Отглеждане на риган
Риганът се разпространява почти из цялата територия на Европа и Русия, с изключение на полярните региони. Тя идва от Средиземноморието и бързо придоби популярност както в домакинството, така и в селското стопанство. Растението е неразривно свързано с италианската кухня, използва се за овкусяване на много ястия и напитки. Освен подправка, риганът се употребява като лекарство, а също така може да се отглежда като декоративно растение.
Описание
Родът, към който принадлежи риганът е представен от над петдесет вида. Той е многогодишно растение, което на височина достига до 100 см (най-често между 40-70 см). Стъблото е разклонено, листата му са малки, с яйцевидна форма и остър връх, а цветовете му се срещат в много различни нюанси. Растението се отличава със силен характерен аромат. Устойчивостта му на студ позволява да започне своя растеж дори по време на мразовития февруари.
Изображение: CC0 Public Domain
Периодът на цъфтеж обхваща месеците от юли до септември. Плодовете се образуват от 4 сухи и кръгли ядки, които се появяват в края на есента.
Риганът не е взискателен към състава на почвата, но не понася добре високата киселинност. Освен това не обича силна топлина и прекомерна влага. Използва се не само в кулинарията, но и като лечебна билка.
Отглеждане на риган в градината
Изборът на подходяща почва за отглеждане на риган в градината трябва да се взема много отговорно, тъй като на едно място тази култура може да расте за много дълго време. При избора е важно да се вземат предвид както естетиката, така и практическите цели и нуждите на самото растение.
Близостта на ригана с други култури не е особено нежелана, защото корените му могат да растат хоризонтално и да завладеят територии, които не са предназначени за него. Непретенциозността му позволява да бъде отглеждан във всяка почва, но все пак е за предпочитане почвата да е песъчливо-глинеста, пропусклива и умерено влажна.
Изображение: CC0 Public Domain
Мястото, където ще се отглежда билката трябва да е слънчево и леко топло, защитено от поривите на ветровете.
Растението може да расте повече от 20 години на едно и също място. Но ако искате да се възползвате от лечебните му свойства е добре да го пресаждате от едно място на друго на всеки 5 години. След отглеждането на риган на същото място може да бъде засадена всякаква градинска култура.
Риганът е доста студоустойчиво растение, което зимува без проблеми в нашия климат, така че няма нужда от подслон за зимата.
Почвата, в която се отглежда растението трябва да бъде рохка. През първите години на растеж, декоративната растителност трябва да се разсажда много често. Риганът е растение, което не расте много интензивно.
Засаждане на семена
Семена за разсад могат да се засаждат в пластмасови кутии още през месец март. Колкото по-рано ги засадите, толкова по-силен ще бъде разсадът, когато стане време да бъде прехвърлен на открито. Семената засейте на не повече от сантиметър дълбочина и след това навлажнете добре почвата. Покълването на семената става за около 10 – 15 дни. През цялото това време саксиите или кутиите, в които са засадени семената трябва да се съхраняват при температура 20-22°С и на добре осветено място (перваза на прозореца).
Разсад от риган
Разсадът от риган е много чувствителен към плевелите, ето защо много внимателно оглеждайте растенията дори, когато са още в саксии и премахвайте вредителите. След като се появят по 2-3 листа на издънките е необходимо да пресадите всяко коренче в отделна саксия. По този начин то ще добие необходимата сила, преди засаждането си на открито. Още в средата на месец май разсадът ще бъде готов за засаждане в градината. Желателно е да извършите присаждането в не много горещ ден, на разстояние 50 - 60 см между отделните коренчета.
Изображение: framar.bg ©
Отглеждане на риган в саксия
За да отглеждате риган у дома, са необходими подобни условия на тези при отглеждането на растението на открито. Идеалните температури са между 18-21°С през деня и 13-16°С през нощта.
Риганът се засажда в равни части почва, пясък, торфен мъх и перлит. Необходимо е да осигурите добър дренаж и светлина.
