Анален канал МКБ C21.1
Аналният канал представлява най-крайният отдел на долната част на стомашно-чревния тракт/дебелото черво, който се разполага между аналния ръба (аналния отвор, ануса) в перинеума дистално и правото черво (ректума) проксимално.
Подробна информация за анатомия на анален канал може да прочетете при:
Злокачествените новообразувания на анален канал са редки и представляват приблизително 1-2% от раковите заболявания, засягащи стомашно-чревния тракт. Броят на пациентите, които развиват анален рак всяка година бавно се увеличава, особено тези в рисковите групи, описани по-долу.
Аналният рак обикновено се свързва с инфекция с човешки папиломен вирус (HPV), но в някои случаи анален рак се развива без наличие на инфекция. Допълнителни рискови фактори за рак на анален канал включват:
- възраст - повечето от случаите на заболяването се развиват при хора над 55 годишна възраст;
- анален секс - хората, практикуващи анален секс (мъже и жени) са с повишен риск;
- полово предавани болести - пациенти с множество сексуални партньори са с по-висок риск от заразяване с полово предавани болести като HIV и HPV, и следователно, са изложени на повишен риск от развитие на рак на анален канал;
- пушачи - вредни и канцерогенни химически вещества в тютюневия дим увеличават риска при повечето ракови заболявания, включително рак на ануса и аналния канал;
- имуносупресия - индивиди с потисната имунна система, като например трансплантирани пациенти, приемащи имуносупресори и пациенти с HIV инфекция, са изложени на по-висок риск;
- хронично локално възпаление - дългогодишни анални фистули или открити рани в аналната област;
- радиотерапия в областта на таза - тазова лъчетерапия при рак на ректум, простатна жлеза, пикочен мехур или рак на маточната шийка.
Най-честия хистологичен вариант на анален карцином е плоскоклетъчен с различна степен на диференциация - високо-, умерено- и нискодиференциран.
Съществуват два основни хистологични типа:
1. Същински плоскоклетъчен карцином - среща се в 70 % от случаите с анални карциноми.
2. Базалоиден или клоакогенен карцином - около 18 %
от аналните карциноми. Локализира се винаги в аналния канал и вероятно хистогенетично е свързан с преходния епител. Международната хистологична класификация на туморите на анален канал определя следните форми:
1. Злокачествени епителни тумори:
- плоскоклетъчен рак;
- рак, напомнящ базално-клетъчния;
- аденокарцином - ректален тип от ректалните жлези;
- мукоидоепидермоиден рак;
- недиференциран рак;
- некласифицируем рак.
2. Неепителни тумори.
3. Злокачествен меланом.
4. Некласифицируеми тумори.
5. Вторични тумори.
Клиничната картина на рак на анален канал, който обикновено е плоскоклетъчен, се характеризира с появата на болка, която обикновено е ранен симптом. Отначало тя е тъпа, постоянна, локализирана в аналната област и се засилва при дефекация (изхождане). Относително рано дефекацията става болезнена и затруднена, като с напредване на процеса оплакванията се засилват. Туморите с ендофитен растеж обхващат рано сфинктерите и увреждат тяхната функция. Дразненето при покой и дефекация води до спазъм и усилване на болката. Разязваването на тумора настъпва сравнително рано и се проявява с кръв, слуз и гной в изпражненията. При дифузна инфилтрация на сфинктера се получава анална инсуфициенция (недостатъчност) с незадържане на газове и фекалии, а при обтурация на аналния канал от прораснал тумор възникват прояви на чревна непроходимост. Ракът на аналния канал дава сравнително рано метастази в ингвиналната област.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на анален канал се постави от колопроктолог въз основа на анамнестични данни, физикално изследване, при което най-голямо значение има дигиталното изследване (ректално туширане) и специални изследвания - ректороманоскопия с биопсия, иригография. Ректороманоскопия със задължително добро оглеждане на аналния канал и задължителна морфологична диагноза уточняват данните от дигиталното изследване, и потвърждава диагнозата с визуалните, и биопсични данни. За установява не на далечни метастази може да се използва ултразвуково изследване, компютърна томография, лапароскопия.
Лечението на злокачествено новообразувание на анален канал е предимно хирургично, но може да се комбинира с химиотерапия и лъчелечение. По литературни данни абдомино-перинеалната екстирпация на ректума в съчетание с химиотерапия (5-флуороурацил и митомицин С) с лъчетерапия се постига в 79% 5-годишна преживяемост.
Коментари към Анален канал МКБ C21.1