Дисеминирана споротрихоза МКБ B42.7
При заразяване с някои от видовете диморфни гъбички от род Sporothrix се развива микотичната инфекция споротрихоза.
Най-често изолираният етиологичен агент е видът Sporothrix schenckii, по-рядко се изолират Sporothrix brasiliensis, Sporothrix albicans, Sporothrix globosa и Sporothrix mexicana.
Заболяването протича под формата на спорадични или ендемични огнища, като с най-висока честота се среща в Бразилия, Южна Африка и Австралия.
Различават се отделни форми на болестта, като най-често се наблюдават лимфокожната и белодробната форма.
Всяка от тях след хематогенно разпространение на причинителите може да генерализира в така наречената дисеминирана споротрихоза.
Тази форма на инфекцията се среща предимно при индивиди с вроден или придобит имунен дефицит, след продължително имунуспресиращо лечение, както и при подлежащо системно тежко заболяване.
По-често се засягат представителите на мъжкия пол, което се дължи на повишената експозиция и риск от заразяване, а не на разлики в чувствителността.
Професии, които са свързани с по-висок риск от заразяване, са работещите в близост до почвата (градинари, земеделци, селскостопански работници), както и ветеринари.
Заразяването при хората се осъществява по два основни механизма, а именно въздушно-капков (при инхалиране на спори на гъбичките) и контактен (при замърсяване с контаминирана почва на открити рани по кожата и лигавиците). Възможно е заразяване и от болни котки или коне.
След експозицията е необходим различно дълъг инкубационен период за проява на първите клинични признаци.
Генерализираната споротрихоза се отличава с по-тежко и агресивно протичане, трудно подлежи на терапия и обикновено е с неблагоприятна прогноза.
Клиничната картина включва полиморфни признаци:
- изразен фебрилитет
- общо неразположение
- диспнея и кашлица
- улцерации по кожата
- регионален лимфаденит и лимфаденопатия
- засягане на очите
- увреждане на простатата
- характерни промени, засягащи оралната мукоза, ларинкса и параназалните синуси
Често е налице засягане и на централната нервна система, протичащо обикновено под формата на менингит, с характерните за него прояви.
При много пациенти генерализираната форма протича и с множество кожни лезии, разпространяващи се по хода на лимфната система.
Поставянето на диагнозата се основава на обстойния анализ на информацията, получена от различните методи на изследване:
- анамнеза
- физикален преглед
- микробиологични изследвания
- параклинични показатели
- образна диагностика
С висока информативна стойност са данните от микробиологичните изследвания, като се използват предимно различни серологични и културелни методики.
За изолиране на причинителите е необходим материал от храчка, бронхоалвеоларен лаваж, биопсия от кожна лезия.
За установяване на степента и тежестта на засягане на вътрешните органи и централната нервна система се прилага най-често компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс.
Диференциалната диагноза е широка и включва редица идентично протичащи инфекции, като например хистоплазмоза, паракокцидиоидомикоза, бластомикоза, кандидоза, саркоидоза, туларемия и други.
Лечението на пациенти с дисеминирана споротрихоза се състои в продължително антимикотична терапия.
Прилагат се предимно представители на групата на азолите, заедно с амфотерицин В. За овладяване на състоянието на пациента се използват различни симптоматични средства.
Прогнозата при тази форма на болестта е сериозна и зависи предимно от общото състояние на болния и тежестта на органните увреждания.
Коментари към Дисеминирана споротрихоза МКБ B42.7