Поливайте, когато забележите, че почвата започне да се засушава.
Изображение: framar.bg ©
Поливане и подхранване на риган
Лекото засушаване на почвата е по-малко опасно за растението, отколкото прекаленото поливане, което може да доведе до загниване на корените.
Що се отнася до подхранването - то е необходимо в ранна пролет и след прибиране на реколтата. През първата година не е наложително подхранване, ако предварително сте обработили почвата преди засяването
Събиране и съхранение
Събирането на растението трябва да започне по време на цъфтеж, което за декоративните сортове е юли. От всяко растение се вземат не повече от 3 издънки до 20 см. Те се правят на снопчета и се окачват, за да се сушат (сушенето може да стане и върху хартия, но растенията трябва да се обръщат). Никога не сушете билките на слънце!
Изображение: CC0 Public Domain
След изсушаване, ароматните листа (сухият риган е по-ароматен от пресните листа) се отстраняват от стъблата и се прибират в стъклен буркан.
Стъблата се изхвърлят, тъй като не са подходящи за консумация, но от листата могат да се приготвят чай или инфузии.
Ако желаете да събирате семена от риган, имайте предвид, че те узряват през септември.
Полезни свойства на ригана
Растението съдържа тимолово етерично масло и има лечебни свойства. Подходящо е при простуда, грип, възпалено гърло, пневмония. Също така стимулира храносмилателната система и подобрява апетита. Има детоксикиращо, дезинфекциращо, отхрачващо, спазмолитично, антидиарийно и диуретично действие. Облекчава безсънието.
Изображение: framar.bg ©
Риганът е богат на витамин В6, необходим за нормализиране на високото налягане и подобряване на мозъчното кръвообращение.
Противопоказания
Риганът е безопасен, когато се приема в малки количества като добавка към храната. Безопасен е и когато се приема през устата или се прилага върху кожата в определени дози с лекарствена цел.
Не е подходящ за употреба от хора с алергия към растения от семейство Устноцветни (включително босилек, лавандула, исоп, мента, градински чай).
Има опасения, че приет в по-големи количества по време на бременност може да доведе до спонтанен аборт. Не се знае и достатъчно за неговата безопасност по време на кърмене.
Риганът може да увеличи риска от кървене при хора с нарушено кръвосъсирване.
Поради риск от кървене е необходимо да бъде прекратена употребата му и от хора, на които предстои операция (поне 2 седмици преди нея).
С повишено внимание трябва да се приема и от диабетици, тъй като понижава нивата на кръвната захар.
Заглавно изображение: CC0 Public Domain
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЧАЙ ФИЛТЪР БРОНХОЛИН * 20
РИГАН СТРЪК 50 г ЕКО ХЕРБ
НовРИГАН СТРЪК
ЧАЙ ФИЛТЪР АЛПИНИСТ
ЧАЙ ФИЛТЪР ДОБРО УТРО * 20
ЧАЙ ФИЛТЪР ФИТОЛЕК БРОНХО * 20 БЧК
Библиография
https://floristics.info/ru/stati/sadovodstvo/5607-dushitsa-posadka-i-ukhod-sorta.html
https://agronomu.com/bok/1423-kak-posadit-dushicu-semenami-osobennosti-vyraschivaniya-pryanogo-rasteniya.html
https://zagorodacha.ru/oregano-na-uchastke/
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-644/oregano
https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/oregano/growing-oregano-indoors.htm
СТАТИЯТА е свързана към
- Лечебните билки в България по азбучен ред
- Древни билкови средства за предизвикване на аборт
- И билките имат странични ефекти
- Отглеждане на авокадо
- Билки по време на бременност
- Отглеждане на лимон
- Отглеждане на розмарин
- Каталог на билки и лечебни растения
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Билкови рецепти при язва на стомаха и дванадесетопръстника
Коментари към Отглеждане на риган