Пневмония, причинена от Escherichia coli МКБ J15.5
Escherichia coli представлява бактериален микроорганизъм, изолиран за първи път и кръстен на Теодор Ешерих. Ешерихиите са грам-отрицателни бактерии, които са факултативни анаероби (могат да се развиват в кислородна и безкислородна среда).
Обикновено коли бактериите са част от нормалната бактериална флора на дебелото черво. Въпреки това те са едни от най-често срещаните инфекциозни причинители на множество заболявания, включително холецистит, бактериемия, холангит, диария и др. В редки случаи при попадане на коли бактериите в белите дробове, те индуцират възпалителен процес, характеризиращ се като пневмония.
Пневмония, причинена от Escherichia coli обикновено протича с характерните за заболяването симптоми. Най-честият механизъм за инфектиране на белодробната тъкан е чрез микроаспирация от горните дихателни пътища или на ГИТ (гастроинтестинален тракт), колонизиран от коли бактерии. Някои други съпътстващи хронични заболявания също са в основата на по-честит инфекции сред тези групи хора.
Честота
Както вече споменахме, E. coli е нормален обитател на дебелото черво при човека и някои видове бозайници, като подпомага процесите на храносмилане, разграждане и абсорбция на храната.
Освен това тези микроорганизми се срещат в среди с по-висока температура, като например около горещи извори. Въпреки това, наличието на коли бактерии във водоемите е показател за фекално замърсяване.
E. coli е водещата причина както за придобити в общността, така и нозокомиални урогенитални инфекции както при мъже, така и при жени.
В тропическите страни някои от щамовете на коли бактериите са едни от най-честите причинители на диариен синдром при деца. В тези случаи е важно диагностицирането на бактериалния причинител с последваща адекватна антибиотична терапия, която да ефективна, тъй като може да доведе до тежка дехидратация.
Според различни епидемиологични проучвания, инфекциите с E. coli се срещат по-често при жени, особено тези на урогениталния тракт поради анатомичните особености на техните структури (при жените се наблюдава по-къса уретра, в сравнение с тази на мъжете). Това също има отношение и към по-честото заболяване от пневмония при жените, тъй като коли инфекцията може да се разпространи чрез хематогенно разсейване (чрез кръвта) след първична инфекция на уринарния тракт.
Мъжете над 45 години с простатна хипертрофия също са изложени на повишен риск от инфекция с коли бактерии поради анатомичното препятствие, което представлява уголемената простата.
Придобитата в общността пневмония от коли бактерии, се наблюдава често при пациенти с придружаващи хронични заболявания. Някои от тези състояния са:
- Захарен диабет
- Алкохолизъм
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- Имунокомпрометирани пациенти (с вроден или придобит имунен дефицит)
Причина
Грам-отрицателните бактерии E. coli принадлежат към род Escherichia на семейство Enterobacteriaceae. Те имат пръчковидна форма и притежават ресни, което ги прави подвижни.
Коли бактериите основно се класифицират според тяхната вирулентност (някои щамове произвеждат силно токсични за клетките токсини):
- EPEC - ентеропатогенни E. coli
- ETEC - ентеротоксични E. coli
- EIEC - ентероинвазивни E. coli
- EHEC - ентерохеморагични E. coli
За доказване на инфекция с тези бактерии взетият материал се посява в специфични хранителни среди, които благоприятстват бактериалния растеж. В случая за коли бактериите се използват средите на Ендо, Левин и МакКонхи. Обикновено се развиват в широки температурни граници, но температурният им оптимум е 37 градуса.
Основните механизми, поради които E. coli причиняват пневмония са:
- Бронхогенен път - бактериите попадат в белодробния паренхим чрез аспирация на съдържимо от гастроинтестиналния тракт или микроаспирация от горните дихателни пътища.
- Хематогенен път - вторично инфектиране на белите дробове след първична инфекция най-често на урогениталния тракт. Веднъж попаднали в системното кръвообръщение, бактериите могат да се разпространят към различни органи и системи.
Симптоми
Пневмония, причинена от Escherichia coli протича като характерно инфекциозно заболяване с белодробно засягане. Клиничната картина се характеризира с остро начало на проявените симптоми. Заболяването се развива бързо поради силно индуцираната възпалителна реакция в белия дроб. Най-често проявяващите симптоми са:
- Отпадналост
- Главоболие
- Треска - силно повишената температура над 39 градуса е характерна за пневмония с бактериален причинител.
- Влажна кашлица
- Обилна експекторация (храчки) - поради задръжката на секрети в бронхите и алвеолите, както и индуцираната възпалителна реакция, заболяването се проявява като бронхопневмония. За коли бактериите е характерно, че при инфекция, водят до появата на слузно-гнойни храчки.
- Задух (диспнея) - когато пневмоничното огнище засяга голяма част от белодробния паренхим и е силно увредена неговата газообменна функция, може да се прояви задух при физическо усилие или в покой. Задухът е експираторен (при издишване), което го отличава от задуха, който се проявява при заболяване на горните дихателни пътища.
