Остра белодробна кокцидиоидомикоза МКБ B38.0
Заболяването остра белодробна кокцидиоидомикоза представлява инфекция, причинена от гъбичките Coccidioides immitis и Coccidioides posadasii, които се различават генетично, но са морфологично идентични.
Описват се ендемични райони в Централна и Южна Америка, като най-засегнати са Гватемала, Хондурас, Бразилия, Аржентина, Парагвай. Екологичната ниша на вида Coccidioides е в сухите пустинни или полупустинни райони.
Филипинците, както и представителите на черната раса са изложени на неколкократно по-висок риск от развитие на инфекцията, в сравнение с бялата раса.
Мъжкият пол, както и бременните жени в третия триместър са изложени на по-висок риск в сравнение с останалата популация. Засягат се всички възрастови групи, като относително рядко се засяга детската възраст.
Състоянието протича безсимптомно при почти две трети от заразените лица.
С повишен риск от тежко протичане се асоциират следните фактори:
- HIV-позитивни лица
- бременност
- трансплантация на органи
- продължителна терапия с кортикостероиди
- продължителна имуносупресивна терапия
- лица с кръвна група В
- професионални фактори
Заразяването на хората се осъществява посредством вдишване на контаминиран прах, съдържащ спори на гъбичките. Не са описани случаи на заразяване от болен на здрав човек.
Инкубационният период е в рамките на една до четири седмици, като най-често варира между 10 и 16 дни.
При повечето пациенти заболяването протича с увреждане на белите дробове, като само при една трета се наблюдават клинични симптоми. Възможно е леко грипоподобно протичане, по-рядко се развива тежка дихателна недостатъчност.
Обикновено пациентите се оплакват от някои от следните признаци:
- фебрилитет
- кашлица
- болка в гърдите
- повишена уморяемост
- недостиг на въздух
- кожни обриви
- редукция на теглото
- уртикария
- артралгии
- нощно изпотяване
Първичната белодробна инфекция може да прогресира до тежка пневмония. При масивна инвазия и изразен имунен дефицит е възможно дисеминиране на инфекцията и полиорганни увреждания.
Подробности може да прочетете на:
При рентгеново изследване на белия дроб се установява увеличение на медиастиналните лимфни възли, абсцедиращи инфилтрати, а при вече оздравелите болни се наблюдават плътни ивицести или окръглени туморовидни сенки, които трудно се разграничават от карцином.
За поставяне на диагнозата е необходим подробен разпит на пациента и обстоен физикален преглед. Епидемиологичната анамнеза за посещение или пребиваване в ендемичен район в съчетание с характерните пулмонални физикални находки насочват към състоянието. Необходимо е изследване на материал от храчка, кръв, урина, бронхоалвеоларен лаваж за доказване на етиологичните агенти. От образните изследвания често се прилага рентгенография на гръден кош, както и компютърна томография.
Диференциалната диагноза включва разграничаване на състоянието от следните заболявания:
- бабезиоза
- пневмония, придобита в обществото
- хистоплазмоза
- инфекция с Mycoplasma
- пневмония при имунокомпрометирани лица
- туберкулоза
Лечение се прилага само при тежко протичащите случай, като често се използват следните показатели за преценка на тежестта на процеса:
- фебрилитет повече от един месец
- загуба на повече от 10 % от телесното тегло
- интензивни нощни изпотявания, продължаващи повече от три седмици
- имуноглобулинови показатели
- неработоспособност
Терапията при остра белодробна кокцидиоидомикоза включва приложение на антимикотични средства, главно от групата на азолите. Прилага се патогенетично и симптоматично лечение.
Коментари към Остра белодробна кокцидиоидомикоза МКБ B38.0