Други уточнени хелминтози МКБ B83.8
Към рубриката други уточнени хелминтози се отнасят няколко паразитни заболявания, предизвикващи заболяване при хората.
Акантоцефалоза се развива при инвазия с представители от род Acanthocephalus на семейство Echinorhynchidae. Различават се следните четири класа:
- Palaecanthocephala
- Archiacanthocephala
- Polyacanthocephala
- Eoacanthocephala
Наричат се още "бодливи червеи" поради характерното им устройство - притежават хоботче с бодли, които служат за пробиване и задържане върху чревната стена на гостоприемниковия макроорганизъм.
Отличават се със сложен биологичен цикъл, протичащ в няколко междинни и крайни гостоприемници, представляващи различни представители от риби, земноводни, безгръбначни, птици и бозайници.
Заболяването изключително рядко засяга хората, като при тях протича с ангажиране предимно на интестиналния тракт. Болните се оплакват предимно от коремна болка, подуване, гадене, диария, общо неразположение.
Гонгилонемиозата представлява инвазия с нематодните хелминти от род Gongylonema, семейство Gongylonematidae на клас Secernentea. Известни са 38 вида, от които 12 са описани в Европа, по-важните от които са:
- Gongylonema pithyusensis
- Gongylonema graberi
- Gongylonema metopidiusi
- Gongylonema aegypti
Крайните гостоприемници са представители на бозайниците и птиците, а като междинни гостоприемници служат насекоми, предимно бръмбари.
Хората се засягат изключително рядко, като има описани около сто известни случая. Малко се знае за патогенезата, епидемиологията, клиничното протичане и терапията на тази паразитоза.
Чернодробна капилариоза се развива при инвазиране на организма с нематодите Capillaria hepatica от род Capillaria, семейство Capillariidae, клас Adenophorea.
Първоначалното описание на паразитите е извършено през 1893 г. от Thomas L. Bancroft.
Възрастните нематоди паразитират предимно в различни видове гризачи, но крайни гостоприемници могат да бъдат и някои бозайници, включително и хората.
Заболяването се среща предимно в тропическите и с умерен климат географски области, с ниски санитарно-битови условия и висока популация на плъховете. Повечето случаи на инфекция при хората са описани при децата, вероятно поради липсата на изградени хигиенни навици.
Целият жизнен цикъл може да се осъществи в един домакин, но за узряването на яйцата, обикновено депозирани в паренхима на черния дроб, е необходимо да попаднат във външната среда. Яйцата, освен в хепаталната система, могат да се локализират и в белия дроб, бъбреците и други органи.
Възрастните червеи представляват тънки нематоди, със стеснен преден край. Женските екземпляри имат дължина приблизително пет до осем сантиметра, а мъжките достигат до три сантиметра. Те съзряват и умират в чернодробния паренхим и не могат да бъдат открити във фекалните маси.
Депозираните в черния дроб яйца са в състояние на задържано развитие и не могат да се превърнат в ларви, докато не попаднат във външната среда. В околната среда при наличие на благоприятни условия яйцата съзряват за около четири до пет седмици. При поглъщането им от подходящ гостоприемник, те се излюпват в интестиналния тракт и продължават своя жизнен цикъл.
Човек се заразява главно по перорален механизъм, след поглъщане на контаминирани с паразитни яйца хранителни продукти и вода. Състоянието протича с тежки поражения на хепаталната система, нарушаване на чернодробната функция и силна имунологична реакция от страна на макроорганизма. Развива се фиброза и цироза на черния дроб, хепатомегалия, хепатит, асцит, формиране на камъни в жлъчните пътища.
При инвазия, предизвикана от кръглите червеи Metastrongylus от род Metastrongylus, семейство Metastrongylidae на клас Chromadorea, се развива метастронгилоза. Различават се следните видове:
- Metastrongylus confusus
- Metastrongylus pudentodectus
- Metastrongylus elongatus
- Metastrongylus asymmetricus
Крайни гостоприемници са домашната и дивата свиня, които се заразяват при консумация на междинните гостоприемници (дъждовни червеи).
Ларвите достигат до червата и мигрират през лимфните възли и кръвоносните съдове в белите дробове, като предизвикват постоянна дразнеща и непродуктивна кашлица.
Човек се заразява рядко, като протичането е неспецифично, предимно с развитие на белодробна симптоматика и увеличение на регионалните лимфни възли.
При инвазия с нематоди от род Thelazia, често наричани още "очни червеи", се развива телазиоза. Възрастните паразити засягат предимно тъканите на орбитата, клепачите, слъзните канали, очната ябълка.
Женските екземпляри депозират произведените от тях яйца в сълзите на крайните гостоприемници.
Крайни гостоприемници са кучета, котки, коне, говеда, камили, както и хората, а междинни гостоприемници са различни видове мухи, основно представители на семействата Muscidae, Drosophilidae, Fanniidae. Мухите се заразяват, поглъщайки яйцата и в техния организъм се осъществява съзряването на ларвите до трети стадий.
Хората се засягат изключително рядко, като обикновено се проявяват някои от следните симптоми:
- сълзене и зачервяване на очите
- конюнктивит
- помътняване на роговицата
- улцерозен кератит
- усещане за чуждо тяло
Често състоянието протича напълно безсимптомно, без развитие на усложнения и последици в дългосрочен план.
Диагнозата при други уточнени хелминтози се базира на данните, получени от разпита и клиничния преглед на болния, параклиничните, паразитологичните, образните и инструменталните изследвания.
Диференциалната диагноза се извършва с останалите паразитни болести, някои възпалителни, автоимунни и бактериални заболявания.
Лечението е предимно медикаментозно, с противопаразитни средства в съчетание със симптоматична терапия. При необходимост и тежко протичане се извършва хирургична интервенция и отстраняване на паразитите по оперативен път.
Коментари към Други уточнени хелминтози МКБ B83.8