Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Заболявания Новообразувания Злокачествени новообразувания Злокачествени новообразувания с уточнена локализация, определени като първични или предполагаеми като първични, с изключение на лимфната, кръвотворната (хемопоетичната) и сродните им тъкани Злокачествени новообразувания на храносмилателните органи Злокачествено новообразувание на панкреаса Опашка на панкреаса

Опашка на панкреаса МКБ C25.2

от 17 май 2013г., обновено на 08 дек 2022г.
Опашка на панкреаса МКБ C25.2 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Злокачествените новообразувания на панкреаса са малигнени заболявания с лоша прогноза, които увеличават своята честота през последните години. Средната заболеваемост в България е 8,6 случая на 100 000 души, като съотношението на заболелите мъже/жени е 1,5/1. Най-често се засяга възрастта между 65 и 74 години. Повече от половината пациенти в нашата страна са диагностицирани в III и IV стадий на туморно развитие.

Етиологията на злокачествено новообразувание на опашка на панкреаса засега не е изяснена. Обсъждат се връзки с фактори на околната среда, тъй като заболяването се среща по-често в индустриално развитите страни. Предразполагаща роля играят хроничните панкреатити. Не е установена връзка с хроничния алкохолизъм и холелитиазата. Карцином на панкреаса се доказва по-често при пушачи и се счита, че тютюнопушенето е вероятен етиологичен фактор. За развитието на болестта се обвиняват прехранването с мазнини и белтъци, както и някои химични фактори. 5-10% от пациентите с рак на панкреаса имат фамилна история за рак на панкреаса.

Макроскопски, приблизително 5-10% от злокачествените новообразувания на задстомашна жлеза се локализират в опашката на органа. Най-честия хистологичен вариант представлява аденокарциномът. Други форми на малигнени неоплазии, възникващи в панкреаса са: анапластичен карцином, кистаденокарцином, мукоепидермоиден карцином, ациноклетъчен карцином, плоскоклетъчен карцином и др. Аденокарциномите и анапластичните карциноми произхождат от епитела на дуктулите и ацинусите. Кистаденокарциномите произлизат само от дуктусния (каналчест) епител. Ракът на панкреаса метастазира в регионалните лимфни възли, черния дроб, перитонеума, слезка, а най-честа екстраабдоминална локализация представляват метастази в белия дроб.

Клиничните симптоми в ранния стадий на злокачествено новообразувание на опашка на панкреаса не са характерни. Най-често се установяват неспецифични симптоми - тъпи болки в епигастриума, които ирадиират нагоре и към гърба, гадене, повръщане, загуба на тегло, обща отпадналост. При повече от 90% от пациентите се установява немотивирана загуба на тегло, варираща между 5 и 25 килограма. На второ място се подреждат коремните болки. Клиничните симптоми могат да бъдат обединени в два синдрома - синдром, дължащ се на неоплазията и синдром, обусловен от туморната локализация. Синдромът на неоплазията е характерен за всички онкологично болни и се презентира с намалената работоспособност, нарушеното общо състояние, сънливост, безапетитие, загуба на тегло, психоемоционални нарушения (тревожност, раздразнителност, депресивни епизоди) и др. Вторият синдром е обусловен от местоположението на туморния процес. Локализацията на злокачествения тумор в областта на опашката на панкреаса остава дълго време скрита, докато настъпи инфилтрация в съседни органи - дорзално (коренчева болка) или в стомах, колон трансверзум, бъбрек, надбъбречна жлеза, далак със съответните клинични прояви.

Характерно за рака на опашката на задстомашна жлеза е, че протича с диабет. Често усложнение представлява рецидивиращия тромбофлебит, които понякога е първа проява на заболяването. Класическата триада от симптоми - жълтеница, отслабване на тегло и болка, се появява късно и показва лоша прогноза.

Диагнозата на рак на опашка на панкреаса се поставя въз основа на клиничната картина, но най-вече посредством инструменталните изследвания - ехография, КТ, ядрено-магнитен резонанс, селективна ангиография. Чрез инструменталните методи се взема и материал за цитологично изследване (тънкиглена аспирационна биопсия под ехографски контрол) и се визуализира степента на разпространение на туморния процес. Биохимичните изследвания откриват отклонения, който са характерни за злокачествения туморен процес - хипопротеинемия, анемия, ускорена СУЕ, промени в стойностите на фибриногена (най-често повишен).

Освен редица неспецифични промени при карцином на панкреаса се позитивират някои серологични маркери. За доказване на заболяването по своята чувствителност туморните маркери се подреждат както следва: карциноембрионален антиген (CEA), въглехидратен антиген CA 19-9, панкреасен онкофетален антиген (POA), алфа-фетопротеин (AFP).

Лечението на злокачествено новообразувание на опашка на панкреаса е хирургично. Показани за радикално хирургично лечение са пациенти в I и II стадий. За съжаление, при поставяне на диагнозата по-малко от 15% от болните са подходящи за оперативно лечение. Радикалното оперативно лечение включва тотална панкреатектомия заедно със слезка, дуоденум, стомах, жлъчен мехур, холедох и регионални лимфни възли. Радикалните операции са много тежки и дават 5-15% леталитет.

Прогнозата при карцином на панкреаса е лоша - 5% от болните преживяват 3 години и само 1% - пет години след поставяне на диагноза.

3.3/5 12 оценки

Коментари към Опашка на панкреаса МКБ C25.2

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Опашка на панкреаса МКБ C25.2
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 03:41
    Коментирайте "Опашка на панкреаса МКБ C25.2"

ЗАБОЛЯВАНЕТО е свързано към

  • Задстомашна жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Депресия и съмнения за рак на панкреаса - има ли връзка?

преди 1981 дни, 12 часа и 35 мин.

Панкреатит и заболявания на панкреаса

преди 2347 дни, 10 часа и 37 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 15 часа и 45 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 6 часа и 45 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 57 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 7 часа и 4 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival