Escherichia coli [E. coli] като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.2
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Родът Escherichia носи името на Theodor Escherich, който пръв ги изолира през 1885 г.
Първоначално считан за сапрофит, Escherichia coli [E. coli] като причина за болести, класифицирани другаде, е един от най-честите причинители на редица бактериални инфекции, като холецистит, бактериемия, холангит, инфекции на уринарния тракт, диария, неонатален менингит и пневмония.
Причинител и особености
Представляват прави пръчици, разположени поединично или по двойки. Много щамове притежават капсули или микрокапсули, подвижни перитрихи и често образуват фимбрии.
Експресират различни антигени, като въз основа на О антигените се подразделят на серогрупи, а въз основа на останалите антигени се разделят на серотипове.
Известни са 171 О антигена, които могат да дават кръстосани реакции помежду си и с О антигени на други бактерии, като Klebsiella, Salmonella. Описани са 80 К антигена, разделени в две групи, в зависимост от термостабилността си.
К и О антигените осигуряват защита от бактерицидния ефект на комплемента и от фагоцитите. Най-често свързани с вирулентността са К1, К5 и К12 антигените, които са слаби имуногени и не се разпознават от имунната система като чужди.
Повечето щамове E. coli продуцират адхезивни пили, които имат антигенна специфичност и част от тях се означават като F антигени. Адхезивните пили поради разпределението на техните рецептори в различни типове клетки участват във формирането на специфичната патогенност на отделните серотипове.
Escherichia coli са относително резистентни на факторите на околната среда, но под действието на температура и дезинфектанти бързо се инактивират.
E. coli се отнася към нормалната бактериална флора на дисталните отдели на стомашно-чревния тракт, още от раждането. Те попадат през устата и обитавайки дебелото черво, проявяват силен антагонистичен ефект срещу патогенни чревни бактерии. Различни причини могат да доведат до промени в количествения състав на E. coli. Намаляването им се означава като дисбактериоза.
E. coli се отделят с фекалиите на животните и човека във външната среда, като входна врата за заразяването с инфекцията е устната кухина. Механизмът на предаване е фекално-орален, източник на инфекцията са болни и здрави заразоносители.
Симптоми
Клиничната картина при инфекция с E.coli показва някои характерни особености в зависимост от локализацията на болестното огнище, като най-често този тип бактериални агенти водят до гастроинтестинални инфекции.
Известни са пет групи, причиняващи интестинални заболявания:
- ентеропатогенни E. coli (EPEC): те се чести причинители на гастроентерити с висока смъртност при новородени и деца до 3 годишна възраст. В тяхната патогенеза основен фактор е прикрепването им към ентероцитите. След прикрепването те разтварят ресничестия епител, разрушават клетъчния цитоскелет и микровилите, а в ентероцитите се натрупва полимеризиран актин на мястото на бактериалното прикрепване
- ентеротоксигенни E. coli (ETEC): предизвикват холероподобни диарии, диария на пътуващите, остра диария с висока смъртност при деца до 5 години в страни с нисък социално-битов праг и хигиенни условия
- ентероинвазивни E. coli (EIEC): причиняват бактериална дизентерия, патогенетично идентична с предизвиканата от Shigella, с разликата, че инфектиращата доза е по-висока
- ентерохеморагични E. coli (EHEC): водят до хранителни инфекции с кървава диария и колит
- ентероагрегативни E. coli (EAEC): причинители, изолирани от болни с диария и некласифицирани към останалите четири групи
Най-честите екстраинтестинални заболявания, причинени от E. coli, са уроинфекциите, пневмония, сепсис и менингит.
Острият бактериален менингит при новородени протича с фебрилитет и развитие на патологични неврологични признаци.
Подробна информация може да прочетете на:
» Неонатален сепсис, причинен от Escherichia coli
При кърмачетата се наблюдават раздразнителност, летаргия, повръщане, припадъци, вратна ригидност, напрегнати фонтанели. При по-големите деца и при възрастните менингитът протича с развитие на главоболие, повръщане, обърканост, треска, гърчове.
Пневмонията протича с повишаване на температурата, задух, диспнея, повишена респираторна секреция и обикновено засяга долния лоб на белия дроб.
Подробна информация може да прочетете на:
» Пневмония, причинена от Escherichia coli
При развитие на холецистит или холангит се наблюдава болка в горния десен квадрант, температура и жълтеница.
Уроинфекциите, причинени от E. coli, са много чести и протичат с дизурични нарушения, микроскопска хематурия и слабо изразен фебрилитет.
При развитие на усложнения или прогресиране до пиелонефрит, се наблюдават висока температура, болки в кръста, гадене, повръщане, често уриниране.
Диагноза
Диагнозата, в зависимост от локализацията на инфекцията, се поставя въз основа на клиничната картина, лабораторните и при необходимост образни изследвания.
Бактериите растат на обикновени и на слабо селективни среди, като Левин, МакКонки и други. Изолиране на причинителя от кръв, урина и други тъканни течности и микробиологичното и серологичното им изследване потвърждава диагнозата.
От образните изследвания се извършват гръдна рентгенография, ехография и компютърна томография.
Диференциалната диагноза при инфекция с Escherichia coli [E. coli] като причина за болести, класифицирани другаде, включва инфекция с ентеробактер, ентерококова инфекция, Klebsiella, Proteus, Pseudomonas, Serratia, шигелоза, инфекция със стрептококи от група В.
Лечение
Лечението се определя въз основа на локализацията на инфекцията и обикновено е медикаментозно.
Използват се антибиотици от различни групи, като цефалоспорини от трето поколение, флуорохинолони, тетрациклини, сулфонамиди и поддържащо лечение с прием на достатъчно течности, симптоматични средства за облекчаване на наличните оплаквания, при необходимост се назначават допълнително витамини, добавки, пробиотици.
При пациенти с холангит и холцистит при необходимост се прилага и хирургично лечение.
Прогнозата се определя индивидуално в зависимост от особеностите на инфекцията, тежестта на протичане, наличието на усложнения, както и наличието на други подлежащи заболявания.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
КОЛИБАЦИЛИНУМ 15 СН
Библиография
https://www.everydayhealth.com/e-coli/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/e-coli/symptoms-causes/syc-20372058#:~:text=Escherichia%20coli%20(E.%20coli),cramps%2C%20bloody%20diarrhea%20and%20vomiting.
https://www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-e-coli
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/16638-e-coli-infection
https://emedicine.medscape.com/article/217485-overview
https://www.healthline.com/health/e-coli-infection
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/e-coli
https://en.wikipedia.org/wiki/Escherichia_coli
Коментари към Escherichia coli [E. coli] като причина за болести, класифицирани другаде МКБ B96.2