- Болка в гърдите, проявяваща се при кашляне
Диагноза
Диагностицирането на пневмония се основава на физикалните находки при преглед, изолиране на бактериален причинител при микробиологично изследване, и находката от рентгенографията на гръден кош.
Физикално изследване
Диагнозата не може да бъде поставена само на базата на проявените симптоми и някои патологични физикални находки. Те могат единствено да насочат лекаря към съответната генеза на заболяването. Най-характерните находки при физикален преглед са:
- Оглед и палпация на бял дроб - наблюдава се изоставане на едната гръдна половина в акта на дишане, от страната на пневмоничното огнище.
- Перкусия на бял дроб - в засегнатия лоб от белия дроб се наблюдава притъпен перкуторен тон.
- Аускултация на бял дроб - най-информативният метод от физикалното изследване. Най-честите аускултаторни находки са дребни или средни влажни хрипове, сухи свиркащи хрипове, бронхоспазъм.
Микробиологично изследване
Изследване, което може да конкретизира точният причинител на заболяването, който в случая е E. coli. Взима се материал от храчка или плеврален пунктат, които се използват за посяване с специфичните за коли бактериите хранителни среди - Левин, МакКонхи и Ендо. В рамките на 24-48 часа изследването се позитивира.
Образно изследване
Рентгенография на гръден кош е задължително образно изследване, което се назначава при съмнение за пневмония. То е силно информативен метод, който служи за диагностициране на заболяването, следствие на патологичните отклонения, които се визуализират. Най-характерните изменения при рентгенография са наличие на малки петнисти засенчвания, които могат да конфлуират и да обхванат цял лоб.
Диференциална диагноза
Пневмония, причинена от Escherichia coli протича с характерната клинична картина на бактериална пневмония, и не може да бъде различена от такава, причинена от бактерии като:
- S. pneumoniae
- S. aureus
- H. influenzae
- P. aeruginosa
Освен това, някои заболявания, също могат да сходно протичане както бактериалната пневмония. В диференциално-диагностичен план трябва да се прави разлика между пневмонията и следните състояния:
- Остър бронхит
- Бронхиолит
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- Белодробен абсцес
- Белодробна тромбемболия
Лечение
Лечението на пневмонията се основава на тежестта на инфекцията. Тъй като се касае за бактериална инфекция, основните лекарствени препарати, които са ефективни, са антибиотиците. Прилагат се като монотерапия или комбинирана, в зависимост от това, дали пациентът се повлиява от приложеното лечение. Най-често се използват широкоспектърни антибиотици, или такива, които са достатъчно ефективни към грам-отрицателни бактерии:
- Трета генерация цефалоспорини - цефтриаксон
- Флуорхинолони/ Хинолони
- Пеницилини - пиперацилин
Други прилагани лекарства са за симптоматично облекчение:
- Аналгетици
- НСПВС (Нестероидни противовъзпалителни средства)
- Антипиретици
- Противокашлични средства (с муколитично действие)
Усложнения
При правилно проведено лечение, съобразено с причинителя на заболяването, настъпва оздравяване в рамките на две седмици. Понякога обаче, при бързото развитие на заболяването, то може да доведе до необратими патологични промени.
Едно от най-честите усложнения, което настъпва е разпространение на инфекциозния процес към плевралната кухина, състояние известно като гноен плеврит (емпием). То се характеризира с гнойно възпалителен процес, който може да обхване цялата плеврална кухина. То от своя страна води до обилно разрастване на съединителната тъкан (фиброзиране), което може да намали значително дихателния обем, като увеличи мъртвото пространство на белия дроб.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
МЕДОКЛАВ таблетки 500 мг / 125 мг * 16
СЕФПОТЕК таблетки 200 мг * 14 НОБЕЛ
МЕДОКЛОР суспензия 125 мг/5 мл 100 мл
МЕДОКЛОР капсули 500 мг * 16
ЛЕВОКСА таблетки 500 мг * 7 ТЕВА
ЛЕВОФЛОКСАЦИН филмирани таблетки 500 мг * 7 АКОРД
ФОКСЕРО суспензия 40 мг / 5 мл 100 мл АЛКАЛОИД
КСИМЕБАК филмирани таблетки 100 мг * 20
АМОКСИКЛАВ суспензия 125 мг / 31,25 мг / 5 мл 100 мл
ДУРАЦЕФ капсули 500 мг * 12 BMS
ЦИПРИНОЛ таблетки 500 мг * 10 KRKA
МЕДОКЛАВ ФОРТЕ прах за перорална суспензия 250 мг / 62.5 мг / 5 мл 100 мл
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11864280
https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/escherichia-coli-pneumonia
https://www.medicalnewstoday.com/articles/68511.php
https://www.healthline.com/health/e-coli-infection
https://emedicine.medscape.com/article/217485-overview
Коментари към Пневмония, причинена от Escherichia coli МКБ J15.5