Увула (мъжец) МКБ C05.2
Увулата или мъжецът представлява малък коничен придатък, разположен в задната част на мекото небце, над корена на езика. Изградена е мускулна и съединителната тъкан, и е покрита от лигавица.
Злокачествените новообразувания на увула (мъжец) са относително редки, засягат предимно мъже над 50-60 годишна възраст. В повечето случаи се развиват в патологично изменена тъкан. Най-често това е хронично възпаление с различна етиология и дискератоза, която принадлежат към т.нар. премалигнени (предракови) състояния. Значителна роля за развитието на патологични процеси в устната кухина играят лоши навици като тютюнопушене и злоупотреба с алкохол. Развитието на предракови състояния е свързано с хронична механична травма и недоимъчно хранене. Недостигът на витамин А в храната или нарушение на неговото усвояване от организма променят процеса на кератинизация. От значение и системно използване твърде горещи и пикантни храни.
Основният хистологичен вариант на злокачествено новообразувание на увула (мъжец) е сквамозноклетъчния (плоскоклетъчен) карцином, който представлява злокачествен тумор с епителен произход. Според степента на диференциация бива умерено, малко, добре диференциран, анапластичен. Значително по-рядко се срещат аденокарциноми и лимфоми.
Клиничното протичане на малигнени тумори на увула може да бъде разделено на начален и напреднал периоди. Началото е неспецифично, често асимптомно и пациентите не съобщават за конкретни симптоми. При оглед на устната кухина и увула могат да се наблюдават различни промени: индурация (удебеляване, втвърдяване) на лигавицата, повърхностни язви, папиларни тумори, бели петна и др. Появата на болка в областта на меко небце и увула, обикновено, е причина за търсене на лекарска помощ. В голяма част от случите, болката се свързва с ангина или друго състояние, което забавя поставянето на диагноза. В началния период могат да се наблюдават три анатомични макроскопски форми - язвена, нодуларна и папиларна.
В напреднал стадий на злокачествено новообразувание на увула (мъжец) се разграничават две основни форми:
1. Екзофитна - с две разновидности: папиларна (гъбообразен тумор с папиларни израстъци) и язвена.
2. Ендофитна форма - улцеро-инфилтративна - язва с масивна туморна инфилтрация.
При напреднал малигнен процес се установяват много симптоми. На първо място, почти всички пациенти се оплакват от болка с различна интензивност, но понякога дори и при по-големи размери на тумора, болка може да отсъства. Болките имат местен характер или се разпространяват в определена област на главата, често в едното от двете уши или слепоочна област. Затруднено е гълтането и говора. Много от пациентите се оплакват от повишено слюноотделяне, резултат на дразнене от продукти на разпад на тумора. Типичен симптом е зловонния дъх от разпад на тумора или инфектирането му. При разпространение на процеса могат да се засегнат регионалните шийни лимфни възли (лимфаденопатия) - метастази в лимфни възли.
Диагнозата на злокачествено новообразувание на увула (мъжец) се основава на анамнестични данни, познаване на клиничните характеристики на тумора, изисква оценка на тумора, размера, обхвата и клиничната форма на растеж.
Провежда се морфологично изследване на малигненото образувание - биопсия на тумора, цитологично и хистологични изследване. Чрез морфологичните изследвания се определя тъканната принадлежност на биопсирания тъканен материал, хистологичния строеж на рак, степента на диференциация на карцинома, разпространението на туморния инфилтрат в околните тъкани, кръвоносните съдове. Посочените характеристики са изключително важни, за да се предскаже хода на болестта и възможностите за лечение. Цитологичният метод е особено важно за диференциалната диагноза на малки тумори и преканцерозни състояния.
Образните методи (КАТ, ЯМР, ПЕТ и рентгенография) се използват, за да се определи отношението на тумора с околните тъкани, степента на инвазирането им и наличието на метастази в местните и регионални лимфни възли.
Лечението се определя от времето на поставяне на диагноза, от степента на туморния растеж и стадия на развитие. Лечението на първични новообразувания на увула (мъжец) включва лъчева терапия, хирургически терапевтични методки и комбинирана терапия. Един от най-разпространените методи за лечение на рак на лигавицата на устната кухина и орофаринкса е лъчелечението. Използва се при 88.7% от пациентите с тумори на устната кухина, а в 72,4% от случите като независим метод, основно при лечението на тумори в ранен етап. Най-често се използва телегама-терапия. Комбинираният метод е широко използван лечение за рак на лигавица на устна кухина и в частност на увула, основен компонент, от които е оперативното лечение. В първата фаза на лечението се препоръчва дистанционна гама-терапия, а във втора - оперативна интервенция. За да се предотврати развитието на регионални метастази се облъчват определени зони, в които се дренира регионалния лимфен отток.
Прогнозата на злокачествено новообразувание на увула (мъжец) зависи от времето на поставяне на точна диагноза, клиничните характеристики на тумора (стадий, ангажиране на съседни структури, наличие на близки и далечни метастази) и успеха от лечението.
Коментари към Увула (мъжец) МКБ C05.2