Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Анатомия Ембриология Специална ембриология Ембрионално развитие на пикочно-половата система Ембрионално развитие на половата система Ембрионално развитие на външните полови органи при мъжа и жената

Ембрионално развитие на външните полови органи при мъжа и жената

от 20 юли 2012г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: Атанас Кутлев
Ембрионално развитие на външните полови органи при мъжа и жената - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Ранното ембрионално развитие на външните полови органи при мъжа и жената протича по сходен аналогичен начин.

В началото на 5-та ембрионална седмица мезенхимът прораства около клоакалната мембрана, при което се развиват две изпъкнали гънки, наречени клоакални гънки. В мястото на тяхното сливане, малко преди и над мембраната, се образува генитално хълмче (генитален туберкулум). При сливането си с уроректалния септум клоакалната мембрана се разделя на две части- предна урогенитална мембрана и задна анална мембрана. Разделителната линия, бъдещият перинеум, постепенно се разширява и удължава. Онази част от клоакалните гънки, които се намират около урогениталната мембрана се наричат урогенитални гънки, а тези, които се намират около аналната мембрана- анални гънки. В същата ембрионална седмица се наблюдава и развитие на лабиоскротални възвишения от двете страни на урогениталните гънки.

 През 6-тата ембрионална седмица се образува уретрална плочка поради вмъкването на ендодермален участък от крайната дефинитивна част на урогениталния синус в гениталното хълмче. Уретралната плочка се канализира и при мъжете образува по-дълъг и широк улей, в сравнение с този при жените.

През 7-ма седмица урогениталната мембрана се разкъсва и урогениталния синус влиза в контакт с амниалната течност. Гениталното хълмче се удължава и образува пениса, а зачатъкът на главичката на пениса и главичката на клитора се маркира от ствола на пениса чрез венечна бразда. През този индиферентен стадий в развитието на гениталиите е невъзможно полът да бъде определен. Определянето на пола е възможно едва след 12-та седмица или началото на 4-тия месец, когато под действие на дихидротестостерона външните мъжки полови органи стават различими. Перинеумът се удължава и разширява, лабиоскроталните гънки се сливат в една срединна линия в скроталния ръб (raphe scrotis) и се образува скроталната торбичка (скротум).

При жените в резултат от липсата на дихидротестостерон, първичният перинеум не се удължава и разширява както при мъжките индивиди. Лабиоскроталните и урогениталните гънки не се сливат в средна линия. Крайната част на урогениталния синус се превръща в преддверие на влагалището. Урогениталните гънки се преобразуват в малки срамни устни, а лабиоскроталните възвишения- в големи срамни устни.

По-късно семенниците и яйчниците се придвижват от първоначалната си позиция (около 12-ти гръден сегмент) в дистална посока. Миграцията е известна като десцензус (спускане, слизане надолу) на половите жлези и зависи от активността на един лигамент, известен като губернакулум (gubernaculum). Той се развива от мезенхима на надлъжна перитонеална гънка от двете страни на гръбначния стълб през 7-ма седмица. Горният край на този лигамент е прикрепен към долния полюс на гонадите, а долният край- към съединителната тъкан между развиващите се външни и вътрешни коси коремни мускули. В близост до долния край на лигамента се развива издаване на перинеума, известно като вагинален израстък на перинеума. Под този израстък се оформя бъдещият ингвинален канал.
През 8-та седмица вагиналният израстък увлича прикрепения в непосредствена близост губернакулум и постепенно се смъква каудално във формиращия се ингвинален канал. Увличат се слоеве от коремната стена, които по-късно се превръщат в обвивки на семенната връв (фуникулус сперматикус) и скротума.

Между 7-та и 12-та седмица извън ингвиналната част на губернакулума се скъсява и изтегля тестисите в близост до дълбокия ингвинален отвор. Там семенниците остават от 3-ия до 7-ия месец. След това настъпва нов десцензус като семенниците се намират в субсерозната тъкан на вагиналния израстък и чрез него попадат в мъдницата. Тази втора фаза на смъкване се дължи на редукция и скъсяване на губернакулума поради редукция на аморфния мукоиден матрикс, който преобладава в неговата стена. Движението на тестисите в каудална посока се подпомага и от действието на коремната преса и налягането на уголемяващите се коремни органи. През 9-ия месец, непосредсвено преди раждането, семенниците заемат своята крайна позиция в скроталната торбичка. Важно значение за пълноценното им смъкване там имат ефектите на мъжките полови хормони.

През първата година от развитието на новороденото вагиналният израстък облитерира напълно и от него остава тънка tunica vaginalis (вагинална обвивка), която се разполага пред тестиса.

При женските индивиди губернакулума не се скъсява. Той причинява десцензус на яйчниците през 3-ия месец и вмъкването им в широката маточна връзка, а оттам до постоянното им разположение в малкия таз. Добре развитият губернакулум се трансформира в две връзки, които прикрепват матката и яйчниците. Горната част на тубернакулума се преобразува в собствена яйчникова връзка (ligamentun ovarii proprium), а долната част на тубернакулума в ligamentum teres uteri (обла маточна връзка).

3.7/5 3 оценки

Коментари към Ембрионално развитие на външните полови органи при мъжа и жената

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ембрионално развитие на външните полови органи при мъжа и жената
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 18:06
    Коментирайте "Ембрионално развитие на външните полови органи при мъжа и жената"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Ембриология
  • Специална ембриология
  • Ембрионално развитие на пикочно-половата система
  • Ембрионално развитие на половата система
  • Естрогени
  • Диференциране на пола
  • Прогестерон
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Занемарява ли се жената след брака и защо?

преди 2276 дни, 5 часа и 9 мин.

Как да намеря свободно време за себе си и за мъжа си покрай бебето?

преди 2337 дни, 7 часа и 8 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 2 часа и 17 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 18 часа и 58 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 1 час и 50 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 8 часа и 51 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival