Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Ботаника Отдел Иглолистни (Pinophyta) Клас Pinopsida (Иглолистни) Разред Pinales Сем. Pinaceae (Борови) Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор

Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор

от 27 окт 2014г., обновено на 27 март 2024г.
Автор: д-р Биляна Петрова
Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор (Pinus sibirica) представлява вид бор, принадлежащ към семейство Борови (Pinaceae). Наименованието на растението на руски език е Сибирский кедр. Синоними на растението са Pinus arolla, Pinus coronans, Pinus cembra subsp. Sibirica, Pinus cembra f. Coronan, Pinus cembra var. Sibirica, Pinus cembra subsp. Sibirica, Pinus cembra var. Sibirica, Pinus hingganensis.

Дървото е дълголетник. Продължителността му на живот е над 550 години, като са открити екземпляри на възраст от 800 години.

Устройство на сибирски кедър

Дървото достига на височина до 40 метра, с диаметър на стъблото около 1,8 метра. Кората на ствола има сиво-кафяво оцветяване и вид на нарязана при по-старите растения, а при младите е сива и гладка. Короната му е гъста и има форма на конус с тъп връх. Клоните са гъсто разположени един до друг, като придават равномерна плътност на короната, с растеж нагоре. Годишните, млади издънки са покрити с дебел слой червен мъх.

Младите растения оформят корона обикновено от момента на засаждане до 5-та - 7-та година, като от 15 до 25-годишна възраст дървото вече е покрито с клони почти до земята. От 20 до 30-годишна възраст, по-ниските клони започват да умират и короната придобива овална форма. Кедровите иглички са с дължина 5-10 см, събрани по 5 в снопче, оцветени в тъмно зелено със сребрист оттенък. Продължителността им на живот е 5-6 години.

Шишарките на сибирския кедър са дълги от 5 до 9 см. Оцветени са в различни нюанси на синьо-лилаво-сивото. Развиват се обикновено в групичка от по 3 на брой. В тях се съдържат семенни кутийки, в които са разположени кедровите семена, дълги от 9 до 12 мм, оцветени в различни нюанси на кафяво-червеникавото. Кедровите семена притежават само недоразвити крилца, затова разпространението им става най-вече с помощта на петнистата лешникотрошачка. Вътрешността на семената представляват кедровите ядки, жълтеникаво-бели на цвят, богати на хранителни вещества.

сибирски кедър

Изображение: Oleg Bor, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons; Crusier, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Разпространение на сибирски кедър

Родният ареал на разпространение на сибирския кедров бор се намира в Русия, в нейният горски пояс. В повечето случаи той се съчетава с други иглолистни видове. Расте в цялата тайга и цялата азиатска част на държавата, като на север достига до лесотундрата. Заради красивата си корона се използва и като декоративно растение, като много добре се съчетава с декоративни храсти и брези. Сечта на сибирски кедров бор е строго ограничена и контролирана.

В България е разпространен на места с по-прохладен климат и влажна почва.

Използваема част на сибирски кедър

Използват се предимно кедровите ядки.

Химичен състав на сибирски кедър

Какво съдържа една малка кедрова ядка - въглехидрати, наситени мазнини, протеини, мононенаситени мазнини, полиненаситени мазнини, линолова, олеинова, линоленова киселини; калий, натрий, витамин D, витамин Е, витамин C, витамин А, витамин К, калций, желязо, рибофлавин, тиамин, ниацин, фолиева киселин, биотин, пиридоксин (витамин В6), кобаламин (витамин В12), пантотенова киселина, фосфор, магнезий, йод, цинк, мед, селен, манган, молибден, фибри, треонин, триптофан, изолевцин, лизин, левцин, метионин, фенилаланин, цистин, тирозин, аргинин, валин, аланин, хистидин, глутаминова киселина, аспарагинова киселина, серин, пролин, глицин, пиноленовата киселина.

Пиностилбен и ресвератрол са намерени в кората на сибирския кедров бор.

Пиноленовата киселина се среща само в кедровите ядки и масло. Не се установява в други растения. Намира се във всички видове кедрови ядки, които наброяват 140 такива, като концентрацията му варира от 0,1 до 20%. Но в най-големи количества се установява в сибирския бор - до 27% пиноленова киселина.

Лечебни свойства и приложение на сибирски кедър

сибирски кедър

Изображение: Zwedlana, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

5000 години преди нашата ера, игличките от сибирския кедров бор са били употребявани като лекарство. 100 грама иглички съдържат от порядъка на 250-350 милиграма витамин C. Такова количество от витамина може да се намери само в лимоните и портокалите.

За ядките на кедъра се казва, че съдържат всички необходими хранителни вещества за човека. Те са основна храна на местните жители. В алтайските планини от един хектар насаждения от сибирски кедър могат да се добият около 200-300 килограма кедрови ядки. Те могат да се консумират сурови или варени.

Дървесината на кедъра е мека, красива, има приятен аромат, подходяща за изработката на дърворезби, мебели, за строителство. Отличава се с дълготрайност, плътност, еднородност и запазваща температурата. Казват, че е лечебна дори само при допир. Изделията от кедрова дървесина са изключително ценни като екологично чисти и имащи благоприятно въздействие върху човешкия организъм. А цялото дърво си е спечелило името „фармацевт”.

Жълто-кафява, бежова или зелена боя се получава от игличките на сибирския бор. Иглите съдържат вещество, наречено терпентин, което се освобождава при намокрянето им от дъжд и оказва отрицателен ефект върху кълняемостта на някои растения, включително пшеница.

Смола от сибирски кедър - "живица"

Смолата на дървото е лечебна, а народното й име е живица. Тя е ароматна, мека и се използва за лечението на възпаления и наранявания. В миналото тя е включвана в лечението на гангрена. Пероралната й употреба повлиява благоприятно сърдечно-съдовата, храносмилателната, нервната и дихателната системи. При вътрешен прием няколко капки живица могат да се смесят с мед, за да стане приемът й по-приятен, понеже в натурално състояние има смолист аромат и не особено приятен вкус. Влиза в състава на много медикаменти, като от нея се произвежда и терпентин.

Терпентин, получен от смолата на сибирски кедър

Терпентинът е антисептично, диуретично, загряващо и противоглистно средство. Той се използва вътрешно за лечение на бъбречни заболявания и такива на пикочния мехур. Включва се и в лечението на ревматични неразположения, втривайки го или под формата на парна баня. Също така е много полезен за дихателната система, облекчавайки състояния на кашлица, настинки, грип и туберкулоза. Външното му приложение е много полезно при лечението на различни кожни лезии, рани, язви, изгаряния, циреи и други, като се прилага под формата на мехлеми, мазила, компреси, билкови парни бани и инхалации.

Масло от кедрови ядки

сибирски кедър

Изображение: Crusier, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Маслото от ядките на сибирския кедров бор е по-известно като кедрово масло, като това е име, с което вярно се нарича маслото получено от друг вид растения Juniperus virginiana.

Древните жители на Урал и Сибир са използвали чисто масло от сибирски кедър или в комбинация с кедрова смола (живица) за лечение на изгаряния, порезни рани, септични рани. По време на Втората световна война кедровото масло с живица е успешно използвано в болниците за лечение на ранените войници, най-вече при тежко и хронично увреждане на тъканите, стигащо до гангрена.

Маслото от кедровите ядки се извлича чрез студено пресоване. Използва се вътрешно и външно. Прилага се в салати и множество други хранителни продукти. Употребява се за лечение на множество заболявания и в козметиката. Може да замести синтетичните витамини и добавки, поради богатото си съдържание на полезни вещества. Изключително подходящ продукт е за лечение на язва и гастрит.

Предимства на кедровото масло

  • високо съдържание на витамин Е, до 56 мг/100 грама продукт. Посоченият витамин е най-ефективният ензимен антиоксидант
  • присъствие на каротеноиди в количество около 30 мг/100 грама продукт. Антиоксиданти, от които организмът произвежда витамин А
  • изключително богато на метални ко-фактори - 16 мг/100 грама манган, 20 мг/100 грама цинк, 4 мг/100 грама мед, около 19 мг/100 грама желязо

Маслото от кедрови ядки в козметиката

сибирски кедър

Изображение: Egorkuz211, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Многобройни са начините за приложение на кедровото масло в козметиката. Най-удобният начин за това е прякото му нанасяне върху кожата. Маслото попива бързо в тъканите. То предпазва кожата от стареене, избледняване, прави я мека, еластична, млада. Много е полезно за хора с чупливи нокти, проблемна слаба коса, различни видове кожни заболявания, хора изложени на неблагоприятни екологични и климатични фактори, подложени на стрес.

Маслото от кедрови ядки може да се добавя към кремове за лице и маски за коса или директно да бъде нанесено върху тях.

Маслото се комбинира с екстракт от облепиха (растение с високо съдържание на минерали и витамини). Комбинацията от двете вещества усилва действието им. Сместа може да се употребява външно и вътрешно.

Маслото се използва и за измиване на зъби. Заедно с кокосовото масло са двете предпочитани средства в този вид за миене на зъбите. Няколко капки поставени на четката за зъби са достатъчни за почистване на зъбните редици. Може да се използва чисто или в комбинация отново с облепиха или с кедрова смола (живица) под формата на разтвор в концентрация 5-10%.

Съвместна употреба на масло и живица от сибирски кедър при някои състояния и заболявания

  • грип и простудни заболявания - 2-3 капки в носа два-три пъти на ден, разтривки на гърба и гърдите с малко масло
  • зъбобол - върху памучен тампон се накапват няколко капки от сместа и се слага на болното място. Така престоява около 20 минути
  • пародонтоза - втриване на маслото във венците или еднократно на ден измиване на зъбите с него
  • изгаряне - напоена марля се поставя върху увредените тъкани
  • заболявания на стомашно-чревния тракт - сутрин на гладно се приемат 5-6 капки от сместа, като дозата им се увеличава докато стигнат 10 капки за деня
  • вегетативно-съдова дистония - вътрешно се приемат от 5 до 10  капки вътрешно, а външно се втрива на болните места
  • остеохондроза и радикулит - в продължение на 12-15 дни на болните места са втрива масло 2-3 пъти на ден. Този начин на лечение може да се повтори 2 пъти в годината
  • в началото на пристъп на стенокардия, аритмия или тахикардия - десетина капки се капват на дланта и се втриват в областта на сърцето

Интересно за сибирския кедър

В горите от сибирски бор съдържанието на микробни клетки в един кубичен метър пространство е 200-300 на брой. Според медицинските норми, дори в операционните зали е допустимо този брой да бъде от порядъка на 500-1000 микробни клетки. Затова се приема, че сибирските кедрови гори на практика са стерилни.

Много насекоми не понасят кедрови частици и бягат от тях (бълхи, комари, молци, кърлежи и други). Цялото растение има висока степен на фитонцидност и съдържат лечебни вещества с висока ефективност.

Масата органични вещества, която се отделя от кедрова гора за 24 часа е повече от 30 кг. Тя разполага с огромна бактерицидна сила. Това количество вещества, според учени, е достатъчно за пречистване въздуха на голям град.

Заглавно изображение: Tanya Dedyukhina, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Още по темата:
  • Манука Манука
  • Кукуи, Индийски орех Кукуи, Индийски орех
  • Марула Марула
  • Блатен петолистник Блатен петолистник
5.0/5 5 оценки

Продукти свързани с РАСТЕНИЕТО

САНГВИНОРМ капсули * 60
66.00лв.

САНГВИНОРМ капсули * 60

МАСЛО ОТ СИБИРСКИ КЕДЪР 100 мл ЗДРАВНИЦА
34.80лв.

МАСЛО ОТ СИБИРСКИ КЕДЪР 100 мл ЗДРАВНИЦА

САНГВИНОРМ ПЛЮС капсули * 60
90.00лв.

САНГВИНОРМ ПЛЮС капсули * 60

Коментари към Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор
    www.framar.bg 
    на 09 May 2025 в 11:42
    Коментирайте "Сибирски кедър, Сибирски бор, Сибирски кедров бор"

РАСТЕНИЕТО е свързано към

  • Отдел Иглолистни (Pinophyta)
  • Клас Pinopsida (Иглолистни)
  • Разред Pinales
  • Сем. Pinaceae (Борови)
  • Елша, Черна елша, Обикновена елша
  • Моринга
  • Явор, Обикновен явор
  • Кипарис, Обикновен кипарис, Средиземноморски кипарис
  • Манука
  • Бриония, Дива тиква, Луда тиква
  • Маслина (европейска)
  • Бял бор
  • Бяло подъбиче
  • Полезни свойства и приложения на кокосово масло
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 10 дни, 22 часа и 6 мин.

Колко яйца седмично са полезни за здравето и кога яйцата стават вредни?

преди 19 дни, 14 часа и 18 мин.

Международна медицинска научна конференция за студенти и млади лекари (MDSC) 2025 година - "The art of medicine: The sparkle of life”

преди 30 дни, 52 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 34 дни, 21 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Съществуват ли безкръвни глюкомери?

преди 48 дни, 15 часа и 49 мин.

Как да си купуват лекарствата диабетици без здравни осигуровки и електронна рецепта?

преди 48 дни, 16 часа и 4 мин.

Дискотеката Индиго - трагедия, пример за абсолютната безнаказаност

преди 52 дни, 3 часа и 10 мин.

Слуз в изпражненията, урината, храчки и сополи - цветове, причини, свързани болести

преди 60 дни, 15 часа и 25 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХЕЛИЦИД РАПИД капсули 20 мг * 14

ЕУБИОТИК капсули * 20

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ДОКТОР СИЛВЪР УЕЛБИНГ С НАНО ГОЛД ЗА ДЕЦА

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ДОКТОР СИЛВЪР УЕЛБИНГ С НАНО ЖАДЕ И НЕФРИТ

ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ДОКТОР СИЛВЪР УЕЛБИНГ С НАНО СИЛВЪР

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИМУНИТ 5PREVE MAX таблетки * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:15:48

СИЛВЕРЖИН ПЛЮС вагинални капсули * 10 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:14:06

СЕДАТИФ PC таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:13:32

ХЕМОРРЕЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:12:20

ПЛАСТИР ЗА БЕБЕШКО ПЪПЧЕ - ТЕГАДЕРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 09 май 2025г. в 11:11:06
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival