Треска Lassa МКБ A96.2
Треска Lassa е остро вирусно хеморагично заболяване, което е характерно за Западна Африка. Заболяването протича с токсиинфекциозен и хеморагичен синдром.
Причинител на хеморагична треска Lassa е Lassavirus, от род Tacaribe, на семейство Arenaviridae.
Заболяването е ендемично за много райони на Западна Африка, най-често се среща в Гвинея, Либерия, Сиера Леоне и Нигерия, но с улесняване на връзките и скоростта на международния транспорт може да възникне навсякъде по света.
Вирусът се предава на хората чрез контакт с храни или предмети от бита, контаминирани с урина или фекалии на гризачи.
Резервоар и източник на заразата са гризачите Mastomys natelensis. Човекът се заразява по алиментарен, въздушно-капков и покривен път.
Болният човек е силно контагиозен (заразен), особено кръвта му, поради което много лесно инфекцията може да бъде пренесена от болен на здрав човек. Възприемчивостта е всеобща. Заболяването засяга всички възрастови групи и от двата пола. Лица с най-голям риск са тези, които живеят в селските райони, където се срещат гризачите Mastomys.
След навлизане в организма, вирусът попада в кръвта и там се реплицира. От кръвта причинителят навлиза в различни органи в организма на човека.
Инкубационният период на треска Lassa е от 3 до 20 дни, средно около 7-8 дни.
Началото на заболяването обикновено започва постепенно с висока температура, обща слабост и неразположение. След няколко дни обикновено се появяват главоболие, болки в гърлото, гърдите и мускулите, гадене, повръщане, диария, кашлица, болки в корема. При тежки случаи се появяват отоци по лицето, плеврални изливи, кървене от лигавиците. В по-късните етапи на заболяването може да настъпи тремор, дезориентация, гърчове и кома. След преболедуване в около 25% от пациентите се установява глухота. Преходен косопад и нарушения в походката могат да се появят през реконвалесцентния период.
Смъртността обикновено настъпва в рамките на 14 дни от началото на заболяването. Треска Lassa протича особено тежко по време на бременност.
Тъй като симптомите на треска Lassa са твърде разнообразни и неспецифични, клиничната диагноза често е трудна, особено в началото на заболяването. Диференциална диагноза се прави с други вирусни хеморагични трески и много други заболявания, които протичат с треска, включително малария, дизентерия, коремен тиф и жълта треска.
Окончателната диагноза изисква тестване, която е достъпна само за специализирани лаборатории. Използват се следните тестове: ELISA, тестове за откриване на антигени, PCR, изолиране на вируса от клетъчна култура.
Лечението обикновено се провежда с антивирусното средство рибавирин, което е ефективно, ако се приложи в началото на заболяването.
Прогнозата на хеморагичната треска Lassa е много сериозна. Леталитетът е много висок.
Коментари към Треска Lassa МКБ A96.2