждане, диплопия (раздвоено виждане) или загуба на зрение;
  • персистираща болка в челото, предната част на черепа или в областта на скулите;
  • подуване на небцето;
  • разклащане на зъби, протезите (при наличие) стават неудобни, кървене от венците на горна челюст;
  • деформации и избутване на структури на лицето;
  • смущения в дъвкането, придружени с болки до пълен тризъм;
  • парализа на черепномозъчни нерви с проява на отпадни прояви.

Туморите на параназалните синуси метастазират (разпространяват се) в шийните лимфни възли в около 15% от случаите.

Диагнозата на малигнените тумори на параназалните кухини се основава данни от анамнезата за продължителна хрема, запушване на носа и главоболие, които не се повлияват от стандартните методи на лечение, цялостна медицинска история, последвана от физикален преглед. При огледа може да разкрие лезия в носа или субмукозна (под лигавична) маса, произлизаща от съседните синуси.

Диагностичният процес продължава със следните специални изследвания:

  • назоскопия;
  • задна риноскопия;
  • биопсия с хистологично изследване на тъканна проба от тумор;
  • компютърна томография (КТ) на глава;
  • ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) на глава.

Извършването на биопсично изследване е от решаващо значение за поставяне на точна диагнозата. Ендоскопската хирургия на носа и синусите се използва широко за осъществяване на биопсия. Комбинирането на ендоскопска хирургия с CT изображения позволява на хирурга достъп до всички части на носа и синусите, което прави биопсия не само по-точна, но и по-безопасна за пациента.

Лечението на лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите е комплексно и включва интердисциплинарен подход с медицински специалисти от следните специалности - оториноларингология, радиационна онкология и медицинска онкология. Лечебният подход се основават на общото състояние на пациента, хистологичният вариант на тумора, стадия на туморно развитие, ангажирането на околни структури - орбита, черепна кухина, меки тъкани на лицето, наличието на метастази в регионални лимфни възли или в други органи.

Основните терапевтични методи са оперативно лечение, лъчетерапия и химиотерапия. Хирургичното лечение и обхвата на туморната резекция се определят от туморния стадий и може да включва част от носната кухина или околоносните синуси, лимфна дисекция в областта на шията. Може да се комбинира с лъчетерапия на всеки етап, в зависимост от вида рака и разположението му.

Лъчетерапията (радиотерапия) понякога се използва самостоятелно в I и II стадий на заболяването или в комбинация с хирургично лечение при всеки стадий на болестта. В ранните стадии на рак на околоносните синуси, лъчелечението се счита за алтернативен метод на лечение на оперативния. Лъчевата терапия се използва също за облекчаване (контрол на симптомите) при пациенти с напреднал стадий на рак.

2.2/5 6 оценки

Коментари към Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите МКБ C31.8

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите МКБ C31.8
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 07:46
    Коментирайте "Лезия, излизаща извън границите на една и повече посочени локализации на синусите МКБ C31.8"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Когато пазаруването излезе извън контрол и стане болест

преди 97 дни, 13 часа и 27 мин.

Дълголетие и повече жизнена енергия - анкета

преди 103 дни, 16 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 19 часа и 50 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 10 часа и 51 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 11 часа и 2 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 11 часа и 9 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival