Онхоцеркоза МКБ B73
Инвазията, предизвикана от нематода Onchocerca volvulus, се нарича онхоцеркоза или речна слепота.
Заболяването е ендемично в много райони на Африка, наблюдават се малки огнища в Централна и Южна Америка. Възприемчивостта е всеобща и не се наблюдават възрастови, полови или етнически различия.
Онхоцеркозата е трансмисивна антропоноза, чийто краен гостоприемник и единствен източник е заразеният човек.
Междинен гостоприемник са мушиците от род Simulium.
Поради специфичните биологични изисквания на мушиците и разпространението им предимно сред водни басейни, заболяването често се развива покрай реките, откъдето идва и другото му название, а именно речна слепота.
Предаването се осъществява от мушиците, като при ухапване на здрав човек, ларвите попадат в кожата.
По лимфогенен път зрелите паразити достигат подкожната тъкан и мускулите и могат да оцелеят там в продължение на над десет години.
В организма на човек възрастните нематоди произвеждат микрофиларии, които могат да бъдат открити във всяка част от макроорганизма, но най-често се локализират в кожата и очите.
Повторната експозиция и ухапване от мушиците, води до увеличение на броя на възрастните червеи и микрофилариите в гостоприемника.
Клиничната картина се характеризира с променливи признаци, които са израз на имунния отговор към различните етапи от съзряването на паразита.
Първите симптоми се проявяват до две години след заразяването.
В първите два месеца след инвазията на мястото на внедряването на паразита се наблюдава оток, сърбеж и повишена температура.
Характерно за болестта е образуването на онхоцеркоми, които представляват съединително-тъканни възли с размери до 10 сантиметра. Могат да предизвикат лимфостаза, лимфаденопатии и промени по кожата.
Хроничната кожна форма на заболяването (онходерматит) протича със сърбеж, папулозен обрив, лихенификация, загуба на еластичността и образуване на белези. Множеството зони на депигментация на краката представляват състояние, известно като "леопардова кожа".
Наблюдават се редукция на телесното тегло и генерализирана миалгия.
Засягането на очите протича с развитие на:
- сърбеж и зачервяване
- фотофобия
- точковиден кератит
- потъмняване на роговицата
- иридоциклит
- глаукома
- хориоидит
При атрофия на зрителния нерв се развива необратима слепота.
Диагнозата при речна слепота се базира на данните от епидемиологичната анамнеза, проведения физикален преглед, лабораторните показатели и образните изследвания.
Необходимо е извършване на кожна биопсия и откриване на микрофилариите, като методът е с висока специфичност, но ниска чувствителност в ранните стадии на заболяването.
Провеждат се имунологични изследвания, ELISA, полимеразна верижна реакция и някои други специфични методики.
При някои пациенти се прилага ултразвуково изследване за откриване на паразитите в нодулите. При очната форма на заболяването се прилага и офталмоскопия.
Диференциалната диагноза при инвазия, предизвикана от Onchocerca volvulus, включва:
- лепра
- сифилис
- дефицит на витамин А
Лечението при онхоцеркоза се състои в отстраняване на микрофилариите, което предотвратява прогресията на заболяването.
Медикаментозното лечение включва противопаразитни средства като ивермектин, прилагани в определени схеми и дозов режим. В резултат от смъртта на микрофилариите може да се развие аденопатия, сърбеж, ангиоедем и очно възпаление. Ивермектин има слаб ефект върху възрастните червеи.
Прилагат се кортикостероиди в ниски дози, антихистамини и симптоматични средства.
Алтернатива са тетрациклиновите препарати, като се наблюдават обещаващи резултати след приложение на доксициклин.
При пациенти с единични възли добър ефект се постига след нодулектомия и хирургично отстраняване на възрастните червеи.
Прогнозата е относително неблагоприятна, поради развитието на тежки усложнения. Речната слепота е една от водещите инфекциозни причини за загуба на зрението в световен мащаб.
Профилактиката включва борба срещу преносителите, като пръскане с инсектициди, употреба на репеленти и химиопрофилактика.
Симптоми и признаци при Онхоцеркоза МКБ B73
- Сърбеж на кожата
- Замъглено зрение
- Повишена чувствителност към светлина
- Кожен обрив
- Катаракта
- Симптоми, свързани с ретината
Коментари към Онхоцеркоза МКБ B73